Календар подій

День теплого Олекси (Преподобного Олексія)

 Сьогодні у народі відзначають День святого Олексія, чоловіка Божого, який жив у IV столітті. У шість років хлопчик почав вчитися і успішно оволодівав усіма світськими науками, але особливо старанно читав Святе Письмо. Ставши юнаком, він почав наслідувати своїх батьків: строго постив і роздавав милостиню. У ньому рано визріло бажання служити єдиному Богу.

 Батьки одружили його з багатою римлянкою, але Олексій покинув дружину і присвятив своє життя Богові. Він таємно пішов з дому, сів на корабель і відплив в Месопотамію.У місті Едесса в Сирії 17 років молився при храмі Пресвятої Богородиці. Діва Марія з’явилася паламареві храму і сповістила, що Олексій є чоловіком Божим. Коли він став відомим усьому місту, то таємно покинув його. Під час подорожі на кораблі попадає в шторм, а коли корабель пристав до берегів Італії, Олексій іде до свого додому як жебрак. Невпізнаний, він смиренно просив у свого батька дозволу оселитися в якому-небудь куточку його двору. Батько помістив Олексія в спеціально влаштованому приміщенні при вході в будинок і звелів годувати його зі свого столу.

 Живучи в батьківському домі, блаженний продовжував постити і проводити дні та ночі в молитві. Він смиренно терпів образи і глузування від слуг рідного батька. Кімната Олексія знаходилася навпроти вікон його нареченої, і подвижник тяжко страждав, чуючи її плач. Тільки безмірна любов до Бога допомагала блаженному переносити цю муку. Святий Олексій прожив у будинку своїх батьків 17 років і був сповіщений Господом про день своєї смерті. Тоді святий, взявши хартію, описав своє життя, просячи прощення у батьків і нареченої. Лише після смерті знайшли при ньому записку з його справжнім іменем і описом життя. Чесні останки святого Олексія, людини Божої, поховані у церкві святого Боніфатія у Римі.

 У минулі часи казали: “Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить”, “Зверху пече – знизу тече”. За народною уявою та й за кліматичними спостереження до дня Олексія приходить справжнє тепло, тому народ дав ще одну назву цьому дню - Теплого Олекси.

 Цього дня чекали з особливим нетерпінням. Хлібороби зранку, зодягнувшись у святкове вбрання, вітали один одного з весною й теплом. Хоч особливих релігійних урочистостей і не відзначалось, більшість селян все ж остерігались працювати, «аби не розгнівити весну».

 Саме цей день був справжнім початком весни. У цей день пасічники виставляють вулики на пасіку і просять, щоб бджоли приносили віск Господу на свічку, а людям мед для їжі. Вони також творять молитву святому Олексію, щоб той захищав бджіл від лиха та напасті всякої.

 Рибалки святкують цей день, сподіваючись на добрі лови, бо хто не шанує святого Олексія, чоловіка Божого, тому риба на руку не піде.

 Дівчата колись вірили в те, що як на Теплого Олекси подарувати жебракові сорочку, не забаряться старости. Вони шили й вишивали потай від матерів і, входячи в церкву, вручали біднякам дарунки. А ще напередодні Теплого Олекси йшли ввечері на леваду, де росла стара верба, та із заплющеними очима виламували гілочку. Якщо вона виявлялася рівною і довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Ту гілочку вдома освячували і у церкві намагалися торкнутися нею хлопця, який подобається. Якщо вдавалося дрібочку верби кинути йому в їжу або підкласти під подушку, неодмінно засватає.

 Це був день берези. У цей день збирали березові бруньки. За столом всією родиною пили березовий сік або спеціально приготовлений медово-березовий узвар, або збитень.

 Народна хитрість підказує: якщо бажаєш гарного врожаю пшениці, то на Явдохи, Сорок святих і Теплого Олексія слід, вийшовши із церкви, одразу вибрати якнайкраще зерно для посіву. Тоді зернові дуже добре вродять і будуть чисті, як золото.

На цей день існують такі прикмети:

Тепла соняшна погода віщує врожай на хліб і багаті рої.

Якщо ранок ясний, рої будуть  виходити ранками, а як вечір ясний, рої будуть виходити вечорами..

Якщо на Олексія тепло, то весна рання.

Погода в цей день прогнозує погоду на Великдень.

Наші контакти

 

Go to top