Календар подій

День королеви Нідерландів. Національне свято

 У Нідерландах 30 квітня відмічають національне свято - День Королеви.

 Форма правління у королівстві Нідерланди чи Голландії -  конституційна монархія, котру до 30 квітня 2013 року очолювала королева Беатрікс.  В цей день Беатрікс зреклася престолу. Син королеви Віллем-Олександр дістав титула короля Нідерландів, його дружина Максима — титул королеви Нідерландів. А Беатрікс, як і до коронування, знову стала принцеса, ще й отримала фактичний статус королеви-матері.

 Королева-матір Беатрікс вважається однією з найбагатших жінок світу, проте, не зважаючи на це, вона скромна і демократична. Беатрікс користується великою популярністю у своїх підданих, її рейтинг сягає близько 95 %. Вона правила країною більше ніж 30 років і її вплив на політичне життя країни досить великий. Усіх, хто в Нідерланди приїжджає уперше, вражає популярність в країні королеви. Беатрікс вважається одною з самих закритих для ЗМІ європейських монархинь, проте її портрети розміщені скрізь. Саме тому святкування дня народження королеви Нідерландів 30 квітня - є одним з найулюбленіших свят. День, коли  королева Беатрікс вступила на престол 30 квітня 1980 року.

 Свято День Королеви з`явилося ще в 1885 році. Тоді ліберальна партія вирішила ініціювати чергове свято, що символізуваkj би об'єднання всієї нації. Таким святом було оголошено день народження тодішньої спадкоємиці престолу принцеси Вільгельміни - 31 серпня. Сама Вільгельміна, навіть ставши королевою, на святі ніколи не з'являлася. Її дочка Юліана своєї датою народження - 30 квітня - змістила свято на самий розпал весни. Напевно, саме тому що це такий чарівний  час розквіту природи, а в Голландії саме зацвітають пишні клумбочки, поля й цілі плантації тюльпанів,

 За 32 роки правління королеви Юліани голландці звикли відзначати її день народження саме в цей день.Королева Беатрікс з поваги до матері не стала міняти дату національного свята. Крім того, королева таким чином потурбувалася про своїх підданих: Беатрікс народилася 31 січня, а взимку в Нідерландах може бути холодно і дощовито. А для голландців День Королеви одне з найзначніших і веселіших національних святв календарі. Королева Беатрікс вирішила підтримати ідею матері, і цей День став частиною національної культури. Так, День Народження Королеви відзначається щорічно, незалежно від справжньої дати народження королеви, але, як правило, урочистості переносяться на останню суботу місяця.

 По всій країні влаштовуються пишні урочистості, і в першу чергу, звичайно, в столиці Нідерландів — Амстердамі. Це свято — народного гуляння, яке люблять усі.  Стрічки, гірлянди, повітряні кульки та прапори, якими прикрашають вулиці, суцільно помаранчеві – це колір королівського дому Оранських-Нассау.  Жителі носять помаранчеві головні убори, шарфи, футболки.Особливим попитом користуються надувні корони, які, звичайно ж, оранжевого кольору. Всюди майорять національні прапори, вивішуються портрети короля і королеви.

 Свято починається напередодні ввечері з «королівської ночі». Найкраще в цю ніч опинитися в Гаазі, де знаходиться палац королеви, другій столиці країни. Там проходить Великий музичний фестиваль, який починається о пів на сьому вечора і триває до самого ранку. Весь центр міста заставлений пересувними атракціонами, ігровими автоматами, каруселями, естрадними м айданчиками. Повсюди встановлені кіоски, які торгують малосольними оселедцями — улюбленим національним блюдом голландців. Головною відмінністю «королівської ночі» є  гучна весела музика.

 З 9 ранку припиняється рух у центрі Амстердам. Всемісто бере участь у карнавалі. Різноманітні концерти та народні бали відкриті для всіх бажаючих. Саме веселе місце — площа Дам перед королівським палацом. Там цілий день співають і танцюють — і молодь в запаморочливих вбраннях, і люди похилого віку в традиційному одязі. Всіх безкоштовно пригощають національним частуванням — оселедцем. Поліції заборонено втручатися в те, що відбувається, тому гуляння не знає ніяких меж, а до вечора колом бродять групи людей напідпитку, і трамваї не можуть проїхати крізь натовп. Із засобів пересування залишаються лише баржі, заповнені під зав'язку.

 У цей же день в Нідерландах проходить Фраймаркет («Вільний базар»). За спеціальним указом голландської королеви 30 квітня всім магазинам дозволено продавати товари без податку на додану вартість. Так що все, що завгодно, в останній день квітня можна купити на 30% дешевше. Щороку  в цей день в Нідерландах проходять костюмовані ярмарки. В Амстердамі і так постійно діє дванадцять базарів — унікальних книг, національної антикварних меблів, квітковий, сирний, рибний та інші.

 Але тільки на Фраймаркет податкова служба не поцікавиться, а чи маєте ви право торгувати млинцями, оселедцем або кухонним начинням. З раннього ранку 30 квітня на вулицях, у каналів, огороджуються клейкою стрічкою майданчики — «бізетс» («зайнято»). І можна бути спокійним: ніхто це місце вже не займе. Діти торгують м'якими іграшками, підлітки — спортивним інвентарем, поруч батьки — тюльпанами або сирами.

 В День народження Королеви одним з основних видовищ є Парад квітів. У Нідерландах обожнюють квіти. Їх вирощують і в крихітних горщиках, і на величезних полях. Втім, в цьому питанні голландцям швидше властивий гігантизм. Квіти (і молочні продукти) складають основу голландського експорту. Нідерланди, на частку яких припадає 0,008% поверхні земної кулі, займають третє місце в світі з експорту сільськогосподарської продукції. При цьому в сільському господарстві працює всього 5% населення країни.

 Як раз до свята в Нідерландах розквітають тюльпани. Бархатисті, з махровими краями, витягнуті на зразок вузьких фужерів під шампанське або, навпаки, величезні і лопухастие, як маки, вони назавжди залишаються в пам'яті. Цілий рік голландці вирощують квіти для гігантських квіткових фігур, які беруть участь у квітковому параді. З величезним піднесенням учасники параду готують костюми, підбирають музику. Все має бути готове до кінця квітня. Дорога від міста Алсмер, де починається парад, до Амстердама усіяна народом. У всіх в руках букети, вінки, гірлянди і навіть горщики з квітами.

 Перший квітневий парад відбувся, коли піддані вітали королеву Юліану з днем  коронації. З тих пір в підготовці свята, що став щорічним, бере участь 10 тисяч чоловік і 100 мільйонів квітів. Після свята ще цілий тиждень на початку травня по всій країні проводяться квіткові паради.

 Увечері починаються феєрверки, продовжуються конкурси та народні забави, а гучна музика і активний рух гулялянь тривають до самого ранку.

 День народження Королеви - це не тільки національне свято, ай амстердамська маслениця - MardiGras, і вуличний карнавал, і величезні блошині ринки, і пивне свято Beerfest. Недарма сюди, в Голландію, на святкування Дня  народження Королеви з'їзджаються туристи зі всього світу.     

Go to top