Календар подій

160 років від дня народження Василя Васильовича Розанова (1856 – 1919), російського релігійного філософа

 Василь Васильович Розанов - російський релігійний філософ, літературний критик і публіцист

 Василь Розанов народився у місті Ветлузі Костромської губернії, в багатодітній сім'ї чиновника лісового відомства. Він рано втратив батьків і виховувався старшим братом Миколою. У 1870 році переїхав з братами до Симбірська, де його брат викладав у гімназії. В Симбірську був постійним читачем в публічній бібліотеці Н. М. Карамзіна. У 1872 році переїхав до Нижнього Новгорода, де закінчив гімназію.

 Вступив на філологічний факультет Московського університету. На четвертому курсі був удостоєний стипендії імені А. С. Хомякова. Закінчивши університет в 1882 році, відмовився складати іспит на магістра, вирішивши займатися вільною творчістю. У 1882-1893 роках викладав у гімназіях Брянська, Симбірська, Єльця, Бєлого, Вязьмі.

 Його перша книга «Про розуміння. Досвід дослідження природи, меж і внутрішньої будови науки як цілісного знання »(1886) успіху не мала. Широку популярність отримала його робота «Легенда про великого інквізитора Ф.М. Достоєвського»(1891), яка поклала початок подальшого тлумачення Ф. М. Достоєвського як релігійного мислителя у Н.А. Бердяєва, С.Н. Булгакова та інших.

 Незгода філософа з постановкою шкільної освіти в Росії виражено в статтях «Сутінки освіти» (1893) і «Афоризми і спостереження »(1894). У співчутливих тонах описував бродіння в період російської Революції 1905-1907 років в книзі «Коли начальство пішло» (1910). Збірки «Релігія та культура» (1899) і «Природа і історія» (1900) були спробами Розанова знайти вирішення соціальних та світоглядних проблем в церковній релігійності. Проте його ставлення до православної церкви («Близько церковних стін», т. 1-2, 1906) залишалося суперечливим. Питанням ставлення церкви до проблематики сім'ї та сексуальних відносин присвячена книга «Сімейний питання в Росії» (т. 1-2, 1903). У творах «Темний лик. Метафізика християнства»(1911) і «Люди місячного світла »(1911) Розанов остаточно розходиться з християнством з питань статі (протиставляючи при цьому Старий Завіт як утвердження життя плоті - Новому).

 Пізні книги «Відокремлене» (1912), «Смертна» (1913) і «Опале листя» (ч. 1-2, 1913-1915) являють собою зібрання розрізнених есеїстичних начерків, щоденникових записів, внутрішніх діалогів, об'єднаних за настроєм. Існує думка, що в цей час філософ переживав глибоку духовну кризу, слідуючи до цього погляду, підсумком думки Розанова можна вважати песимізм і «екзистенційний» суб'єктивний ідеалізм. Історичний песимізм повною мірою позначився в начерках «Апокаліпсис нашого часу» (випуски 1-10, з листопада 1917 року по жовтень 1918 року). Розанов з відчаєм і безнадією приймає неминучість революційної катастрофи, вважаючи її трагічним завершенням російської історії.

 Погляди і праці Розанова викликали критику як з боку революційних марксистів, так і ліберального табору російської інтелігенції.

 Жовтнь 1917 року вибив грунт з під ніг Розанова. Російський письменник і філософ перебрався в Сергіїв Посад, де служив його кращий друг — священик Павло Флоренський, і де він прожив до кінця життя.

 1918-1919 роки — низка суцільних нещасть в житті письменника. Трагічно гине його єдиний син. Василя Васильовича розбив інсульт. Перед смертю Розанов відкрито жебракував, голодував. Незадовго до смерті Василь Васильович склав план видання своїх творів у 50 томах.

 Наприкінці 1918 року він звернувся зі сторінок свого «Апокаліпсису» з трагічною проханням: «До читача, якщо він друг. - У цей страшний, вражаючий рік, від багатьох осіб, і знайомих, і зовсім невідомих мені, я отримав, з якоїсь здогаду серця, допомогу і грошову, і їстівними продуктами. І не можу приховати, що без такої допомоги я не міг би, не зумів би перебути цей рік.За допомогу - велика подяка, і сльози не раз зволожували очі й душу. «Хтось пам'ятає, хтось думає, хтось здогадався».Стомився. Не можу. 2-3 жмені борошна, 2-3 жмені крупи, п'ять круто спечених яєць може часто врятувати день мій. Збережи, читач, свого письменника, і щось завершальне мені видніється в останніх днях мого життя». Гроші, прислані Максимом Горьким, прийшли з запізненням. Вмирав він довго і важко. Соборував його Павло Флоренський.

 Василь Васильович Розанов пішов з життя 5 лютого 1919 року. Він похований з північного боку храму Гефсиманського Чернігівського скиту в Сергієвому Посаді.

 Творчість і погляди Розанова викликають дуже суперечливі оцінки. Це пояснюється його навмисним тяжінням до крайнощів. Його більш ніж тридцятирічний шлях у літературі (1886-1918) був безперервним і поступовим розгортанням таланту і виявленням генія. Розанов міняв теми, міняв навіть проблематику, але особистість творця залишалася незмінною. Дослідники відзначають егоцентризм Розанова. Перші видання книг «Опалого листя» Розанова - «Відокремлене», а потім і «Опале листя», - увійшли незабаром до золотого фонду російської літератури, були сприйняті з подивом і розгубленістю. Жодної позитивної рецензії в пресі, крім шаленого відсічі людині, який на сторінках надрукованої книги заявив: «Я ще не такий негідник, щоб думати про мораль».

