Хорхе-Маріо-Педро Варґас-Льйоса — перуанський прозаїк, драматург, есеїст, філософ, публіцист, політичний і громадський діяч.
Народився Варгас Льйоса у перуанському місті Арекіпа у сім'ї дипломата.
Невдовзі після народження хлопчика батьки розлучилися, і мати з сином переїхала у Болівію, де вони прожили наступних 9 років. Після чого повернулися на батьківщину, спочатку у провінційне містечко П'юру, через рік до Ліми. Закінчив закінчив католицьку школу а у 1950 році військове училище «Леонсіо Прадо». Вчився на філологічному факультеті університету Сан-Маркос.
У 1958 — отримав стипендію Мадридського університету і виїхав до Європи та США. Тривалий час жив у Британії. З 1990-х рр. — переважно в Іспанії.
Вже перший його роман «Місто і пси» (1963) зробив письменника відомим, став культовою книгою для молоді.
Слава прийшла до Маріо Варгаса Льйоси у 1960-х, коли він написав «Місто і пси», «Зелений дім», «Розмову в Соборі». Перший роман Варгаса Льйоси «Місто і пси» («La cіudad y los perros», 1963) спричинив у Лімі скандал і був підданий осуду з боку офіційної влади, після чого книгу було заборонено і спалено. Роман показав які безчинства існують у перуанській армії. «Місто і пси» став культовою книгою для молодіжної читацької аудиторії СРСР (утім, російський переклад мав деякі купюри в епізодах з відверто сексуальними конотаціями). У СРСР і США роман було екранізовано. Зокрема, великої популярності набув кінофільм «Місто і пси» режисера Франсіско Ломбарді.
Радянська кінострічка «Ягуар» була відзнята чилійським режисером Себастьяном Аларконом у 1986 році.
Далі продовжує активно творити в найрізноманітніших жанрах: комедії, детективу, історичного роману, політичного трилера.
У 1971 році письменник захистив фундаментальну дисертацію по творчості Габріеля Гарсії Маркеса, якому згодом неодноразово жорстко опонував з політичних і літературних питань.
1990 — Варгас Льйоса балотувався на посаду президента Перу від партії «Демократичний фронт», але програв у другому турі Альберто Фухіморі, який згодом став диктатором і режим якого Варгас Льйоса жорстко і переважно справедливо критикував.
1993 — отримав громадянство Іспанії, не відмовляючись від перуанського — хоча був на межі втрати останнього через негативне ставлення до нього тогочасної влади Перу.
Маріо Варгаса Льйоси член Іспанської королівської академії.
У 2010 році Маріо Варгас Льоса був удостоєний Нобелівської премії «за детальний опис структури влади і за гостре зображення людського опору, бунту й поразки». До цього письменника неодноразово називали найбільш вірогідним претендентом на цю нагороду, але отримати премію йому вдалося тільки через кілька років. При цьому в Нобелівському комітеті намагалися всіляко підкреслити, що премія вручається письменникові не тільки за його безперечний літературний талант - явно відчувалося політичне підгрунтя, резонанс, викликаний внеском Льоси у відстоювання демократичних цінностей.
У листопаді 2014 року, за сприяння посольства Іспанії, Маріо Варгас Льйоса відвідав Україну, побувавши у Києві й Дніпропетровську. 11 листопада він поспілкувався зі студентами Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка.
Маріо Варгас Льйоса сказав:
«Я дуже хотів відвідати Україну, адже мене також надзвичайно схвилював і надихнув цей рух громадянського суспільства, яке хоче покінчити з авторитарною традицією, рух суспільства, якому набрид постійний російський інтервенціонізм, якому набридла корупція».
«Вірю, що тут, в Україні, відбувся героїчний подвиг в ім‘я свободи, який глибоко вразив всіх чоловіків і жінок світу, всіх хто цінує демократію, законність і свободу».
Загалом Маріо Варгас Льйоса написав понад 30 романів, есе та театральних п‘єс. Твори Варгаса Льйоси відображають його бачення Перу і його життєвий досвід як перуанця. З часом він поступово розширив свій діапазон і взявся за висвітлення проблем, що постають в інших частинах світу. Впродовж кар'єри змінився також його стиль — від літературного модернізму до іноді грайливого постмодернізму.
Правила життя Хорхе-Маріо-Педро Варґас-Льйоса: