Календар подій

Міжнародний день студента

У студентів є тільки дві прикмети:

сніг випав - скоро сесія і сніг розтанув - скоро сесія.

 17 листопада відзначається Міжнародний день студентів.

 Дата була заснована 17 листопада 1946 на Всесвітньому конгресі студентів у Празі в пам'ять про розправу над чеськими студентами-патріотами. 28 жовтня 1939 в окупованій Чехословаччині празькі студенти і викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення держави. Однак фашистські підрозділи розігнали збори. Під час бійки був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал. У день похорону студента (15 листопада) на вулиці вийшли сотні людей.

 Наступного дня у Берліні відбулася нарада за участю Адольфа Гітлера, на якій було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади «на три роки», а їх майно підлягало конфіскації.

 У ніч з 16 на 17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. 9 провідних представників студентських організацій було страчено в празьких в'язничних стінах, понад 1200 арештовано і наступного дня відправлено в Заксенгаузен.

 Через два роки в Лондоні на зустрічі студентів з різних країн було вирішено вважати 17 листопада Міжнародним днем солідарності студентів. Зараз  слова  про міжнародну солідарність залишилися тільки в офіційних паперах, а в народі свято називають просто: День студента.

 З ініціативи студентської молоді Україна приєдналося до цієї міжнародної ініціативи і закріпила в своєму законодавстві День студента, що відзначається 17-го листопада додатковим Указом Президента України від 16 червня 1999 року № 659/99.

 В даний час День студента є символічним об’єднанням студентів усіх факультетів і всіх навчальних закладів! Студенти в цей День традиційно веселяться на повну котушку, забувши про майбутню сесію, заліки і «хвости». А в навчальних закладах на честь цієї дати проводяться ігри КВН, концерти та інші святкові заходи.

 Протягом століть студенти з різних країн вигадували найрізноманітніші ритуали, щоб хоч якось урізноманітнити нудне навчання. Ці звичаї передавалися з покоління в покоління, перетворюючись з часом в традиції, які існують і донині.

 Приміром, у багатьох західних університетах популярна традиція так званого «первісного крику» (англійською «The Primal Scream»). Кожен студент кричить, що є сили, протягом п’яти або десяти хвилин. Подейкують, ніби «первісний крик» здатен зняти або суттєво знизити напругу сесії.

 А в університеті португальського міста Коїмбра поширена церемонія «спалювання стрічок». Студенти у спеціальних горщиках спалюють широкі стрічки, забарвлені в кольори своїх факультетів – це дійство покликане символізувати закінчення їнього студентського життя.

 Російські студенти перед іспитами виклихкають «халяву». Для цього слід опівночі перед іспитом відчинити кватирку, відкрити залікову та у вікно прокричати «халява, прийди!». Після цього в залікову слід покласти трішечки цукру, перев'язати її резинкою та запхати до ранку в морозилку. Якщо ж іспит передбачається вкрай складний, потрібно вискочити на вулицю в нижній білизні і вигукнути «шара!».

 Студенти Прінстонського університету у США здають письмові іспити за відсутності в аудиторії викладачів. І це не тому, що їм дозволено списувати, ні. Вся справа в так званому «Кодексі чесності» - урочистій клятві, яку дають першокурсники. Згідно із нею студенти, як люди порядні, зобов'язуються не списувати.

 У Джорджтаунському університеті популярна традиція відкручувати стрілки з годинника вежі Healy Hall, відправляючи їх посилкою у Ватикан. І незважаючи на посилену охорону та благання адміністрації закладу, стрілки раз на 5-6 років продовжують зникати.

 Серед студентів Англії та Німеччини з нагоди якоїсь знаменної події прийнято збивати з поліцейських каски. Суспільство до цієї традиції ставиться лояльно, чого, звісно, не скажеш про поліцейських.

 Студенти Ванкувера за традицією повинні повісити невеликий автомобіль в якомусь несподіваному місці, але без ризику травм чи пошкоджень для звичайних перехожих.

 А студенти МГТУ, святкуючи екватор, катаються в тазі по сходах або ж прив'язують величезний таз до автомобіля. Для того, щоб катання обійшлося без травм, під сідниці рекомендують покласти всі свої конспекти.

 У Єльському університеті проводиться забіг в «костюмах Адама і Єви», а в Польщі в ніч перед врученням диплома одягаються в безглуздий одяг статуї фехтувальника, що стоїть перед Вроцлавським університетом.

 Майже у всіх країн є своє, національне студентське свято. Традиції святкування Дня студента схожі у всіх державах. По суті, вони зводяться до того, щоб відзначити свято якомога веселіше.

 З Міжнародним днем студентів Вас!

Прийшов студент четвертий раз складати сопромат. Хвилин п’ятнадцять щось молов — і все було не в лад.

Професор мовив: — Ну, гаразд, поставлю трійку вам. — Студент на місці остовпів, не вірячи ушах.

— Невже я витримав? Невже? — професора спитав.

А той до нього нахиливсь і тихо прошептав: — Я ваших знань уже боюсь. Це я не витримав. Здаюсь!

                                                                     Павло Глазовий

Go to top