Календар подій

410 років від дня народження П’єра Корнеля (1606 - 1684), французького драматурга

Так со смертными судьба порой играет:

То вознесет их вверх, то в пропасть низвергает.

И так устроен мир, что в счастье иногда

Уже заключена великая беда.

П’єр Корнель

 П’єр Корнель - відомий французький драматург, "батько французької трагедії", один із творців класицизму у французькій літературі.

 Корнель народився в Руані в 6 червня 1606 року. Син адвоката; дитинство провів у селі, навчався в єзуїтській школі, потім вивчав право й отримав місце прокурора, дуже мало, однак, цікавлячись службовою кар'єрою. П'єр Корнель виконував її «без радості і без успіху», повідомляв його племінник Фонтенель.

 Сімейний переказ розповідає про те, що одного разу юнака П'єра один з його друзів познайомив зі своєю коханою. Зустріч виявилася фатальною для закоханого, дівчина віддала перевагу Корнелю. Смішний бік цієї події спонукала молодого Корнеля написати комедію. Так з'явилася його «Меліта» (1629). Ця комедія, як і інші («Клітандр», «Вдова», «Галерея суду», «Королівська площа»), написані Корнелем в 1631-1636 рр. Свого часу вони були тепло зустрінуті глядачем.

 Наприкінці 1636 р. з'явилася інша трагедія Корнеля, що складає епоху в історії французького театру - це був "Сід". Корнель створив «Сіда» - трагедію, що відкрила собою славну історію французького національного театру і склала воістину національну гордість французів. Слава п'єси була незвичайна. Францію облетіло крилатий вислів: «Чудово, як Сід». У кабінеті Корнеля незабаром склалася ціла бібліотека з друкованих примірників трагедії в перекладах на німецьку, англійську, італійську та інші мови. «Сід», принісши автору захоплену хвалу народу, порушив разом з тим і заздрість посередніх драматургів, і роздратування і недоброзичливість кардинала Рішельє. 

 На початку 1640 року Корнелем була написана в Руані трагедія «Горацій» і поставлена ??в Парижі, на сцені «Бургундського готелю». Прем'єра трагедії не стала тріумфом драматурга, але від вистави до вистави успіх п'єси наростав.

 Згодом вона була включена в репертуар театру «Комедії Франсез». Трагедія витримала на цій сцені кількість вистав, поступлившись лише «Сіду». 

 У 1647 р. Корнель був обраний членом французької Академії. У цей же період Корнель пише "Героїчну комедію", "Дон Санчо Арагонський" (1650), у якій одним з перших у мистецтві класицизму виводить образ незнатного героя. 

 Починаючи з 1651 р. Корнель піддався впливу своїх друзів-єзуїтів, які намагаються відвернути свого колишнього вихованця від театру.Він зайнявся релігійною поезією,як би в спокутування своєї світської творчості колишніх років, він надрукував незабаром віршований переклад "Наслідування Ісуса Христа». Переклад цей мав величезний успіх і витримав за 20 років 130 видань. 

 У 1662 р. драматург переїжджає в Париж, він все ще пише, але слава його меркне, слабне поетичне чарівність образів, гаснуть творчі сили. Корнель не чує нових голосів часу, не бачить змін, що відбулися у Франції. Політична деградація супроводжує деградацію творчу. Корнель, перш гордий і незалежний, він тепер опускається до жалюгідного плазування перед сильними світу. Всі твори старіючого драматурга мають дуже мало достоїнств. Вольтер в 1731 р., написавши критичну поему «Храм смаку», зобразив Корнеля, який кидає у вогонь свої останні трагедії - «холодної старості творіння». 

 П’єр Корнель перестав писати у 1674 р., а через десять років, в ніч з 30 вересня на 1 жовтня 1684 помер у віці 78 років. 

 Поет пережив свою славу, але в очах сучасників, як би погано він не став писати згодом, залишався великим Корнелем. Цікаві деякі спогади та відгуки про Корнеля його сучасників. Лабрюйер писав про нього: «Простий, боязкий, нудний в бесіді, він на сцені ... не поступається Августу, Помпею, Нікомед, Гераклові, він - король, і король великий, він політик, філософ, він змушує героїв говорити, змушує героїв діяти, він малює римлян, і вони більш великі, більш римляни в його віршах, ніж в історії».
Одного разу Корнель прийшов до театру, де не з'являвся вже кілька років. Побачивши його, актори перервали гру, глядачі, присутні в залі, встали, серед них відомий полководець Конде і принц Конті. Партер привітав Корнеля бурхливою овацією і гучними кліками. Ложі були змушені наслідувати його приклад. 

 Проте слава не принесла знаменитому драматургу великого матеріального благополуччя; останні роки він жив у крайній бідності. Напередодні смерті він залишився майже без всяких засобів існування. Деякі раболіпні історики Франції з розчуленням розповідають про те, що король, почувши про такі «убозтва» поета, послав йому ... двісті луїдорів. 

 Творчість Корнеля відбивала суспільну боротьбу в період становлення абсолютизму.Значення Корнеля для французького театру полягає насамперед у створенні національної трагедії. Корнель «створив школу величі душі», писав Вольтер. Творець «Сіда» справді великий, і не тільки красою вірша, вкладеного ним у вуста його героїв. Він відкрив французам незвичайну виразність і милозвучність їхньої мови, але головним чином поезією високих людських почуттів.Недарма Олександр Пушкін вигукував: «Корнеля геній величавий ...». 

 Корнель виходить з арістотелівського принципу, що трагедія повинна відтворювати важливі події, що в ній повинні діяти сильні люди, щиросердечні конфлікти яких призводить до фатальних наслідків. Але разом з тим він пам'ятає, що душу глядача торкають тільки нещастя, що випливають із властивих йому самому пристрастей. Ці принципи Корнель викладає у своїх теоретичних міркуваннях, тобто в передмовах до трагедій і в «Discours sur le poeme dramatique», і втілює в кращих своїх трагедіях.

 Усі вони перейняті вічною боротьбою обов'язку і почуття, любов протиставляється обов'язку перед батьками, патріотизм - сімейним уподобанням, великодушність - навіюванням державної політики, відданість релігійній ідеї - захопленням особистого почуття і т.д. Тільки в «Сиді» перемога залишається на стороні кохання , що вносить гармонію в роз'єднані обов'язком душі.

 «Сід» Корнель відкрив блискучу галерею трагедій у Франції XVII-XVIII століть, його «Брехун» послужив тим творчим імпульсом, який дав комедійному таланту Мольєра вірний напрям. Мольєр зізнавався в одному зі своїх листів до Буало: «Я багато чим зобов'язаний «Брехуну»(Корнеля) ... Не знаючи «Брехуна», я, без сумніву, склав би деякі комедії-інтриги, як «Навіжений», «Любовна досада», але ніколи, бути може, не створив би «Мізантропа».

Матеріали використані із мережі Інтернет
Go to top