Календар подій

125 років від дня народження Джона Рональда Руела Толкіна (1892-1973), англійського письменника

Книги, як і одяг, повинні бути

«на виріст»–  в усякому разі, книги

повинні відповідати зростанню.

 Д.Р.Р.Толкін

 За 81 рік свого життя вiн пройшов величезний шлях від хлопчика, що виріс в бідності до класика світової літератури ХХ столiття, видатного англійського письменника - творця своєї мови і цілого літературної всесвіту. Вiн філолог-медієвіст  та один із фундаторів жанрового різновиду фантастики — фентезі, всесвітню славу якому приніс роман-трилогiя «Володар перснів», що увiйшов в число найбільш читаних книг світу. 

Все життя вiн нарікав на те, що в Англії немає серйозних легенд або міфологічних творів  ( на зразок Калевали, чи Старшої або Молодшої Едди), так, в підсумку, вiн  створив  сам - «Сильмариліон» - збірник міфів і легенд Середзем'я. У 2008 році британська газета «The Times» поставила його на 6 місце в списку 50 найбільших британських письменників з 1945 року. 2009 році американський журнал «Forbes» назвав його пятим в числі  померлих знаменитостей iз самим великим доходом.

 Джон Рональд Руел Толкін  народився 3 січня 1892 року в місті Блумфонтейн Південноафриканської Республіки, у родині банківського службовця, співробітника «Бенк оф Ефріка» Артура Руела Толкіна та Мейбл Толкін. У зв'язку з погіршенням здоров'я, в три роки Дж. Р. Р. Толкін разом із меншим братом та матір'ю вирушають до Англії на тривалі гостини до родичів, однак через рік в Африці від ревматизму помирає батько і родина залишається жити в Британії. Спершу Толкіни мешкають у Бірмінґемі, згодом переїжджають до його передмістя Сергоул-Міллза.

 «Перший свій твір я написав в сім років, і мова в ньому йшла про дракона. Мама, прочитавши мій опис, помітила, що треба писати не «зелений великий дракон», а «великий зелений дракон». Чесно кажучи, я не зрозумів, чому вона так вважає, і не розумію до сих пір.» - саме так писав про себе в спогадах Толкін. Початкову освіту Дж. Р. Р. Толкін здобув удома з матір'ю, яка навчила його читати, писати, малювати, а також основам латини. Джону Руелу було всього 12 років, а його молодшому брату Гіларі – 10, коли від цукрового діабету та нестатків померла їхня матір.

 З 1900 року Джон навчається у школі ім. короля Едварда , а з 1903 по 1904 у школі святого Фiлiпа, де  починає писати поезiю.  Пізніше Толкін вступає до коледжу при Оксфордсьмому Університеті, де у 1915 році отримує диплом з англійської філології з відзнакою.

 До мов Толкіна тягло з дитинства. Він вивчив не тільки латинь і грецьку, але давньоанглійську, середньовічну англійську, англосаксонську, французьку, німецьку, іспанську, готську, фінську, валлійську та староiсландску мови. Через мови він вивчав і міфологію скандинавських країн, Британії. І, звичайно, все це залишило  відбиток на його світогляді.

 Але крім вивчення реальних і мертвих мов, Джон Рональд міг граючись придумати свою власну мову. Наприклад, разом із двоюрідними сестрами він вигадав тваринну мову, де кожне слово відповідало назвами звірів і птахів  англійською мовою. В своїх романах талановитий письменник і філолог сконструював приблизно 15 ельфійських мов та діалектів (ельдарин, квен'я, сильдарин). Мови людей, гномів, ентів, орків використовувалися Толкіном здебільшого в іменах. Також він створив мову, якою говорив Мордор, назвавши її Чорною говіркою. Деякі з них – настільки досконалі, що їх внесли в навчальні програми університетських курсів.

У 1908 році молодий Толкін знайомиться з Едіт Мері Брет своєю майбутньою дружиною, що мала в подальшому великий вплив на його творчість. Коли Джону виповнився 21 рік він запропонував Едіт обвінчатися. Це сталося у 1916 роцi. Разом вони прожили 55 років. У шлюбі в них народилося четверо дітей.

 В цей час Толкін закiнчує  університет  i добровільно вступає до війська.  Його зараховано до Ланкширського стрілецького полку у званні молодшого лейтенанта. А вже 4 червня 1916 року Толкіна відправляють на західний фронт Першої світової війни. Того ж таки року Толкін потрапляє до військового шпиталю з діагнозом окопна лихоманка. Після виписки з шпиталю його  переводять на штабну роботу в Англію, в тил. Саме в цей час він починає працювати над міфологією та історією вимріяного в думках світу, що пізніше перетвориться на всесвіт, у котрому відбуваються події роману «Володар Перснів».

