Календар подій

День Організації Об’єднаних Націй

 mezd den org oon

«Мешканці Землі звертаються до  Об'єднаних Націй

як до останньої надії на порозуміння та мир.

Ми хочемо передати вам їхні повагу й надію,

 до яких ми приєднуємося»

Папа Павло VI, виступ на Генеральній Асамблеї

ООН, 4 жовтня 1965 р.


24 жовтня святкується День Організації Об'єднаних Націй  (ООН) (United Nations Day).  ООН — глобальна  міжнародна організація, заснована  24 жовтня 1945 р. на конференції у Сан-Франциско на підставі Хартії Об'єднаних Націй. Декларованою метою діяльності організації є підтримка міжнародного миру і безпеки, сприяння розвитку, захист прав людини, гарантії міжнародного права, надання гуманітарної допомоги потребуючим. Принципами діяльності ООН є: суверенна рівність держав; невтручання в їхні внутрішні справи; вирішення всіх протиріч мирним шляхом; дотримання державами міжнародних зобов’язань; колективна участь членів ООН в миротворчих операціях під керівництвом ООН. 

 До втiлення iдеї про колективну безпеку свiт йшов понад 200 рокiв. Вперше ця iдея  прозвучала вiд французьких просвiтителiв на початку XVIII столiття. Пiсля  вiйни за так званий Iспанський спадок (Британiя, Нiдерланди, Австрiя та Португалiя проти Iспанiї, Францiї  Баварiї), що знекровила Європу, 1713 року абат Сен-П`єр представив правителям «Проект iз встановлення вiчного миру в Європi». У документi було запропоновано вiдмовитися вiд територіальних претензій та передати всi спiрнi питання на розгляд міжнародного третейського суду. Однак тодi цей проект зацікавив тiльки що iнтелектуалiв.

 Через сто рокiв, пiсля наполеонівських воєн,  Європа знову повернулася до цiєї iдеї. Держави, що перемогли Бонапарта, створили так званий Священний Союз, який мав підтримувати стабiльнiсть на континентi. За кiлька рокiв члени Союзу пересварилися, бо власнi  інтереси виявилися більш важливiшими за колективну безпеку.

 Пiсля Першої Свiтової вiйни, що спустошила десятки країн, свiт створив Лiгу нацiй. Органiзацiя була заснована на Паризькій мирній конференції в 1919–1920 рр. Ініціатором її створення виступив 28-й президент США Вудро Вільсон. Але у підвалини органiзацiї з самого початку було закладено вибухівку: запропонована модель безпеки допускала можливість вiйськового вирiшення спiрних питань. То ж  не дивно, що Лiга Нацiй не змогла унеможливити  Другу Свiтову вiйну. Ліга Націй не змогла витримати іспит в особі агресії Німеччини, Італії, Японії, які в тридцяті роки почали активні військові дії проти своїх сусідів, прикриваючись політичними гаслами про ущемлення прав одних народів іншими.

 І ось настав момент, коли стало зрозуміло, що Ліга Націй не впоралася зі своїми завданнями. У 1941 році вся Європа була окупована Німеччиною, активні військові дії велися на Сході, в Африці, в Тихому і Атлантичному океанах. Велика частина європейської території Радянського Союзу лежала в руїнах, а німецькі війська підходили до Москви. Для світу настав чорний день. ООН (мова йшла тільки про ідею, а не організацію) була просто необхідна.

 Перші задуми та конкретний план для нової всесвітньої організації було підготовлено під егідою Державного департаменту США у1939 році. Д. Рузвельт тоді вперше ввів поняття «Організація Об'єднаних Націй» як термін для позначення союзних країн. Цей термін був вперше офіційно використаний 1 січня 1942 року, коли 26 держав підписали Атлантичну хартію, взявши на себе зобов'язання продовжувати воєнні дії.

 У лютому 1942 року основні члени антигітлерівської коаліції підписали Декларацію Об’єднаних Націй, в якій зобов’язалися боротися до переможного кінця з країнами осі (Німеччина, Італія, Японія). Після цього, а також завдяки неймовірним зусиллям воїнів Радянської Армії хід війни переломився. Світ об’єднався проти спільного ворога. Криваві, здобуті ціною неймовірних людських жертв перемоги пішли одна за одною.

 Важливу роль у процесі формування ООН відіграла Кримська конференція, яка відбулася в лютому 1945 р. в Ялті. На цій конференції було вирішено скликати 25 квітня 1945 р. в м. Сан-Франциско (США) установчу конференцію. Її учасниками могли стати усі держави, які оголосили війну Німеччині та Японії до 1 березня 1945 року. Крім того, тут було узгоджено питання про вступ до ООН України та Білорусії. Важливу роль у цьому відіграло поширення на Заході думки, що членство України в подібній міжнародній організації стане першим кроком до її незалежності, але найголовнішим аргументом за вступ України до ООН було те, що вона зазнала величезних втрат під час війни та має колосальні заслуги у перемозі над нацизмом.

 25 квiтня 1945 року, вже після капітуляції Німеччини в американському місті Сан-Франциско зібралися представники 50 держав на першу Конференцію Об’єднаних Націй. Її метою було створення і прийняття статуту нової Організації Об’єднаних Націй. Основний внесок у цю роботу внесли представники США, СРСР, Китаю і Великобританії. Статут був готовий і підписаний усіма представниками 26 червня 1945 року. Однак свято відзначається 24 жовтня. Міжнародний день ООН святкується в цей день, тому що саме 24 жовтня 1945 року цей Статут був ратифікований урядами СРСР, Великобританії, Франції, США, Китаю і багатьох інших країн. Перше засідання Генеральної Асамблеї, з 51 країною-учасницею, і Ради Безпеки, відбулося у Центральному залі Вестмінстера в Лондоні в січні 1946 року.

