Календар подій

270 років від дня народження Франсіско Хосе де Гойя (1746 – 1828), іспанського живописця, графіка

 Франсіско-Хосе де Гойя — іспанський живописець і гравер. Франсіско Хосе де Гойя народився у невеличкому містечку Фуэндетодос, біля Сарагоси. Батько був майстром, який займався позолотою, мати - дочка зубожілого дворянина.

 У 1760 у віці 14 років він вступив на навчання до художника Хосе Лухана. Щоб уникнути переслідування Гойя втік до Мадриду, де навчався у Антона Рафаеля Менгса, художника, популярного при іспанському королівському дворі. Далі Гойя декілька раз намагався вступити до Королівської академії художніх мистецтв, але йому було відмовлено у вступі. У 1771 році він виборов друге місце в художньому конкурсі, організованому містом Парма. Пізніше цього ж року він повернувся до Сарагоси, де намалював фрески в кількох храмах міста.

 Близько 1773 Гойя навчався в Мадриді у Франсіско Байєу, і працював у нього в майстерні. Байеу був тоді офіційним придворним художником короля Карла IV.

 За протекцією Байєу Гойя виконав для Королівської шпалерної мануфактури в 1776-1780 45 панно, які служили зразками (картонами) для гобеленів та отримав постійну роботу на фабриці. Ці роботи принесли Гойї популярність. У 1780 Гойя був прийнятий при дворі і написав портрет короля, картину в академічному стилі «Розп'яття» і став членом Королівської Академії (з 1785 віце-директор, а з 1795 - директор її живописного відділення), а в 1786 був призначений придворним живописцем Карла IV і з 1799 його першим живописцем.

 Він працював на куполі Ермітажу в Сан-Антоніо-де-ла-Флоріда; він малював короля та королеву, королівську родину, портрети принца та принцеси та багато іншої знаті. Його портрети відрізняються своєю несхильністю до лестощів і, особливо у випадку з фамільним портретом «Родина Карлоса IV» (1800—1801, музей Прадо), помітний брак візуальної дипломатії. Портрети Гойї як великі парадні, так і більш камерні інтимні, дивно різноманітні за прийомами і в більшості своїй глибокі і переконливі в характеристиці. Не випадково майстер вважав себе учнем Веласкеса. У 1791 Гойя познайомився з герцогинею Альба, яка стала його коханою і покровителькою. Він писав її портрети багато разів; дві найзнаменитіші з них - «Маха оголена» (бл. 1797) і «Маха одягнена» (бл. 1802, музей Прадо). Після її смерті створює «Маху на балконі» (близько 1816, Метрополітен-музей, Нью-Йорк).

 В 1792 Гойя почав працювати над своєю першою великою серією офортівКапрічос(закінчена до 1799) - сатирою на політичні, соціальні та релігійні порядки. У 1798 Карл IV доручив Гойї розписати купол своєї заміської церкви Сан Антоніо де ла Флорида. Фрески церкви - видатний пам'ятник монументального мистецтва не тільки XVIII століття, а й усієї фрескового живопису після великих майстрів XVI століття. Продовжуючи традиції знаменитого венеціанського майстра-декоратора XVIII століття Д. Б. Тьєполо, Гойя зумів бути оригінальним і сміливим у вирішенні великої масової сцени у фресці куполи церкви, внісши до неї драматизм і справжній подих життя.

 Через рік після створення фресок Сан Антоніо була надрукована серія офортів «Капрічос». У ній з приголомшливою силою постає вся Іспанія тієї епохи. Побоюючись переслідування інквізиції, художник підніс офортні дошки королю, не зрозумівшому їхній істинний сенс.

 У портретах цих років художника все більше цікавлять душевні переживання і настрої людини. Вся увага зосереджена тільки на обличчі й очах, здатних виразити внутрішній стан людини. Меншу роль відіграють поза і жест.

 Після смерті дружини і одруження сина Гойя залишився зовсім один. У ці надзвичайно важкі для Гойя роки, він жив на самоті в заміському домі «КІНТО дель Сордо» (тобто«Будинок Глухого»), стіни якого розписав олією (1820-1823, розпис знаходяться зараз в музеї Прадо ).

 Він знайомиться з Леокадія де Вейс, дружиною підприємця Ісідро Вейса, яка потім розлучається з чоловіком. У неї народилася дочка від Гойї, яку назвали Росаріта. Побоюючись переслідувань з боку нового уряду Іспанії, в 1824 році Гойя разом з Леокадія і маленькою Росарітою виїхав до Франції, де провів свої останні чотири роки життя.

