Календар подій

60 років від дня народження Наталії В’ячеславівни Сумської (1956), акторки та телеведучої, Народної артистки України (2000), лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка (2008). Народилася на Київщині.

 Наталія В'ячеславівна Сумська — українська акторка та телеведуча, провідна акторка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

 Народилася в селі Катюжанка Київської області у спадковій родині акторів. Батьки — актори Національного театру ім. Івана Франка народний артист України В'ячеслав Сумський та заслужена артистка України Ганна Опанасенко-Сумська.

 В 1977 закінчила Київський державний інститут театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого (майстерня Народного артиста України Анатолія Решетникова).

 З 1977 — акторка Національного академічного театру ім. Івана Франка.

 Від осені 2003 до початку 2010 — ведуча програми «Ключовий момент» на телеканалі «Інтер», випуск якої припинено попри досить високі рейтингові показники.

 Працює в театральній компанії «Бенюк і Хостікоєв».

 Ролі в театрі: Дідона ("Енеїда" по Котляревському), Людмила ("Васса Железнова" М.Горького), Жанна д’Арк ("Біла ворона" Рибчинського), Марі ("Блез" Манье), Ферелла, Матільда ("Синьйор з вищого світу"), Ганна ("Кин ІV"), Еліза Дулітл ("Пігмаліон" Шоу), Кайдашиха ("Кайдашева сім’я" Нечуя-Левицького), Раїса Павлівна Гурмижська (Ліс), Гортензія – ("Грек Зорба" Н.Казандзакіс), Матільда - ("Моя професія - синьор з вищого світу" Д. Скарначчі, Р. Тарабузі), Анна Павлівна Протасова, Анна Дмитрівна Кареніна –("Живий труп" Лев Толстой) та інші.

 Зіграно понад 40 ролей в кіно, серед яких: Марія («Кармелюк»), Наталка («Наталка-Полтавка»), Марія («Гори димлять»), Юлія Шаблінськая («Для домашньої костриці»), Христина («Дударіки»), Марія («Державний кордон»), Циганка(«Роксолана»,»Роксолана2») , «Казка старого мельника», «Слуга народу» і ін.

 Її називають театральною зіркою першої величини. Вона проста і справжня, в найкращому розумінні цих слів, вона вміє тонко відчувати і співпереживати. Такими простими, справжніми, мудрими бувають лише люди з багатим внутрішнім світом, які спираються тільки на власну совість. Наталя В'ячеславівна, як і багато наших співвітчизниць, поєднує функції дружини, мами, працюючої жінки. Але перш за все вона Актриса.

 Із інтерв’ю Наталі Сумської:

«Актор — це щось незбагненне. Він має бути м’яким, як глина, має вміти відтворити все: різні характери, будь-які діалекти, вади, володіти пластикою, розуміти, що таке людина взагалі, і зокрема та, яку маєш зіграти. Я вже давно не була в театральному інституті і не знаю, на що зараз скеровують молодих артистів, але, безсумніву, це професія унікальна. Артист — і психолог, і філософ, і майстер, і ремісник. Отож, вчишся і усвідомлюєш цю справу, професію все життя».


«Ціную вірність – вона є продовжувачем всього сущого на Землі. Як серед рідних, так і серед чужих людей. Тобто, незрадливість. Ви ж бачите, на скільки це актуально зараз».


 «Найголовніше – це зберегти державу! У нас зараз відбувається переломний момент. Ми вже на двадцять років вдихнули незалежності, і нехай там як, але ми самі у своїй хаті господарі, і коли в чужу сім’ю втикаються і радять як їм любити, що їм варити, як їм в хаті розмовляти, в хаті можна зачинити двері, а тут не виходить, бо у нас багато людей які можуть зрадити. І тут виходить найбільша складність, що у державі ця якість чи не найбільше важить – вірність і незрадливість. Якщо люди поставили перед собою завдання йти разом, і хтось із когорти випадає, оце дуже боляче. Якщо ти досягаєш мети разом, тоді вона така дорога. Я би дуже побажала людям, хто йде, у кого є велика мета, щоб довкола них були віддані товариші».


 «Вірити в себе – це за всяких подій, які стаються на шляху. Вірити, підніматися і знову вірити. Це досвід велетнів минулого, на яких ми посилаємося. Ми ж спираємося на пам’ять, на досвід саме таких людей. На поганців ми ж не спираємося. Є що взяти за основу, за правило, і так рухатися».


Нагороди

• Народна артистка України,

• Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2008) за роль Її у виставі «Про мишей та людей» Дж. Стейнбека (Театральна компанія «Бенюк і Хостікоєв»).

• Лауреат Премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за роль Кайдашихи у виставі «Кайдашева сім’я» (2009).

• Премія Незалежних Критиків України («Йорік», 1999) за роль Маші у виставі «Три сестри» за А. Чеховим.

• Лауреат премії «Київська пектораль» (1999) за виконання ролі Маші у виставі «Три сестри» за А. Чеховим в номінації «Краща жіноча роль».

• Лауреат премії «Київська пектораль» (2010) за виконання ролі Гортензії у виставі «Грек Зорба» Н. Казантзакіса в номінації «Краща жіноча роль».

• Лауреат премії «Київська пектораль» (2014) за виконання двух ролей – Анни Павлівни та Анни Дмитрівни Кареніної в номінації «Краща жіноча роль».

Нагороджена Орденами:

• Міжнародним Орденом Миколи Чудотворця (за примноження добра на землі), 1992 р.

• Орденом Варвари Великомучениці, 2005 р.

• Лауреат премії «Київська пектораль» за роль Ганни Кареніної та Ганни Протасової у виставі «Живий труп» за Толстим (2015)

• Орден «За заслуги» III ст. (26 березня 2016) — за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і театрального мистецтва, значні творчі здобутки, високу професійну майстерність та з нагоди Міжнародного дня театру.

Щиро вітаємо чудову актрису, телеведучу, безумовну улюбленицю мільйонів українських теле- та театральних глядачів!

Наші контакти

 

Go to top