Календар подій

Міжнародний день циган

 Міжнародний день циган (International Roma (Gypsy) Day) був заснований на першому Всесвітньому циганському конгресі, який відбувся 8 квітня 1971 року. В Лондон з’їхалися представники різних етнічних гілок цього народу з 30 країн. Саме тоді відбулося офіційне самовизначення циган як єдиної вільної нетерриториальной нації. Ними вперше були затверджені національні циганські символи: гімн, заснований на відомій пісні «Джелем-джелем», і прапор з символічним колесом кибитки на синьо-зеленому тлі.

 Цигани — група народів індійського походження, що проживає у багатьох країнах світу — в Європі, Близькому та Середньому Сході, Північній Африці та в країнах обох Америк (переважно в Латинській).

 Етнонім цигани походить від середньогрецького Atsigan, перші згадки датуються ХІІІ століттям, саме від цього кореня пішла ціла група схожих назв у слов'янських та німецькій мові.

 Циганська мова належить до індійської групи індоєвропейських мов. Однак слід зазначити, що дуже значна частина циган, якщо не більшість, не говорять циганською, а послуговуються місцевими мовами або ж їх діалектами.

 Час виходу з Індії різні дослідники називають періоди від 5-7 до 10-12 століть. Після виходу з Індії цигани спершу осіли в Західній Азії і жили переважно у східній частині Візантійської імперії та закавказьких провінціях Ірану. У 13-18 століттях розселилися по Європі. З 16-17 століття з'являються в країнах Південної Америки.

 Одним з найважливіших явищ циганської історії було розселення румунських циган «керделарів» (котлярів), зараз їх нащадки становлять приблизно половину всіх циган світу. З пізнього середньовіччя Румунія була чи не головною «циганською» країною світу і мала значне циганське населення. Всупереч міфологічним уявленням про «вільний» народ, цигани в Румунії перебували в рабстві, яке було оформлене навіть юридично. І хоч частина з них тікала (саме від таких утікачів походить найбільша українізована частина наших циган «серви», що отримали назву від лат. servus (раб)), але масова міграція румунських циган розпочалася лише після скасування рабства в 60-ті роки 19 століття. Цей процес розселення отримав назву «велике нашестя керделарів». Саме тоді вони розселилися як у країнах, де вже існували циганські меншини, так і в тих, де циган до тих часів не було чи майже не було.

 Вперше в Україні цигани з'явилися у 15-16 ст. — спочатку в Бессарабії та в Криму.

 Перша письмова згадка про циган в Україні — 1501 рік (в охоронній грамоті, виданій великим литовським князем Олександром циганському ватажкові Василю).

 Традиційними зайняттями циган були ремесла: ковальство, столярство, лоткарство, конярство і мандрівна торгівля; інші джерела їх заробітку — музика, співи і танці, також ворожіння. Нині багато циган працює в сільському господарстві і промисловості, але й далі чимало їх тримається старих традицій.

 Сьогодні чисельність циганського населення становить приблизно 8-10 мільйонів чоловік. Географія розселення циган включає країни як Північної, так і Південної півкуль: Албанія, Румунія, Молдова, Хорватія, Аргентина, Білорусь, Україна, Канада, Бразилія, Росія та інші країни. Зокрема, на території України проживає близько 50 тисяч ромів.

 У багатьох країнах одночасно в День циган по вулицях несуть сотні палаючих свічок – нагадування про сувору долю народу-блукача. Потім тиждень циганські ансамблі радують захоплених глядачів запальними танцями і своєрідними горловими піснями, любовно обергаємі циганським народом багато століть.

 Циганські мотиви мали вплив на музику й літературу, зокрема, в Україні є вони в творчості Степана Руданського, Михайла Старицького, Миколи Гоголя, Івана Франка та інших митців.

Циганська хустина

Циганська хустина - розсипані барви,
Жагучий черемховий цвіт.
Циганська хустина - забута гітара
І танцем вчарований світ.
Лягає покірно на горді рамена
Неначе барвисте весло.
Це диво яскраве летіло повз мене
І зорі із неба змело.
Циганська хустина, мов зірвана рута,
Вогню осяйний дивосвіт.
Як мріялось-снилось її одягнути
І вихлюпнуть серця політ.
Спадатимуть зорі із неба перлинно
Посрібленим чаром пісень.
Лягає на плечі циганська хустина,
І кришиться барвами день.

Ліліана Косановська

Наші контакти

 

Go to top