Календар подій

Всесвітній день черепахи

 Сьогодні, 23 травня, в усьому світі відзначається Всесвітній день черепахи (World Turtle Day) — тварини, що символізує мудрість, багатство і довголіття. Незвичайне свято зародилося в 2000 році за ініціативою Американського товариства порятунку черепах (American Tortoise Rescue). Ця організація була заснована ентузіастами в 1990 році в Малібу (штат Каліфорнія, США) для збереження популяції черепах, що живуть в околицях міста. Саме тоді небайдужі ентузіасти були вкрай схвильовані і занепокоєні різким скороченням чисельності черепах і навіть зникненням деяких видів. Стурбовані члени Американського товариства порятунку черепах намагаються у веселій формі, організовуючи ігри і танці, що зображують особливості цих тварин, формувати прагнення зберегти милих черепах на матінці Землі.

 Причиною тому стали ми – люди. З кожним роком людина освоює все нові території, серед яких і пляжі, уподобані морськими черепахами для кладки яєць, що достатньо сильно скорочує популяцію цих видів. Також причиною загибелі великої кількості морських черепах є погіршення екології, аварійні розливи палива в моря й океани, а також те, що черепахи часто плутають поліетиленові пакети зі своєю їжею – медузами і, поглинувши їх, гинуть.

 Крім того, не можна забувати про браконьєрів, які вбивають сухопутних черепах заради їх панцира, з якого потім робляться екзотичні сувеніри і предмети інтер’єру. Також черепахи є улюбленим товаром контрабандистів, які перепродують їх в ресторани з екзотичною кухнею , коронною стравою яких є черепашачий суп. А багато не призначених для домашнього утримання черепах, в результаті злочинних дій браконьєрів і контрабандистів, виявляються заручниками квартир і офісів, де незабаром гинуть.

Цікаве про черепах

?Черепахи відносяться до класу хребетних тварин, підкласу плазунів (рептилій), загону черепах.

?Черепаха – одне з найстародавніших тварин на нашій планеті. Черепахи живуть на Землі більше 200 мільйонів років. Вони з’явилися навіть раніше за інших плазунів: крокодилів, змій, ящірок. Є родичами динозаврів, одним із пращурів птахів і ссавців.

?За весь час їхньої історії зовнішній вид черепах мало змінився. Предки черепах мали зуби, голову ховати в панцир не могли. У сучасних черепах в роті є м’ясистий язик, зуби не розвинені, щелепи покриті роговими пластинками.

?Тіло черепах, за винятком далекосхідної шкірястої водяної черепахи, покрито міцним панциром. Панцир складається з кісток і рогової речовини. В панцирі зосереджені нервові закінчення. При небезпеці черепаха втягує в панцир голову, кінцівки і хвіст. Крім панцира, тіло черепахи вкрите дрібними лусочками.

?Панцир черепахи складається зі щитків, на кожному з яких ростуть річні концентричні кільця. За ними, подібно кільцям дерев, можна визначити вік черепахи.

? Не у всіх черепах є твердий панцир. У сімейства м'якотілих черепах панцир м'який на дотик і шкірястий. Такі черепахи проводять значну частину свого життя нерухомо, зарившись у пісок на дні водойми, де вони чекають здобич.

? У черепах більшості видів є п'ять пальців на кінцівках, за винятком деяких видів, у яких чотири або три пальці.

? Людиною знайдена шкіряста черепаха вага якої становила 916 кг. Середні особини сімейства шкірястих черепах важать 300-500кг, а довжина їх тіла становить 1,35-2,1 м.

?Черепахи – дивовижні створіння природи. Вони добре бачать, чують, прекрасно відчувають запахи. Черепахи добре пристосовані до життя на суші, але можуть дихати і під водою. У цьому їм допомагають особливі легкі та їх шкіра, яка адсорбує кисень.

? На Землі живуть більше 250 видів черепах: сухопутні, прісноводні, морські, болотні.

? Поширені в помірній зоні, субтропіках і тропіках. Небагато видів черепах зустрічаються за Полярним колом.

?Харчуються рослинною або тваринною їжею, залежно від середовища проживання.

?Холоднокровні. Температура тіла черепах залежить від температури зовнішнього середовища.

? Найменший вид черепах має розмір 10 см.

? Гігантські види черепах важать до 600 кг.

? Більшість видів черепах – довгожителі. Черепахи живуть в 2-3 рази довше людини. Термін їх життя досягає двохсот років. На сьогоднішній день достовірно відомо про один рекорд пов'язаний з тривалістю життя черепахи, який офіційно зареєстрований в Книзі рекордів Гіннесса. Йдеться про черепаху Туї Маліла, яка була принесена в дар королю Конго відомим мореплавцем і відкривачем нових земель Джеймсом Куком приблизно в 1773 році. Так от, ця черепаха померла в 1965 році, а значить, прожила щонайменше 192 року, що, звичайно, теж чимало. Зазвичай же тривалість життя черепахи, залежно від виду та умов життя, може коливатися від 30 до 130 років.

? Черепахи, в тому числі і живуть у воді, відкладають яйця в пісок або грунт. Для їх розмноження і довгого життя їм сприятливий теплий клімат. Дитинчата які вилупилися з яєць відразу походять на дорослих особин.

? В умовах помірного і холодного клімату впадають у зимову сплячку.

? Цікавий факт – панцир черепахи дуже міцний, і ще він багатий фосфором. В Узбекистані була виявлена скеля яка світиться. Виявилося, що на скелі було гніздо беркута. Беркут полював на черепах і годував ними своїх пташенят. Він кидав черепах на скелю, щоб розбити панцир. Багаті фосфором панцири черепах після цілого дня, проведеного на сонці, в темряві починали світитись.

?У XVI столітті моряки відкрили Галапагоські острови, а з ними й гігантських черепах, що там мешкали. Дуже швидко тварин стали використовувати як «живі консерви». У той час раціон моряків складався з сухарів і солонини.

? Черепахи ж могли місяцями обходитися без їжі, і їх убивали в міру потреби у м’ясі. Було винищено безліч видів гігантських черепах, а від повного знищення їх врятувало винахід справжніх консервів і холодильників.

? Жителі Мозамбіку і Мадагаскару з давніх часів ловлять морських черепах за допомогою риб-причеп. Рибу прив'язують за хвіст до мотузки і кидають поруч з побаченою черепахою. Черепасі важко звільниться від «обіймів» риби, що присмокталася. Якщо хочуть зловити велику черепаху, то кидають відразу кілька риб-причеп, так як одна риба може підняти черепаху вагою не більше 30 кг.

?Першими тваринам, які повернулися на Землю після польоту в космос, були собаки - Білка і Стрілка. А ось перший обліт навколо Місяця належить черепахам. Це було в 1968 році. На борт радянського космічного корабля Зонд - 5 посадили середньоазіатських степових черепах. Вибір був обґрунтований тим, що їм не потрібно великого запасу кисню, вони можуть півтора тижні нічого не їсти і тривалий час знаходитися в стані, схожому на летаргічний сон.

В останні роки Всесвітній день черепахи відзначається не тільки в тих куточках земної кулі, де водяться ці тварини, але і в інших країнах світу. У цей день багато зоопарків проводить благодійні акції та просвітницькі заходи в формі веселих ігрових програм, присвячених цій рептилії . Саме святкування включає в себе маскаради в костюмах черепах з веселими сценками з життя тварин, танці черепах і розсилку комічних листівок з їх зображенням. Досить включити фантазію, і ви теж зможете підтримати цю чудову традицію. 

Go to top