 У вигнанні він пише портрети своїх друзів-емігрантів. Незважаючи на сліди глибоких переживань, у портретах цих є умиротворення, прийняття життя. Немає сумніву, що цей настрій було співзвучно самому Гойї, що зумів зберегти до кінця днів віру в душевну стійкість і гідність людини.

 Він освоює нову тоді техніку літографії і робить серію, присвячену бою биків:«Бордоські бики», 1826 і картину «Молочник з Бордо» (1827-1828). З цього часу вплив Гойї на художню культуру починає набувати загальноєвропейське значення.

 Повернувся Гойя до Іспанії у 1826 році після чергового періоду хвороб. Незважаючи на теплий прийом, він знову поїхав у Бордо (Франція), де й помер в 1828 році у 82-річному віці.

 Основна маса унікальних мідних пластин, вигравіруваних Гойєю, зберігається в Королівській Академії Образотворчих Мистецтв Сан-Фернандо в Мадриді. За життя художника його офорти не були широко відомі. «Лиха війни» і «Прислів'я» були вперше видані Академією Сан-Фернандо лише в 1863 році, через 35 років після його смерті.

 Вклад, внесений Франсіско Гойя у різні види і жанри живопису і графіки, значний: близько 700 картин, 500 малюнків, 250 офортів. І до якої б області майстер не звертався, його творчі рішення відрізнялися своїм особливим, оригінальним баченням світу.

 Творчість Гойї складна і суперечливо глибока. Характер його мистецтва різко змінюється з початком 1790-х років перед подіями Великої французької революції. життєствердження у творчості Гойя замінюється глибокою незадоволеністю, святкова звучність і витонченість світлих відтінків - різкими зіткненнями темного і світлого. У його живопису все частіше панують трагізм і морок, що поглинає фігури, графіка стає різкою. Близькість з іспанськими просвітителями загострює неприязнь Гойя до феодально-клерикальної Іспанії. Серед відомих творів того часу – офорт «Сон розуму народжує чудовиськ».

 Гойя був гуманістом у нашому розумінні. Йому були близькі ідеї французької революції і ненависний загарбницький пафос французької буржуазії. Король називав його атеїстом і вважав, що він цілком заслужив петлі. Художнику не раз погрожували розправою представники святої інквізиції. Але він залишався сміливим і рішучим, готовим відстоювати свої права і свої погляди.

 Час показав, що Франсіско Гойя був найвидатнішим іспанським художником з часів так званої іспанської золотої доби (XVI—XVII ст.). Своєю творчістю він показав нову функцію митців. Ця функція — боротьба митців за суспільну справедливість. Дякуючи талантові і сміливості він створив нове обличчя живопису. Гойя надихнув художників свого та наступного століття: Делакруа, Мане, Мунка, символістів, імпресіоністів, фовістів, сюрреалістів, але в першу чергу Пабло Пікассо.

 Франсіско Гойя як художник випередив свій час настільки, що його роботи майже завжди здаються нам створеними нашим сучасником. За винятком небагатьох робіт, вся його творчість - сміливий пошук, справжнє новаторство, соціальне і революційне.

Фільми про Гойї:

«Оголена Маха», 1958 рік, виробництво США - Італія - Франція. Режисер Генрі Костер; в ролі Гойї - Ентоні Франчоза.

«Гойя, або Тяжкий шлях пізнання», 1971 рік, виробництво СРСР - НДР - Болгарія - Югославія. За однойменним романом Ліона Фейхтвангера. Режисер Конрад Вольф; в ролі Гойї - Донатас Баніоніс.

«Оголена Маха », 1999 рік, виробництво Франція - Іспанія. Режисер Бігас Місяць; в ролі Гойї - Хорхе Перугоррія.

«Гойя в Бордо», 1999 рік, виробництво Італія - Іспанія. Режисер Карлос Саура; в ролі Гойї - Франсиско Рабаль.

«Привиди Гойї», 2006 рік, виробництво Іспанія - США. Режисер Мілош Форман; в ролі Гойї - Стеллан Скарсгорд.

6592 Гойя — астероїд, названий на честь художника. 

 Картини Франсіско Гойї знаходяться в музеях : Великобританії, Угорщини, Швеції, США, Іспанії, Франції. Є картини і в Музеї мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків (Київ).

 

Phrancisco Hose De Goya (1)
Phrancisco Hose De Goya (3)
Phrancisco Hose De Goya (2)
0001

Go to top