Календар подій

11 липня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день народонаселення (англ. World Population Day)

Навіть сама маленька людина може змінити хід майбутнього.

Джон Роналд Руел Толкін

День народонаселення установлений Організацією Об’єднаних Націй в 1989 році (рішення ПРООН 89/46), на згадку про День п'яти мільярдів  11 липня 1987 року — день, коли чисельність населення Землі перевищила 5 млрд. осіб. Як і інші пам’ятні дати ООН, День народонаселення покликаний звернути увагу держав свiту на невідкладність і важливість вирішення демографічних проблем.     

 XXI сторіччя може стати викликом жителям Землi, якого ще не знала світова історія. Усі головні глобальні проблеми людства так чи інакше пов’язані з проблемою зростання населення планети, якe ніколи раніше не збільшувалося такими швидкими темпами. Загальне зростання населення важко відбивається на земних ресурсах і навколишньому середовищі, часто зводячи нанівець зусилля в галузі розвитку.

 Ще у 60-х роках швидке зростання населення світу стало предметом серйозного занепокоєння ООН. Населення світу з 1960 по 1999 р. збільшилося більш ніж удвічі, перейшовши в жовтні 1999 року позначку в 6 мільярдів. Хоча темпи росту зараз пішли на спад (із 2% до 1,3% в період між 1969 і 1999 роками), абсолютний приріст становить майже 77 млн. людей на рік, причому 95% цього зростання припадає на частку країн, що розвиваються. За прогнозами   ООН, у 2050 р. на землі будуть проживати від 7,9 до 10,9 млрд. людей, а скоріш за все – 9,3 млрд., що залежить певною мірою від ефективності програм планування сім’ї.

 Внесок України у наведену статистику, як передбачають і вітчизняні, і зарубіжні демографи, матиме мінусову позначку. За їх розрахунками, кількість населення нашої держави не зросте, а, навпаки, зменшиться на 30 – 40 відсотків. Цi невтішні прогнози, на жаль, мають під собою серйозне підгрунтя. У нас один з найвищих у Європі показникiв смертності. І, що особливо небезпечно, він стабільно високий серед молоді.  Наша країна ніяк не вибереться із затяжної соціально-економiчної i вiдповiдно демографічної криз. Мільйони наших співвітчизників змушені виїжджати на заробітки за кордон. Молоді сім’ї не хочуть або просто бояться народжувати більше однієї дитини. До цього додався ще й воєнний конфлікт на сходi країни.

 Організація Об’єднаних Націй різними способами аналізує співвідношення між населенням і розвитком, роблячи в останні роки особливий акцент на правах жінок і важливості підвищення їх статусу, оскільки ця проблема повинна стати ключовою у досягненні прогресу в соціально-економічному розвитку.

 У вересні 1994 року в Каїрі відбулась Міжнародна конференція на якій 179 країн світу прийняли Програму дій щодо народонаселення  і його розвитку  в найближчі 20 років.     Мета цієї угоди полягала у підвищенні якості життя та благополуччi людей. Програма дій передбачала заходи, що були направлені на викорінення бідності, досягнення економічного зростання в контексті сталого розвитку, забезпечення освітою молоді, досягнення рівності і рівноправ’я жінок і чоловіків, зниження рівня дитячої і материнської смертності, забезпечення доступу всього населення до послуг в галузі репродуктивного здоров’я, включаючи пункти планування сім’ї та материнства.

 Фонд народонаселення ООН – одне із провідних агентств систем ООН, яке надає допомогу країнам, що розвиваються, і країнам з перехідною економікою у сфері репродуктивного здоров’я та народонаселення. Фонд співпрацює з урядовим та неурядовими організаціями у більш, ніж 140 країнах світу. Поточне завдання фонду – успішне проведення країнами світу чергового десятирічного раунду переписів населення.

 Таке Представництво Фонду народонаселення ООН є i в Україні. Cпільно з відповідними державними органами та партнерськими неурядовими організаціями Представництво реалізовує різноманітні програми, якi спрямовані: на покращення системи доступу молоді до послуг з репродуктивного і статевого здоров‘я особливо в сільських та віддалених районах; на пропаганду здорового способу життя та відповідального ставлення до батьківства і материнства та iншi.

 Всесвітній день народонаселення щороку має певну основну тематику. Тема Дня 2017 року - планування сім'ї: зміцнення потенціалу людей, забезпечення розвитку.

 Близько 225 мільйонів жінок в свiтi, прагнучих запобігти вагітності, не користуються протизаплідними засобами. Це відбувається унаслідок відсутності доступу до інформації і відповідних послуг, а також у зв'язку з відсутністю підтримки в сім'ї і в общині. Можливість отримання доступу до послуг і інформації в області планування сім'ї є одним з прав людини. Інвестиції в планування сім'ї також сприяють економічному зростанню і розвитку.

 У 2017 році вiдзначення Всесвітнього дня народонаселення проходитиме в період проведення Зустрічі на вищому рівні з питань планування сім'ї. Це друга зустріч у рамках ініціативи FP2020 - Планування сім'ї до 2020 року. У рамках цієї ініціативи заплановано до 2020 року забезпечити доступ до інформації і послуг в області планування сім'ї для 120 мільйонів жінок, які нині позбавлені таких можливостей.

 В Україні створено потужну службу планування сім'ї. Її двадцятирічна діяльність була спрямована на пропагування здорового способу життя, формування більш відповідальної статевої поведінки у підлітків та молоді, почуття відповідального батьківства та особистої зацікавленості у збереженні свого здоров'я протягом всього життя. Спільна просвітницька діяльність з закладами освіти на місцях, довела свою ефективність у подоланні основних причин розладу репродуктивного здоров'я - у запобіганні абортів, рівень яких упродовж останніх років продовжує знижуватися.

 Для того, щоб замкнути коло «здорові батьки - здорові діти - здорова молодь - здорові майбутні батьки - здорове майбутнє покоління - здорова нація» необхідно продовження об`єднання зусиль: медиків, педагогів, юристів, соціальних працівників, урядових і неурядових структур. Важливим завданням є поліпшення репродуктивної культури кожного члена суспільства. Адже, здоров'я людини - це інтегрований прояв загальноекономічного, екологічного, соціально-культурного та політичного стану суспільства.

  Ти знаєш, що ти — людина.

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Більше тебе не буде.

Завтра на цій землі

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди —

Добрі, ласкаві й злі.

 

Сьогодні усе для тебе —

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба —

Гляди ж не проспи!

 

Бо ти на землі — людина,

І хочеш того чи ні —

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Василь Симоненко

Go to top