 Перші літературні  спроби Дж. Р. Р. Толкіна датуються початком 1910-их рр. 

 Спочатку вiн лише перекладав різноманітні поетичні тексти та перекази, потім сам почав писати вірші. До середини 30-их рр. ХХ ст. Толкін лишався маловідомим літератором, чиї поезії з'являлися або в профільних філологічних журналах, або у випадкових публікаціях. Перший твір Толкіна (не рахуючи віршів), написаний під час навчання в Оксфордському університеті називався «Книга втрачених легенд» і являв собою  зібрання  стилізованих під фольклор легенд та переказів.

 Одразу по війні Дж. Р. Р. Толкіна запрошують до участі в створенні новітнього словника англійської мови, який згодом стане відомим як «Оксфордський словник англійської мови». У 1920 р. Дж. Р. Р. Толкіна запрошують на посаду старшого лектора з англійської мови у Лідському університеті. Восени 1925 р. Дж. Р. Р. Толкіна обирають професором староанглійської мови в рідному Оксфорді, і він залюбки туди повертається. Працює спершу на посаді професора у Пембрук-Коледжі, а з 1945 р. — у Мертон-Коледжі на посаді професора англійської мови і літератури. У 32 роки Дж. Р. Р. Толкін стає наймолодшим на той час професором в історії свого університету  і незабаром заробив репутацію одного з кращих філологів у світі. 

 Письменником Джон Рональд став зовсім випадково  За свідченнями самого Дж. Р. Р. Толкіна, це відбулося спонтанно і несподівано. «Хоббіт, або туди і назад» (1937) – книга, з якою письменник увійшов у велику літературу. Під час перевірки студентських контрольних робіт йому трапився не зрозуміло чому залишений чистим аркуш, на котрому письменник вивів слова: «У норі під землею жив собі хобіт». Потім письменник пояснював, що «не знав і не знаю, чому я це зробив».  Це була майбутня книга «Хоббіт», що була написана і спочатку  читалася власним дітям. А потiм не просто перенесена на папiр, а навіть оформлена у вигляді книжок з ілюстраціями. Одна з таких книжок – це був «Хоббіт» - потрапила до студентки професора Толкіна. Та, прочитавши і захопившись чудовою історією, вирішила прилаштувати рукопис у знайоме видавництво. Видавець подумав,  і дав «Хоббіта» на рецензію своєму синові. Відгук був сприятливим, і в 1938 році книгу надрукували. Читачі були в захваті і тут же зажадали продовження історії. Джону Рональду довелося засісти за головну працю його життя – «Володаря перснів».

 «Володар перснів» писався довго, більше 10 років. Оповідь почалася як продовження до попередньої роботи Толкіна, «Хоббіт», але згодом розвинулась у набагато більшу історію. Її було написано поетапно між 1937 та 1949 роками, істотну частину — протягом Другої світової війни. Роман є другим у світі бестселером, кількість проданих примірників якого перевищила 150 млн. Книга також входить у Рейтинг 100 найкращих книг усіх часів журналу Newsweek   під номером 35.

 Толкін вкладав в історію подорожі хоббітів глибокий сенс, називаючи трилогію істинно «католицькою» книгою «про жагу смерті і Безсмертя», але, на привеликий жаль автора, читачі сприйняли її лише як двері в інший, чарівний, привабливий своєю романтичністю світ. Ось як цю книгу характеризує один з дослідників творчості великого англійця Стрефорд Колдекон: «Володар перснів» – книга християнська і канонічна і за своїм замислом, і за своїм духом. Вона наскрізь просякнута відчуттям вічності, об’єктивної реальності добра і зла, премудрого Промислу Божого».

 Вже у 60-ті роки минулого століття  без того популярний, роман злетів до статусу культового під час молодіжного руху хіпі. В 1970-х роках трилогія («Братство персня», «Дві фортеці», «Повернення короля») увiйшла в число найбільш читаних книг світу.

