Календар подій

Міжнародний день астрономії

 Міжнародний день астрономії (Astronomy Day) відзначають в день, коли Місяць має фазу поблизу 1-й чверті, що припадає на інтервал з середини квітня до середини травня. В 2016 році це неформальне свято припадає на 16 квітня.

 Старт Дню астрономії був даний в 1973 році в Каліфорнії. Президент Астрономічної Асоціації Північної Каліфорнії Д.Бергер (Doug Berger) вирішив, що не варто агітувати людей проробляти великі відстані, щоб відвідати дні відкритих дверей знаменитих обсерваторій, натомість потрібно встановити доступні телескопи в багатолюдних місцях - на вулицях, в торгових центрах, парках.

 Таким чином були об'єднані всі справжні любителі астрономії, а девізом нового астрономічного руху стали слова: «Несучи астрономію людям» (Bringing Astronomy to the People).

 День астрономії спонсорується 14 організаціями, серед яких найбільш впливовими є Астрономічна Ліга, Тихоокеанське Астрономічне Суспільство, Королівське Астрономічне Суспільство Канади , Міжнародний Союз планетаріїв, Американське Астрономічне Суспільство.

 Астрономія - одна з найдавніших наук. Вже первісні народи знали, коли відбувалися сонцестояння або рівнодення, тому що з ними були пов'язані розливи річок і настання тих чи інших сезонів. І задовго до появи писемності і держав, були зроблені багато важливі відкриття, пов'язані з розташуванням і видимим рухом світил по небу, тобто виникла астрономія.

 Пізніше з'явилися обсерваторії - спеціальні споруди для спостереження за небесними тілами і явищами. Зараз важко назвати найдавнішу обсерваторію в світі. Комплекси споруд особливих конструкцій, що нагадують астрономічні обсерваторії (вірніше, їх залишки) знаходять у різних місцях, на різних континентах. Наприклад, біля Єревана, на території Вірменії, виявлено найдавніше споруда, призначена для астрономічних і метеорологічних спостережень, вік якого перевищує 5 тисяч років. Є подібний комплекс споруд в США, в середній частині річки Міссісіпі, в штаті Луїзіана. Оригінальна система будівель складається з шести восьмигранников правильної форми з чотирма радіальними проходами. Випадково чи ні, дві будівлі з шести розташовані точно на місцях, відповідних напрямках заходу сонця в дні літнього та зимового сонцестояння. До числа найдавніших обсерваторій у світі фахівці відносять і знамениті руїни Стоунхенджа у Великобританії. У список древніх обсерваторій входять Мачу Пікчу в Перу, Абу Сімбел в Єгипті та інші.

 У XVII столітті з'явилися перші урядові астрономічні обсерваторії в Європі: в 1637-56 рр.. в Копенгагені, в 1667 році в Парижі, а ще через 8 років, в 1675 році знаменитаГрінвічська обсерваторія поблизу Лондона.

 Головна астрономічна обсерваторія НАН України (ГАО) заснована 17 липня 1944 р. Засновник і перший директор ГАО — відомий вчений астроном і геофізик академік АН УРСР О.Я. Орлов (1880—1954). Він очолював ГАО у 1944—1948 та 1951—1952 рр.

 Обсерваторія розташована в Голосіївському лісі (висота над рівнем моря 186 м, 12 км від центра м. Києва) й звідси походить її неофіційна назва — Голосіївська.

 За задумом обсерваторія мала проводити першочергово астрометричні спостереження за загальним всесоюзним планом створення каталогу слабких зір, який разом з фундаментальним каталогом забезпечував би координатну систему на небесній сфері для розв’язання багатьох задач небесної механіки, астрометрії та вивчення структури зоряного неба. Перші наукові роботи розпочалися в 1946 р.

 Сучасна ГАО посідає провідне місце в Україні з багатьох напрямів астрономії та астрофізики. За ініціативою ГАО в 1991 р. створена Українська астрономічна асоціація (УАА) на чолі з Я.С. Яцковим.

 Досягнення співробітників ГАО неодноразово відзначено Державними преміями та медалями УРСР, України та СРСР в галузі науки і техніки, іншими науковими преміями.

Наші контакти

 

Go to top