Календар подій

195 років від дня народження Гюстава Флобера (1821-1880), французького письменника

Художник повинен бути присутнім

у своєму творі, як Бог у всесвіті:

бути всюдисущим і невидимим.

Гюстав Флобер

 Він був справжнім подвижником літератури, жив нею, служив їй вірно й самовіддано все життя. Стали майже легендою його самовимогливість та ненависть до будь-якої фальші й підробок у мистецтві. З великим пієтетом ставився до нього Марсель Пруст, своїм учителем  та наставником вважали його Джеймс Джойс, Наталi Саррот та інші «нові романісти». Флобер вплинув на свiтову i французьку літературу, привівши за собою до неї низку талановитих авторів, одним з яких був Гі де Мопассан.

 У 2007 році було проведено опитування щодо довершеності творів сучасних авторів, результати якого наведені у виданні «The Top Ten». Роман «Мадам Боварі» Гюстава  Флобера  було визнано другим найвидатнішим після роману Льва Толстого «Анна Кареніна» твором сучасності.

Гюстав Флобер народився 12 грудня 1821 року в Руані. Батько його був хірургом. Після закінчення ліцею Гюстав вступив на юридичний факультет Паризького університету, але не зміг завершити освіти. Красивий «блакитноокий галл», як називали Флобера, був  хворий на епілепсію. З 1844 року, тобто з двадцяти трьох років, він оселився в своєму маєтку Круассе поблизу Руана, щоб прожити там відлюдником  майже все життя.

 Флобер розпочав творити у дуже ранньому віці, близько 8 років, як стверджують деякі джерела, але довгий час не наважувався публікувати свої літературні твори. Вже десь у дев'яти-десятилітньому віці він пише сценки-жарти, через деякий час виникають задуми романів та історичних творів. У 15 — 17 років  він автор нарисів «Чума у Флоренції», «Танок Мерців».У 18 років склав велику  драматичну містерію «Смар».

 Невелика рента, залишена батьком, дозволила Флоберу займатися літературною творчістю, не турбуючись про заробіток на хліб насущний.

 Дебютом Гюстав Флобера у лiтературі став роман «Мадам Боварі». Він відразу ж став і самим прославленим французьким романом. Флобер працював над ним з 1851 по 1856 рік. Флобер був відомий як майстерний перфекціоніст щодо свого письма, та завжди стверджував, що його мета — це знайти «le mot juste» (фр. слушне слово). В цьому романi вiн його досяг.

 Давався роман авторові тяжко, його листи того часу повні скарг на труднощі, що без кінця поставали під час роботи над ним. Коли була написана десь третина твору, Флобер влаштував його читання друзям-літераторам, і ті одноголосно порадили кинути роман, заявивши: «сюжет тебе згубить».

 Автор «Мадам Боварі» ставив перед собою завдання із «людської гнилі створити твір мистецтва», зробити цікавим для читачів середовище обмежених і вульгарних провінційних обивателів.

 Роман, який з'явився у часописі «La Revue de Paris» між 1 жовтнем та 15 груднем 1856 року, читачі зустріли звинуваченнями автора у непристойності твору. У січні 1857 року відбувся горезвісний суд, на якому автора було виправдано 7 лютого того ж року. Після цього роман став бестселером, коли його видали книжкою у травні 1857 р. Тепер твір вважається не тільки взірцем реалізму, але й одним із найвпливовіших творів, що коли-небудь були створені.

 Наступний роман Флобера «Саламбо» побачив світ 1862 році. В ньому він звернувся до епохи боротьби Стародавнього Риму з Карфагеном, до  історичного епізоду з часів 1-ї Пунічної війни (III століття до н е) - повстання найманих військ в Карфагені. Недивлячись на віддаленість подій, роман написаний в зухвалiй реалістичній манері - страшні сцени війни, первісна жорстокість, безсоромність звичаїв... На такий реалізм не зважився б навіть Бальзак. Мальовничий сюжет «Саламбо» надихнув Модеста Мусоргського на створення опери. Цей твір Г.Флобера був історичним романом нового типу, що поривав з моделлю жанру, яка була витворена Вальтер Скоттом і домінувала в європейських літературах першої половини XIX століття.

 «Виховання почуттів» – третій  завершений роман Флобера, вийшов в 1869 році.  «Вашого старого трубадура нечувано топчуть ногами. Люди, що одержали від мене примірник мого роману, бояться зі мною про нього говорити з остраху скомпрометувати себе або жаліючи мене», – так у грудні 1869 року писав у листі до своєї відомої подруги, французької письменниці Жорж Санд автор нині славетного роману «Виховання почуттів» Гюстав Флобер. «Виховання почуттів»  - це багатоплановий за змістом роман, у якому в новому, несподіваному ракурсі поєднані історія Франції, історія покоління, історія героя. Як стверджують дослідники творчостi письменника можливо, це найневтішніша з книг Гюстава Флобера.

 Також Флобер написав драму «Претендент», щоправда, вона не мала успіху, та опублікував перероблену версію «Спокуси Святого Антонія» 1857 року. У 1877 році вiн публікує у журналах повісті «Просте серце», «Іродіада» та «Легенда про Святого Юліана Милостивого», написані у перервах між роботою над романом «Бувар та Пекюше», що залишився незакінченим.

 У Росії про творчість Флобера дізналися завдяки Івану Тургенєву, з яким його пов'язувала дружба. В 70-х роках письменники були учасниками знаменитих «обідів п'яти» в Парижі – п'яти видатних письменників: Г. Флобера, Е. Гонкура, Е. Золя, А. Доде  й  І. Тургенева. Під час цих обідів вони обмінювалися думками на різні теми, обговорювали твори й фрагменти з них, ділилися творчими задумами. Російський письменник виділяв автора «Мадам Боварi» з усіх французьких романістів. Вiн перший переклав і опублікував  його твори – «Іродіаду» і «Легенду про святого Юліані» (1877).

 8 травня 1880 року письменник сидів у своєму кабінеті й писав свій черговий роман. Але роботу перервав апоплектичний напад, який і привів до смерті 58 річного письменника. Мешканців Руана здивувала похоронна процесія і присутні на ній люди з Парижа. Це ховали у сімейному склепінні на кладовищі у Руані Гюстава Флобера. Пам'ятник великому письменникові був урочисто відкритий у музеї Руана 1890 року.

 Своїми творами Гюстав Флобер прагнув говорити правду про життя, якої люди не знають або вдають, що не знають, відмовившись при цьому від будь-яких втішаючих ілюзій. І потрібні були письменникові постійні надзусилля, щоб цю правду життя перетворити у справжнє мистецтво. Так народжувалася чудова й гірка проза Гюстава Флобера, реаліста й водночас романтика, одного з найкращих майстрів художнього слова у французькій і світовій літературі.

 «Всяка душа вимірюється величезністю свого прагнення» -

Гюстав Флобер

 

Flober (1)
Flober (2)

Наші контакти

 

Go to top