Календар подій

Національне свято республіки Болгарія. День визволення від османського іга

 Республіка Болгарія — держава у Південно-Східній Європі, розташована в східній частині Балканського півострова, займає 22 % його території. Межує на півночі з Румунією — вздовж Дунаю, на півдні — з Грецією і Туреччиною, на заході — з Сербією і Македонією. На сході її омиває Чорне море. Загальна довжина державного кордону 2245 км, з них 1181 км — сухоземний, 686 км — річковий, і морський — 378 км. Площа — 110,9 тис. км2, населення — 7,576 млн (2010), столиця і найбільше місто — Софія, офіційна мова — болгарська, грошова одиниця — лев.

 Болгарія є індустріальною країною з розвиненим сільським господарством. Економіка країни заснована на видобутку металів, корисних копалин і переробці сировини. Одними з основних галузей економіки також є туризм і сфера послуг.

 Республіка Болгарія є одним із засновників Організації Чорноморського економічного співробітництва та Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Болгарія — член міжнародних організацій ООН, ЄС, НАТО, ВООЗ.

 3 березня відзначається національне свято Болгарії — День визволення від османських гнобителів і воскресіння болгарської держави.

 З 1396 по 1878 роки Болгарія входила до складу Османської імперії. Після кривавого придушення Турцією квітневого повстання в Болгарії в 1876, а також звернення боснійських повстанців до сербів про допомогу, Сербія і Чорногорія оголосили Османській імперії війну. Росія підтримала славянські народи і 24 квітня 1877 року вступила в війну, яка ввійшла в історію як російсько-турецька війна 1877—1878 років. Плечем до плеча з російськими солдатами воювали болгарські ополченці. В Болгарії ця війна названа Визвольною війною. В результаті перемоги Росії в російсько-турецькій війні 1877-1878 років країна здобула незалежність.

 3 березня 1878 був підписаний мирний Сан-Стефанський договір між Росією і Османською імперією. З російської сторони договір був підписаний графом Н. Ігнатьєвим.

 За Сан-Стефанським договором Болгарія ставала найбільшою державою на Балканах. В її межі повинні були входити Південна Тракія (з виходом на Біле море), вся Македонія на південному заході і Добруджа на північному сході. На заході в територію країни входили східні території нинішньої Сербії.

 Влітку 1878 року в Берліні на Конгресі великих сил Європи за наполяганням Австро-Угорщини і Англії Сан-Стефанський договір був змінений, кордони Болгарії — урізані. Кілька мільйонів болгар залишилися за межами своєї незалежної держави. Це послужило приводом для прийняття Болгарією національної доктрини — об'єднання розрізнених Берлінським договором болгарських земель. На кілька десятиліть вперед історія країни тісно пов'язана з цією доктриною.

 Цього дня піднімають національний прапор і покладають вінки до меморіалу Невідомого воїна в Софії в пам'ять про болгар, загиблих в боротьбі за визволення батьківщини. Увечері на площі перед Народним зборами (Парламент країни) біля пам'ятника Царю Визволителю — Олександру ІІ — йде урочиста служба. Вдячні болгари покладають вінки та квіти до пам'ятників полеглим за визволення Болгарії російським, фінським і румунським воїнам по всій країні.

Go to top