Календар подій

115 років від дня народження Семена Дмитровича Скляренка (1901-1962), українського письменника

«Для того щоб любити, цінувати нашу прекрасную сучасність,

 треба добре знати і вивчати сиву давнину,

минуле рідного краю.  Наш народ має славне,

героїчне минуле, яким можна і треба пишатися»

Семен Скляренко 

 Семен Скляренко  - талановитий український романіст, заслужено посідає чільне місце в українській історичній белетристиці.  За словами науковця Михайла Слабошпицького романам С.Скляренка судилося стати своєрідним прологом до майбутніх історичних полотен Павла Загребельного, Романа Іваничука, Романа Федоріва, Василя Шевчука - письменників, які піднесли художній літопис про нашу минувшину на якісно новий рівень.

 Семен Дмитрович Скляренко народився 26 вересня 1901 року в селі Прохорівці на Черкащині, в родині зубожілого селянина. Навчався в місцевій школі, потім — у Золотоніській гімназії. Уже в той час він багато читав, захоплювався літературою. A пізніше й сам почав писати: 1919 року в місцевій газеті "Голос труда" було надруковано його перший твір — вірш "Гімн праці".

 Після закінчення гімназії наприкінці 1919 року юнак повертається до рідного села, працює бібліотекарем, учителює, водночас друкується в періодичній пресі. Його поезії, нариси, оповідання публікуються в київських газетах "Більшовик", "Селянська газета", альманасі "Вир революції".

 1921 року Прохорівський комнезам посилає С. Скляренка вчитися до Київського політехнічного інституту, а через півроку його призивають до лав Червоної Армії. Відслуживши, С. Скляренко з осені 1924 року живе в м. Єгор'євську Московської області, де завідує клубом, керує культвідділом ради профспілок.

 Повернувшись у 1926 році на Україну, він працює в Черкаській окружній газеті "Радянська думка", а з 1927 року — в київській "Пролетарській правді".

 Семен Скляренко виступає з рядом оповідань, публікує збірку оповідань "Вітер з гір". У повісті "Матрос Ісай" (1930) письменник відтворює епізоди подій громадянської війни на Україні.

 З появою трилогії "Шлях на Київ" ("Шлях на Київ", 1937; "Микола Щорс", 1939; "Польський фронт", 1940) автор здобуває широке визнання.

 Служба військовим кореспондентом під час Великої Вітчизняної війни допомогла письменникові створити повість "Україна кличе", в центрі якої образ Сили Жердяги, одного з основних персонажів роману "Шлях на Київ".

 Кращі оповідання і мініатюри, написані Скляренком у роки війни, ввійшли до збірки "Рапорт" (1945).

 Після війни, у 1948 році, виходить збірка його нарисів "Орлині крила" про подвиги комсомольців на фронтах Великої Вітчизняної війни.

 У 1954 році вийшов роман С. Скляренка "Карпати".

 Видатним набутком української історичної романістики про епоху Київської Русі, на думку літературного дослідника М.Грицая, є романи С.Скляренка «Святослав» (1959) і «Володимир» (1962). В історичних романах письменник відобразив боротьбу русичів за незалежність, утвердження ними на берегах Дніпра Київської Русі та розповів про життя простого народу в Х-ХІ ст. Письменник змалював Київську Русь як гармонійне, високорозвинене для свого часу суспільство, яке мало політичні й економічні здобутки і культурні досягнення. За Володимира Київська Русь перетворилася в найбільшу європейську державу, яка простягалася від Карпат до Волги, від Балтійського до Чорного й Азовського морів і стояла на одному з перших місць у Європі.

 Семен Скляренко так пояснював звернення до історичної тематики: «Коли я почав думати про минуле, увагу мою привернули ті часи, у які закладалися основи нашої державності. Ті далекі часи зацікавили мене ще й тому, що … історіографія багато наплутала, перекрутила нашу історію, зображуючи наш народ дикими, некультурними варварами. А це далеко не так».

 Вікторія Шпорт в статті «Історичні романи Семена Скляренка в російській критиці» відмічає, що всі критики, як українські, так і російські, одноголосно твердять, що романи «Святослав» і «Володимир» разом з іншими кращими творами письменника увійшли у скарбницю не лише української, а й світової літератури.

 Здобули також високу оцінку і широку популярність ці романи і серед читачів, а тому вважаються кращими надбаннями української романістики.

 Семену Скляренку не судилось завершити трилогію з історії Київської Русі — написати роман про Ярослава Мудрого: 7 березня 1962 року талановитого романіста не стало. Похований письменник на Байковому цвинтарі.

 Написані Семеном Скляренко історичні романи продовжують жити, вони близькі людям, тому що цікаво  розповідають про давноминулі часи, дають читачеві відчуття тієї епохи. Сьогодні, коли ми утверджуємо свою державу в Європі й у світі, ми повинні знати, як її будували й возвеличували до нас наші пращури.

 У Києві в Оболонському районі є вулиця Семена Скляренка, бібліотека на вулиці Олеся Гончара, 75В. У Золотоноші іменем письменника названо місцеву гімназію.

Go to top