 В небагатьох своїх творах Толкін не зачіпав образiв  вигаданого ним всесвіту. Його «Лист кисті Ниггля» - повчальна філософська казка. Оповідання «Коваль із Великого Вуттона» оповідає про сина коваля, який знайшов  зірку, яка змінила його долю. Гумористична казка «Фермер Джайлз з Хему» розповідає про мирного фермера, який здійснює подвиги, що в підсумку приносить йому королівський титул. А повість «Роверандом» письменник написав спеціально для сина Майкла, який тужив за втраченою іграшкою  плюшевого цуценяти. За сюжетом книжки цуценя Ровер був перетворений чарівником в іграшку. Щоб повернути свій звірячий вигляд, йому довелося вирушити на пошуки мага аж на Місяць.. Письменник написав цi різноманітні історії для своїх дітей. Вони вперше були оприлюдненi лише після феноменального успіху «Володаря перснів», коли саме ім'я автора було запорукою фінансової вигоди.

 Після виходу трилогії Толкін вже майже нічого не писав, хоча приголомшливий успіх, здавалося б, давав можливість подальшої розробки його оригінальних ідей та тем. Проте письменник лише спостерігав за зростанням ажіотажу, викликаного його книжками, і продовжував займатися наукою. Він взагалі мало реагував на метушню навколо нього, залишаючись в своєму консерватизмі дійсним англійським джентльменом.

 У 1959 р. Дж. Р. Р. Толкін виходить на пенсію, але і надалі продовжує працювати над своїми книгами. За величезний вклад у розвиток англійської філології та за позитивний вплив на підростаюче покоління англійський королівський двір робить заради письменника виключення – ревного католика Толкіна англійська королева Єлизавета ІІ проголосила Командором Британської Імперії 28 березня 1972 року, прийнявши письменника у Букінґемському палаці.

 Комерційний успіх його книг забезпечив його родині заможне життя.  Однак щораз сильніша увага громадськості до толкінівських сюжетів та творів, а також до його особистого життя змусили подружжя переїхати на південне узбережжя, під м. Борнмут (Дорсет, Англія). 29 листопада 1971 р. Едіт Толкін померла у віці 82-ох років, її поховали на оксфордському Вулверкотському цвинтарі, а на надгробку, за особистим розпорядженням чоловіка,  вигравійовано напис – Лутіен – героїні толкінівського епосу про Берена і Лутіен , із котрою її все життя ототожнював.

 2 вересня 1973 р., перебуваючи в гостях у друзів,  Джон Рональд Руел Толкін помер, не переживши наслідків кровоточивої виразки шлунку. Похований він поруч із дружиною. На той час він був уже досить відомим письменником, проте ця популярність була лише прологом до його посмертної слави.

 Твори Толкієна були неодноразово адаптовані для кіно, мультиплікації, аудіоп'єс, театральної сцени, комп'ютерних ігор. У літературі було створено велику кількість наслідувань книг Толкіна, їх продовжень або антитез.

 Багато років потому інтерес до  книг Толкіна не згасає, а навпаки, зростає з новою силою. У героїв Середзем'я з кожним роком все більше і більше прихильників.

 Члени рок-групи The Beatles, яким сподобався «Володар Перснів», хотіли зробити музичний фільм по книжці і знятися в ньому самі. Пол Маккартні повинен був зіграти роль Фродо, Рінго Старр - Сема, Джордж Харрісон - Гендальфа , а Джон Леннон - Голлума. Подейкують, Толкін був шокований такою ідеєю.

 Порівняно нещодавно в одному з британських коледжів почали офіційно викладати ельфійську мову. Незважаючи на те, що мова досить складна, дисципліна швидко придбала велику популярність серед студентів навчального закладу.

 За мотивами книжок та стрічок про Середзем'я була створена величезна серія іграшок Лего, яка включає у себе найменші деталі, починаючи з відомого персня і закінчуючи міні-копіями зброї та замків Середзем'я.

 Герої перстневої трилогії та «Хоббіта» - постійні учасники усіляких косплеїв, костюмованих вечірок та фестивалів. Це і звичайний Halloween, і відомий Comic Con.

 Не оминула популярність Середзем'я і електронний світ, адже за мотивами книжок Толкіна  була створена низка комп'ютерних та java-ігор.

 До дня народження Джона Рональда Руела Толкіна команда Яндекса додала в «Яндекс.Перекладач» синдарин — мову ельфів. Про це повідомляється в офіційному співтоваристві Яндекса Вконтакті. Перекладати з ельфійської і назад можна будь-якою з 66 мов, представлених в перекладачі, однак поки це працює тільки в веб-версії і тільки в альфа-режимі. Для відображення слів мови ельфів використовується писемність Tengwar.

 На честь Дж. Р. Р. Толкіна (власне, його іменем) була названа низка об'єктів довкілля Землі та космосу.

 

Справжня історія письменника міститься в його книгах,

а не у фактах біографії.

Джон Рональд Руел Толкін

Tolkien (1)
Tolkien (2)

Go to top