Календар подій

Всесвітній день щитовидної залози

 25 травня відзначається Всесвітній день щитовидної залози. Він був заснований за ініціативою Європейської  тіреоідологічної асоціації (European Thyroid Association, ETA) в 2009 році.

 ETA — це організація, що займається вивченням питань, пов’язаних з щитовидною залозою і її захворюваннями. У Всесвітній день щитовидної залози в різних країнах світу проводяться заходи, мета яких — підвищити рівень інформованості населення про захворювання щитовидної залози, методи їх лікування та профілактики.

 На щастя, більшість захворювань щитовидної залози виліковні, досить часто їх можна запобігти. Це стосується в першу чергу захворювань, які пов’язані з дефіцитом йоду. Тому одне із завдань Всесвітнього дня щитовидної залози — донести до людей інформацію про методи профілактики захворювань щитовидної залози.

 Щитовидна залоза відіграє важливу роль у регуляції обміну речовин та інших процесах в організмі. Так, синтезовані їй гормони (тиреоїдні гормони) відповідають за ріст і розвиток організму. Ендокринологам досить часто доводиться стикатися із захворюваннями щитовидної залози, які без належного лікування можуть привести до сумних наслідків.

 Згідно зі статистикою, порушеннями в роботі щитовидної залози страждає до третини всього населення планети. Вузлові утворення виявляються у 30% дорослих людей, зоб (збільшення залози в результаті дефіциту йоду) - у 10-30%.
Щитовидна залоза, вона ж «щитовидка», виробляє гормони, що беруть участь в регуляції обміну речовин і росту клітин. Цей орган розташований в шиї і має форму метелики. Щитовидна залоза відповідає за вироблення гормонів, які необхідні для нормального росту і розвитку людини. Будівельним матеріалом для цих гормонів є йод. Тому 90% всіх захворювань щитовидної залози пов'язані з дефіцитом йоду. Попередити їх досить просто - потрібно лише забезпечити людині щоденне надходження в організм необхідної кількості йоду (150-200 мкг на добу).
При цьому протягом всього свого життя людина повинна отримати лише 5 г йоду (1 чайна ложка). Найбільш простим і безпечним способом вирішення проблеми дефіциту йоду є вживання йодованої солі. Більше 70% жителів Землі використовують тільки йодовану сіль.

 В роботі щитовидної залози може бути два виду порушення. Або це недолік вироблення гормонів (гіпотиреоз), або їх посилене вироблення (гіпертиреоз).
Гіпотиреоз. При низькій активності щитовидної залози жінка поправляється, обпливає, підмерзає, починають випадати волосся і лущиться шкіра. Погана діяльність щитовидної залози позначається на роботі серця - гормони перестають стимулювати імунну систему, і інфекції «чіпляються» одна за одною.
Гіпертиреоз. При посиленій активності щитовидної залози жінка худне, стає дратівливою, з'являється тремор (тремтіння) рук, вечорами підвищується температура (до 37-37,2°), очі набувають неприродний блиск.
 При перших же натяках на симптоми гіпотиреозу або гіпертиреозу потрібно звернутися до ендокринолога. Найточніший метод діагностики структурних змін щитовидної залози - УЗД. Цей аналіз дозволяє встановити ступінь збільшення щитовидної залози і наявність в ній вузлів. Аналіз на гормони щитовидної залози допоможе визначити, в нормі рівень виробництва специфічних гормонів. Дослідження з використанням радіоактивних речовин допомагає виявити вузли, які можуть утворитися в щитовидній залозі при її патології.
 Початкові зміни щитовидної залози коригуються дієтою, більш пізні - гормональною терапією. Хірургічного втручання вимагають запущені випадки.
Чим небезпечний гіпотиреоз? Якщо гіпотиреоз не лікувати, то результатом може стати гіпотиреоїдна кома - це надзвичайне ускладнення гіпотиреозу, яке в 80-90% випадків призводить до летального результату.
 Також важливим є лікування гіпотиреозу у вагітних жінок, так як недолік гормонів щитовидної залози у матері загрожує порушеннями формування центральної нервової системи у дитини.

 Вроджений гіпотиреоз найчастіше пов'язаний з порушенням ембріонального розвитку щитовидної залози, або з важким йодним дефіцитом. Наслідки не лікованого вродженого гіпотиреозу сумні - це кретинізм, що поєднує в собі порушення психічного і фізичного розвитку. Але якщо діагноз поставлено вчасно і розпочато лікування, дитина буде рости і розвиватися, нічим не відрізняючись від однолітків.

 Можливо проводити і самостійну діагностику біля дзеркала. Потрібно підійти до дзеркала, злегка відкинути голову, зробити ковток повітря і пальцями прощупати шию.

 Нульова ступінь збільшення. «Правильну» щитовидну залозу неможливо ні побачити, ні промацати.

 Перша-друга ступінь збільшення. Залозу не видно, але вона промацується і проступає при глотании. Порада: Відвідайте ендокринолога. Включайте в раціон йодовмісні продукти.

 Третя ступінь збільшення. Заліза чітко визначена і добре проглядається. Порада: необхідне постійне спостереження у ендокринолога та консультації онколога.

 Четверта-п'ята ступінь збільшення. Заліза великого розміру, нижня частина шиї значно збільшена в розмірах.  Порада: Необхідно специфічне лікування або хірургічне втручання.

Профілактика
 Жінкам бажано бувати у ендокринолога регулярно. До 30 років рекомендується раз у п'ять років проводити УЗД щитоподібної залози, від 30 до 45 років - раз у три роки, після 45 років - раз на рік.
 Найкорисніші для щитовидної залози продукти - морська капуста - морепродукти (риба, кальмари, креветки)- овочі (стручкова квасоля, ріпа, цибуля)- фрукти (ківі, хурма, гранат)- ягоди (чорні сорти винограду, смородина).

Дбайте про своє здоров`я та будьте здорові!

Матеріали використані з відкритої мережі Інтернет
Go to top