Календар подій

День незалежності Грузії. Національне свято Грузії

«Грузинський народ протягом століть мріяв про незалежність, про формування своєї держави»

режисер театру і кіно Гіга Лордкіпанідзе

 День незалежності Грузії — головне державне свято Грузії. Відзначають 26 травня.

 З XIX століття Грузія входила до складу Російської імперії. У 1801 році російський імператор Павло I, порушивши умови Георгіївського трактату, згідно з яким Картлі-Кахетинське царство перебувало під протекторатом Росії як автономна держава, видав маніфест про скасування грузинського царства і входження його до складу Російської імперії. Після Жовтневого перевороту Грузія разом з сусідніми Вірменією та Азербайджаном нетривалий час перебувала у складі Закавказької демократичної федеративної республіки, яка проіснувала трохи більше місяця.

 26 травня 1918 грузинський уряд, яке очолював Ной Жорданія, проголосило незалежність держави. Незалежна Грузинська Демократична Республіка існувала до лютого 1921 року. За цей час Грузію як країну де-юре визнали 23 держави Європи (Великобританія, Франція, Німеччина, Італія, РФСР, Туреччина), Азії та Латинської Америки (Аргентина та інші). 25 лютого 1921 частини 11-й Червоної Армії разом з загонами грузинських більшовиків скинули меншовицьке уряд Грузії. Була утворена Грузинська РСР, яка 30 грудня 1922 увійшла до СРСР, спочатку у складі Закавказької Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки (ЗСФРР), а з 1936 по 1991 рік - як союзна республіка.

 31 березня 1991 відбувся референдум про відновлення державної незалежності Грузії. У референдумі взяло участь 90,5 відсотків виборців, з яких за державну незалежність проголосувало 98,93 відсотків.

 «Референдум мав велике епохальне значення. Це було ще одним проявом багатовікового бажання свободи, незалежного розвитку країни, і саме це було виголошено 31 березня 1991 року», - переконаний віце-спікер парламенту Грузії Гігі Церетелі. За його словами, ідея про незалежність мала велику підтримку в суспільстві, ставши «зрештою рушійною силою та основою створення нової грузинської держави, головною ідеєю якої є саме незалежність і мирний розвиток».

 9 квітня 1991 грунтуючись на результатах всенародного референдуму Верховна Рада республіки прийняла Акт про відновлення державної незалежності Грузії, який проголосив дійсними Акт про незалежність 1918 року і Конституцію 1921 року. Тоді ж була введена посада Президента Республіки Грузія. 9 квітня відзначається День відновлення незалежності Грузії, яка була здобута на підставі Акту про оголошення незалежності перший Республіки Грузії 26 травня 1918.

 Головне державне свято в Грузії відзначається з величезним розмахом. За традицією в цей день проходить урочистий військовий парад і грандіозний святковий концерт. Військовий парад проходить головною вулицею Тбілісі — проспектом Руставелі. Вулицею крокують колони військових: тисячі військовослужбовців усіх видів військ. За ними йде більше 100 одиниць військової техніки. В небі виконують фігури пілотажу літаки.

 Не менш видовищним є інший захід, що за традицією проходить в цей день. Це знаменитий фестиваль квітів «Вардобістве». У ці дні знаменитий Міст Миру перетворюється на різнобарвну веселку з квітів.

 Також урочистості проходять в столичному парку Ваке, де збираються ветерани. Тут проходить акція пам'яті тих, хто поклав життя в ім'я Незалежності країни.

 У парках проходять дитячі заході і свята, а на стадіонах — спортивні матчі та змагання.

 Вінцем всіх святкових заходів є грандіозний концерт в історичній частині міста — Ріке.

Go to top