 Розанов - один з російських письменників, які щасливо пізнали любов читачів і їхню відданість. Це видно з відгуків особливо чуйних читачів «Відокремленого», правда, висловлених інтимно, в листах. Прикладом може служити ємний відгук М. О. Гершензона: «Дивний Василь Васильович, три години тому я отримав Вашу книгу, і ось вже прочитав її. Такий іншої немає на світі - щоб так без оболонки тремтіло серце перед очима, і склад такої ж, не вдягається, а як би не існуючий, так що в ньому, як у чистій воді, все видно. Це сама потрібна Ваша книга, тому що, наскільки Ви єдиний, Ви цілком позначилися в ній, і ще тому, що вона ключ до всіх Ваших писань і життя. Безодня і беззаконня - ось що в ній; навіть незбагненно, як це Ви зуміли так зовсім не надіти на себе системи, схеми, мали античне мужність залишитися голо-душевним, яким мати народила, - і як у Вас вистачило сміливості в 20-му столітті, де всі ходять одягнені в систему, в послідовність, в доказовість, розповісти вголос і публічно свою наготу. Звичайно, по суті всі голи, але здебільшого не знають цього самі і вже у всякому разі назовні прикривають себе. Та без цього і жити не можна було б, якщо б всі захотіли жити, як вони є, життя не стало б. Але Ви не як усі, Ви дійсно маєте право бути зовсім самим собою, бо я й до цієї книги знав це, і тому ніколи не міряв Вас аршином моралі чи послідовності, і тому "прощаючи", якщо можна сказати тут це слово, Вам Ваші погані для мене писання просто не ставив: стихія, а закон стихій - беззаконня».

 Наприкінці життя Розанов написав: «Росію підмінили. Вставили на її місце іншу свічку. І вона горить чужим полум'ям, чужим вогнем, світить не росіянам світлом і по-російськи не зігріває кімнати. Українське сало розтеклося по шандали. Коли ця чужа свічка вигорить, ми зберемо залишок російського сальця. І зробимо ще останню російську свічечку. Постараємося накопичити ще більше російського сала і запалити її від тієї маленької. Чи не встигнемо - російська світло згасне в світі».

 В цілому головна цінність філософської спадщини В.В. Розанова - не в рішенні сукупного духовного завдання, а в постановці безлічі проблем і розробці нових підходів до цих проблем, нагальність вирішення яких залишається досить гострою і сьогодні.

Цитати із творчої спадщини В.В.Розанова

«Счастливую и веселую родину любить не велика вещь. Мы ее должны любить именно когда она слаба, мала, унижена, наконец глупа, наконец даже порочна. Именно, именно когда наша «мать» пьяна, лжет и вся запуталась в грехе, — мы и не должны отходить от нее».

«Любовь есть боль. Кто не болит (о другом), тот и не любит (другого)».

«Воскресни, Отечество! Боже, до чего все мы разбежались по своим конурам... Пыль! Осталась пыль отдельных человеческих фигурок, а нация — где она?»

 «Дана нам красота невиданная. И богатство неслыханное. Это — Россия. Но глупые дети все растратили. Это — русские».

 «Может быть я расхожусь не с человеком, а только с литературой? Разойтись с человеком страшно. С литературой - ничего особенного». «Может быть народ наш и плох, но он – наш народ, и это решает все».

 «Общество, окружающие убавляют душу, а не прибавляют. «Прибавляет» только теснейшая и редкая симпатия, «душа в душу» и «один ум». Таковых находишь одну-две за всю жизнь. В них душа расцветает. И ищи ее. А толпы бегай или осторожно обходи ее».

 «Смысл - не в вечном. Смысл - в мгновениях…»

 «Нужно, чтобы о ком-нибудь болело сердце. Как ни странно, а без этого жизнь пуста».

 «Не надо читать ни для удовольствия, ни для информации, но только для изменения души».

 «Любить - значит «не могу без тебя быть», «мне тяжело без тебя», «везде скучно, где не ты». Это внешнее описание, но самое точное. Любовь - вовсе не огонь (часто определяют), любовь - воздух. Без неё нет дыхания, а при ней дышится легко. Вот и всё».

 «Есть только одна религия, в которой человек нашел себя. Это - христианство. Истины о первоначальном добром состоянии человека, о его испорченности, которая явилась потом, о возвращении его к первозданной своей чистоте… - эти истины высказаны в этой религии с полнотой и ясностью, которая не оставляет человеку сомнений… ему остается внимать и прислушиваться, но не искать вновь, не заблуждаться, не падать».

 «Души в вас нет, господа: и не выходит литературы».

 «Демократия - это способ, с помощью которого хорошо организованное меньшинство управляет неорганизованным большинством».

 «Я» есть «я», и это «я» никогда не станет – «ты». И «ты» есть «ты», и это «ты» никогда не сделается как «я». Чего же разговаривать. Ступайте вы «направо», я – «налево», или вы «налево», я «направо». Все люди «не по дороге друг другу». И нечего притворяться. Всякий идет к своей Судьбе. Все люди – solo».

Go to top