Календар подій

Всесвітній день боротьби проти раку

 Сьогодні, 4 лютого, в усьому світі відзначається Всесвітній День боротьби проти раку.

 Цей День Проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями» (Міжнародний союз проти раку) (UICC).

 Мета - підвищення обізнаності про рак як про одне із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання та про завдання, що стоять перед світом в боротьбі з раком, закликати політиків і організації-члени UICC відноситься до раку, як політичного пріоритету.

 Проблема раку - найважливіша проблема охорони здоров'я України, актуальність якої визначається стійким зростанням захворюваностi  населення, складністю своєчасної діагностики та лікування, значною вартістю, високим рівнем інвалідизації і летальності хворих.

 Рак, як причина смерті, посідає друге місце в структурі смертності населення України  і  разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоровья нації.

 Важливість та гострота цієї проблеми в Україні усвідомлюється медичною спільнотою та пацієнтами. Адже ризик захворіти   на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п'ята жінка, до 30 % хворих - особи працездатного віку. На обліку онкологічних установ перебуває близько 1 мільйона хворих, щорічно реєструється понад 160 тисяч нових випадків раку (470 випадків щодня) і більше 85 тисяч осіб помирають від цього захворювання (250 смертей від раку щодня), серед захворілих - понад 1200 дітей та 40 тисяч мешканці села. Нині на кожні 50 жителів України доводиться 1 онкологічний хворий. За прогнозними оцінками до 2020 року рівень захворюваності на злоякісні новоутворення в країні досягне 180 тисяч нових випадків, тобто збільшиться на 15%.

 Провідні місця в структурі захворюваності чоловіків займають - рак легені, шкіри, шлунка, простати, товстої кишки; у жінок - рак молочної залози, шкіри, шлунка, товстої кишки, тіла матки. Реєструється невпинне зростання ураження чоловіків злоякісними новоутвореннями товстої кишки, сечостатевої системи, шкіри, головного мозку, жінок - молочної залози, репродуктивної системи, товстої кишки, підшлункової залози, щитовидної залози, шкіри. Основною причиною смерті чоловіків є рак легенів, шлунка, передміхурової залози, товстої кишки; жінок - рак молочної залози, шлунка, товстого кишковика, яєчників.

 Виявлення раку на ранній стадії і його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у хворих з I стадією 100 %, II - до 80 %, III - 25-30 %, IV - 5-8 %. Особливе значення в ранній діагностиці раку відіграють скринінгові програми, що дозволяють визначати пухлини в початкових стадіях зростання. Важливе значення має інформованість населення про виліковність раку, усвідомлення того, що рак - це не вирок. У разі вчасного звертання по медичну допомогу до онкологічної установи є можливість повноцінного і якісного життя хворих раком після проведення адекватного лікування і реабілітації.

 П'ять основних факторів, що викликають рак:

 1. Ожиріння

 Надлишковий рівень інсуліну, властивий людям з ожирінням, стимулює розвиток ракових пухлин в кишечнику або підшлунковій залозі.

 2. Алкоголь

 Зловживання алкоголем збільшує ризик розвиток пухлини ротової порожнини, гортані та стравоході, печінки, молочної залози і товстої кишці (у чоловіків).

 

3. Тютюн

 Куріння може викликати рак легенів або рак ротової порожнини. При вдиханні диму хімікати проникають в кров і транспортуються по всьому тілу.

 

4. Робоче місце

 Робочі обов'язки деяких людей зобов'язують їх контактровать з небезпечними канцерогенними речовинами. Наприклад, у працівників фарбувальної промисловості рак сечового міхура знаходять частіше, ніж у інших людей.

 

5. Ультрафіолет

 Ультрафіолетове сонячне випромінювання є основною причиною виникнення раку шкіри. Ультрафіолетове світло в солярії також шкідливе.

Науковцi стверджують, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки, як:

 • Обмеження доступу до паління, боротьба з цим явищем.
 • Фізична активність, збалансована, здорова їжа.
 • Вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і шийки матки.
 • Уникання тривалого перебування на сонці і в соляріях.
 • Своєчасна діагностика і увага до власного здоров’я.

Лікарі – онкологи вкотре наголошують, що здоров’я людини в її руках, і для того щоб запобігти утворенню злоякісних пухлин, необхідно:

 • регулярно проходити профілактичні огляди;
 • відмовитися від шкідливих звичок;
 • збільшити фізичну активність;
 • обмежити споживання тваринних жирів, копченостей;
 • уникати негативного впливу виробничих канцерогенів;
 • уникати підвищеного сонячного опромінення;
 • виконувати всі рекомендації лікарів по обстеженню та лікуванню захворювань, особливо тих, які можуть бути передпухлинними.

 Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя і грамотно проводити профілактику раку, ризик захворіти можна значно знизити, а лікування, яке було розпочато на ранніх стадіях захворювання, дає позитивні результати і збільшує шанси на довголіття.

 Турбота про власне здоров’я, відмова від шкідливих звичок,  регулярне звернення до лікаря – 1 раз на рік для проходження профілактичних оглядів та при появі найменших сумнівів щодо стану свого здоров’я – це шлях до повноцінного та якісного життя.

 

Ваше здоров’я — є результат любові до самого себе.

Народна мудрiсть  

Go to top