Календар подій

Міжнародний день річок

 14 березня у багатьох країнах відзначається Міжнародний день річок (День Дій для Річок), раніше мав назву Міжнародний день боротьби проти гребель, за річки, воду і життя (Міжнародний День Дій Проти Гребель, за Річки, Воду і Життя”).

 Акції Міжнародного дня річок звертають увагу всього людства на те, що створення дамб негативно впливає не тільки на розвиток самих водойм, а й на стан інших природних об'єктів. Порушення природного перебігу річки може стати причиною справжніх катаклізмів, з якими людина буде не в змозі боротися.

 У 1997 році вперше на офіційному рівні було піднято питання про доцільність і безпеку штучного регулювання річок і зведення гребель. Ініціатором стала американська екологічна організація «International river network» (Міжнародна мережа річок). Її підтримали 20 країн світу, відправивши своїх делегатів на першу міжнародну конференцію проти будівництва великих гребель, яка відбулася в березні 1997 року в Бразилії, в місті Курітіба. Конференція пройшла під гаслом «Хай вода несе життя, а не смерть!». На ній розглядалися такі серйозні питання, як вплив гребель на екосистему річок, затоплення родючих земель при будівництві гребель, вимушене переселення сотень тисяч людей, що живуть в районах будівництва. Учасники конференції закликали уряди країн розробити менш кардинальні і більш безпечні методи регулювання річок, оцінити ризик прориву гігантських дамб та можливі руйнівні наслідки цього. Було запропоновано встановити заборону на спорудження великих гребель без повної незалежної екологічної експертизи проектів. Крім того, на цій конференції була підтримана ініціатива «International river network» щорічно відзначати Міжнародний день боротьби проти гребель, пізніше перейменований в Міжнародний день річок.

 На початку антигребельного світового руху, в 1998 році, в цей день пройшло понад 50 акцій протесту в 20 країнах світу, в тому числі в Бразилії, Індії, Таїланді, Росії, Австралії, Японії, США. Близько 10 000 людей прийняли участь в демонстраціях, кампаніях відправки листів протесту, очистці річок. В наступному році учасників стало вже більше 100 000… „У зв’язку з тим, що кількість незарегульованих рік швидко скорочується, ми можемо зіткнутися з впливом дамб не тільки на самі ріки, але й на інші природні об’єкти та явища. Зараз ми не в змозі оцінити шкоду від порушення природної течії ріки, а коли наслідки проявляться, буде вже пізно”, – говорить у звіті один з авторів, координатор програм WWF по дамбам Юта Коллер.

 „Наслідки урагану Катріна для Нового Орлеану були яскравим прикладом того, як ріка Міссісіпі відплатила людині за порушення її екосистеми, – сказав Джеймс Підток, директор міжнародної Прісноводної програми WWF.- Дамба затримує пісок, мул, інші природні відкладення”.

 Із 177 найбільших рік світу (1 тис. км довжиною і більше) тільки третина не мають дамб та інших споруд на своєму головному руслі. Незарегульваними залишаються ще 43 великих приток великих рік, таких як Конго, Амазонка і Лєна. Будівництво дамб на річках – небезпечна тенденція, яка загрожує природі всієї планети. Більшість незарегульованих рік сьогодні знаходяться в Азії, В Південній і Північній Америці. В Австралії і Океанії їх три, в Європі тільки одна велика ріка –Печора в Росії – залишається вільною від витоків до моря. За прогнозами WWF, кожна четверта велика ріка світу буде зарегульована в найближчі роки.

 Результатом міжнародного руху проти гребель став демонтаж двох шістдесятиметрових гребель в Америці і заборона на будівництво гребель вище 50 метрів в Швеції. Однак, щоб вирішити глобальні проблеми екології річок, необхідно вживати більш рішучі заходи, які, як вважають координатори програм WWF по дамбам, ще попереду.

 В Україні поступово з'являються свої традиції святкування Міжнародного дня річок. Так стало традицією проводити широкомасштабні різноманітні екологічні заходи по святкуванню днів Дніпра, Дунаю та Дністра. Основний акцент під час святкування ставиться на екологічних акціях з очистки берегів цих рік.

Den Vodu (1)
Den Vodu (2)
Den Vodu (3)

Наші контакти

 

Go to top