З 14 липня 2011 року ООН об’єднує  193 держави-члени. Крім цього, вони всi є членами Генеральної Асамблеї ООН.

 Організація фінансується з обов'язкових та добровільних внесків від своїх держав-членів, і користується шістьма офіційними мовами: арабська, китайська,  англійська,  французька,  російська та  іспанська. Серед основних заходів ООН у повоєнній історії слід відзначити прийняття Загальної декларації прав людини (1948 р.), Конвенції про права дитини (1989 р.), міжнародних пактів про політичні, соціально-економічні та культурні права, про ліквідацію всіх форм дискримінації жінок, а також роль ООН у розв'язанні воєнних конфліктів у Кореї, В'єтнамі, на Близькому Сході та в Азії, в процесі досягнення міжнародної розрядки та проблем роззброєння, скорочення та знищення ядерної зброї.

 У 2001 році ООН отримала Нобелівську премію миру, хоча до цього окремі напрями її діяльності відзначалися такою нагородою, і навіть не один раз.

 Україна вже з 50-х років має своє постійне представництво при ООН, яке представляє її інтереси, бере участь у роботі різних органів цієї організації. У 1948 р. Україну було обрано до складу Економічної і Соціальної Ради Безпеки ООН. Представників України запрошують до роботи в деяких структурах організації, в тому числі Міжнародному суді та ін.

 Після здобуття незалежності розпочався новий етап діяльності України в ООН. Вона починає виступати як самостійний суб'єкт міжнародних відносин. Починаючи з липня 1992 року наша держава виступає одним з найактивніших учасників операцій ООН з підтримання миру. За тринадцять минулих років у них взяли участь понад 12 тисяч військовослужбовців. Про підвищення міжнародного авторитету України свідчить той факт, що міністр закордонних справ Геннадій Удовенко у 1997 р. був обраний Головою Генеральної Асамблеї ООН. Україна виступила ініціатором проведення саміту Тисячоліття. 15 жовтня 2015 року новими непостійними членами Ради Безпеки ООН терміном на 2 роки обрали Україну, Єгипет, Сенегал, Уругвай та Японію, до складу РБ вони увійшли з 1 січня 2016 року, термін повноважень їх триватиме два роки.

 31 жовтня 1947 Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй (ООН) в резолюції № 168 проголосила  24 жовтня, річницю прийняття Статуту ООН, Днем Організації Об'єднаних Націй з метою ознайомити світову спільноту з цілями і досягненнями ООН, а також з метою одержати підтримку своєї діяльності.  

 6 грудня 1971 року Генеральна Асамблея ООН прийняла наступну резолюцію (№ 2782), в якій підкреслювалося, що День Організації Об'єднаних Націй має стати міжнародним святом, і було рекомендовано, щоб День відзначався як державний вихідний всіма державами — членами ООН.  

 У деяких країнах день ООН поєднаний з іншими святами, які відзначаються з не меншим розмахом. Так, наприклад, в скандинавських країнах (Фінляндії, Данії, Швеції) відзначається день прапора. У безлічі країн-членів ООН, у цей день виступають перші особи держав із зверненням до світової громадськості. Приміром, у Сполучених Штатах Америки в цей день щорічно публікується текст звернення їх президента.

 Не залишаються осторонь від свята і перші особи Організації Об’єднаних Націй. Щороку 24 жовтня - день ООН знаменується зверненням Генерального Секретаря. У цьому зверненні описуються головні завдання і цілі організації і побажання спільно всім світовим співтовариством вирішувати поставлені перед людством завдання. Це свято — частина Тижня Організації Об'єднаних Націй, що відзначається 20-26 жовтня. Усі заходи, які проводяться в День ООН, стосуються організації різних зустрічей, засідань круглих столів, виставок і т.д. У самій же Організації Об'єднаних Націй традиційно проводиться міжнародний концерт, а також інтерактивний телеміст між країнами.

 Нині - нелегкі часи в історії ООН. Організація фактично опинилася перед викликами одразу кількох криз: з одного боку не всі визнають її право бути  верховним арбітром у вирiшеннi мiжнародних проблем, з іншого - втрачається роль ООН як місця інтенсивних міжнародних переговорів.

 ООН у XXI ст. ще належить знайти свою нішу між регіональними організаціями та неформальними об'єднаннями. Мають бути сформульовані нові функції ООН, яка, ймовірно, концентруватиметься на проблемах міжцивілізаційного діалогу в різних сферах. Це стосується i України. Сьогодні наша країна  переживає найсерйозніші проблеми у сучасній історії. «Завдання ООН в Україні – підтримати національні зусилля, спрямовані на побудову мирної, процвітаючої, сильної та єдиної України», – зазначив  Ніл Вокер, Координатор системи ООН в Україні.

 «Ми народи Об'єднаних Націй сповнені рішучості врятувати наступні покоління від бідувань війни, що двічі принесла людству невимовне горе, і знову утвердити віру в основні права людини, в гідність і цінність людської особи, в рівність чоловік і жінок і в рівність прав великих і малих націй і створити умови, за яких можна додержуватися справедливості і поваги до зобов'язань, що виникають з договорів та інших джерел міжнародного права і сприяти соціальному прогресу та поліпшенню умов життя при більшій свободі, і з цією метою проявляти терпимість і жити разом, у мирі один з одним, як добрі сусіди, і об'єднати наші сили для підтримання міжнародного миру та безпеки».                                                             

 Iз Статуту Організації Об'єднаних Націй

 
Go to top