Календар подій

Міжнародний день рідної мови

 РІДНА МОВА — мова, з якою людина входить у світ, прилучається до загальнолюдських цінностей у їх національній своєрідності. Людина стає свідомою, оволодіваючи мовою своїх батьків. Тому в худож. літературі — поезії і прозі — всіх народів поняття рідної мови виступає поряд з поняттям рідного краю, батьківської хати, материнського тепла, вітчизни, тобто рідна мова сприймається не просто як засіб комунікації, не тільки як знаряддя формування думок, а значно інтимніше — як одне з головних джерел патріотичних почуттів, як рецептор духовно-емоційної сфери людини. Письменники поетизують рідну мову так само, як і рідний край, його пейзажі, як свій народ.

 У 1999-му році в Парижі, на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, було прийнято рішення заснувати Міжнародний день рідної мови. Датою щорічного свята вибрано 21-е лютого. Це всесвітне свято було засноване з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю. Збереження багатомовності дає можливість зберегти не тільки унікальний погляд на нашу тисячолітню історію і культуру, але й виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності. Зроблені кроки по збереженню і поширенню рідних мов на практиці показали, що це активно служить зміцненню солідарності і терпимості, розширенню взаєморозуміння та діалогу, що особливо цінно для нас і нашої власної, сучасної культури та традицій.

Походження дати свята

 1952 року тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, рідною вона була лише для 3% населення. Це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже винятково розмовляли бенґальською мовою. 21 лютого 1952 року, під час демонстрації протесту в Дацці, поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Банґладеш) 1971 року, цей день відзначають в країні як день мучеників.

 За пропозицією Бангладеш ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 першим міжнародним днем рідної мови. Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги. Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. А це страшенна втрата для людства, бо кожна мова, це геніальний прояв людського духу, унікальне бачення нашого світу. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.

 Наше спілкування між собою зрозумілою нам мовою в переважній більшості випадків має для нас величезне значення. Мова та її наріччя стають не просто засобом комунікації, але й відкривають для нас дуже широкі можливості. Людина так звикає до рідної мови, що вона стає невід’ємною частиною її власної особистості. Українська мова— мова корінного населення України, а також українців, що проживають за її межами: у Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та ін. країнах.

 Українська мова входить до другого десятка найпоширеніших мов світу, нею розмовляє близько 45 млн. людей.

 28 жовтня 1989 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про мови в Українській РСР». В цьому документі українська мова була визнана державною, а стаття 10 Конституції України узаконила українську мову як державну.

Ми з вами одержали у спадок багату, розвинену, мелодійну мову. Наша мова - одна з найдревніших і найбагатших серед тисяч мов світу. Багато кому відома теза, що українська мова - друга за милозвучністю у світі після італійської.

 Однак щоб не говорила статистика, про що б не розповідали нам багатомільйонні питальники, як правило, кожна людина вважає найкращою свою рідну мову. Адже цей діалект вона чує з самого дитинства, саме цією мовою кожному співала мама колискові і перше слово, вимовлене в житті кожного, також було сказано рідною, а значить найкращою та гарнішою мовою у світі. Рідне, материнське слово для кожного є оберегом. Воно таїть у собі надбання віків, пам'ять усього роду, оберігає й передає всі виміри духовних скарбів поколінь. Український поет, Володимир Сосюра, пророчо мовив: «Без мови рідної й народу рідного нема». Бережімо рідне слово, бо в ньому не тільки гомін лісів, переливи струмків, шепіт трав, а й високий дух пращурів, сила нашого сьогодення і майбутній поступ.  

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бурян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.

                     Максим Рильський

Den Movu (1)
Den Movu (2)
Den Movu (3)
Den Movu (4)
Den Movu (5)
Den Movu (6)

Go to top