17
березня
2015

До 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького, автора гімну України

До 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького, автора гімну України

 4 березня у світі відзначають 200 річчя від Дня народження Михайла Вербицького - священика, композитора, хорового диригента, автора гімну «Ще не вмерла Україна» та громадського діяча.

 Михайло Вербицький народився 4 березня 1815 року в селі Явірник Руський недалеко Перемишля в сім'ї священика, а помер 7 грудня 1870 року, похований в селі Млини на Яворівщині (тепер Польща). Коли композитору було 10 років, помирає батько, ним та його молодшим братом заопікується далекий родич, єпископ Іван Снігурський. На той час в Перемишлі жили і працювали визначні представники української духовної еліти, зокрема, Йосиф Левицький (1801-1860) – автор і видавець першої в Галичині української граматики (1834), композитор-священик Іван Лаврівський (1773-1846), просвітитель Іван Могильницький (1777-1831) – борець за викладання в народних школах рідною мовою, за самобутність та етнічну єдність українського народу.

  Ще за життя Вербицький здобув визнання як творець улюблених і популярних хорів, солоспівів і театральної музики. Цьому сприяли пісенний характер мелодики, гомофонно-гармонічний тип викладу, використання фольклорних мотивів, зокрема, коломийкових...

 «Вербицький для нас є не тільки музикантом, а також символом нашого національного відродження в Галичині», - так висловлювався один з найавторитетніших західноукраїнських композиторів Станіслав Людкевич.

 Композиторська діяльність Вербицького органічно влилась в загальний процес становлення і розвитку української музичної культури. В ній поєдналися західноєвропейські та національні риси.

 Таким чином, священик і митець Михайло Вербицький - зачинатель професійної музики в Галичині - став одним із фундаторів національної композиторської школи України.

Теги Вербицький гімн України

Go to top