Календар подій

Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних

 21 листопада Свята Православна Церква святкує Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних. Собор — єднання, сукупність всіх святих ангелів на чолі з Архістратигом Михаїлом, які всі сукупно і одноголосно славлять Святу Трійцю, одностайно служать Богові. Саме ім’я Михаїл означає давньоєврейською «хто як Бог», в значенні «ніхто не рівний Богу». Вираз «Архангел Михаїл» в контексті Старого Заповіту  означає: старший посланець Всевишнього, і захисник народу Ізраїлю i одне це вже свідчить, наскільки високо він шанується Святою Церквою.

 Цей день є головним із свят на честь святих Ангелів. Він присвячений святому Архистратигу Михаїлу, начальнику воїнства небесного. За стародавніми переказами, сатана, колись світліший од усіх духів небесних і тому названий Люцифером, впав у самолюбство, гордість і злобу та спокусив багато інших духів. Архангел Михаїл зібрав військо благочестивих Ангелів. Михаїл та його Ангели вчинили змієві війну. Змій та його ангели воювали  i не втримались. І вже не знайшлось їм місця на небі.

 Цією битвою не скінчилася війна, оскільки диявол і його злі духи почали активно зводити людей, тому архангел Михаїл з вогняним мечем і все його воїнство й донині стоїть на сторожі добра й любові. Образ святого Михаїла уособлює перемогу добра над темними силами.

 Установлення церковного собору в честь небесного собору відноситься до стародавніх часів християнства. Вже в четвертому столітті на честь Архангела Михаїла були побудовані храми. В V ст.  Анатолій - патріарх Констатинопольский, в VIII ст. Іоанн Дамаскін, в IX ст. Георгій Неконидійській, Студит, Візантій, а також Арсеній Константинопольский, Кипріан і Єфрем Карійський написали багато священних пісень на день собора в честь Архистратига Михаїла і всіх сил небесних безтілесних.

 Архистратиг Михаїл є перший охоронець людей. Люди   свято на честь свого охоронця  називають Михайлів день, або просто — «Ми­хайла».

 Ось вже понад тисячу років Архангел Михаїл є покровителем землі Руської, і, відповідно України, як духовної правонаступниці давньої Руси.

 Святого архістратига Михайла наш народ вважає за патрона столиці України Києва. І в стародавньому, і в сучасному гербі Києва в центрі — образ архістратига з мечем. Позолочене зображення архістратига Михаїла височить над відновленим Михайлівським Золотоверхим собором, а на майдані Незалежності в Києві над відновленими міськими воротами — статуя архістратига з вогняним мечем напоготові. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.

 У народній уяві архістратиг Михайло — це мужній лицар, який перемагає всі темні сили нашої землі. «Грім гримить — це архістратиг Михаїл веде війну з чорта­ми, — каже народна легенда, — де б не заховався нечи­стий, а стріла архістратига знайде його скрізь». Українські мисливці також вважають архістратига Михаїла своїм покровителем. В мисливських легендах, оповіданнях він змальовується лицарем, суддею, оборонцем і покровителем мисливців на полюванні. Тому цього дня мисливці йшли до церкви й перед образом святого архістратига ставили свічку.

 Архангела Михаїла вважають покровителем військових, міліціонерів (поліцейських), моряків, бакалійників, парашутистів, хворих, а також метеорологи, радіологи, гравірувальники й різьбярі, фехтувальники, шліфувальники і золотарі.

 Архистратиг (Архангел) Михайло користується великою пошаною в Німеччині, де його вважають покровителем держави. Відомо, що, починаючи з IX століття, зображенням Архістратига Михаїла прикрашалися всі німецькі бойові прапори. У народному мистецтві Німеччини навіть спостерігається тенденція ототожнювати Архангела Михайла з їх національним героєм, легендарним переможцем дракона Зігфрідом.

 Михайловим днем на Русі традиційно починалися народні святкування і гуляння по завершенні сільських робіт. Свято Михаїла (Архангела) 21 листопада відзначався віруючими шумно і весело. У православних народів в цей день будь-яких особливих звичаїв не було, проте в кожному будинку віруючі з великою гостинністю і радістю чекали і приймали гостей. Та й самі намагалися сходити в гості.

 У свято святого Архангела Михаїла вина не шкодували, воно просто текло рікою. Гуляли протягом цілого тижня, так як далі починався Пилипівський піст, який готував віруючих християн до радісної зустрічі Різдва Христового. Свято Архангела Михаїла був закінченням весільного сезону.

 У цей день було прийнято пригощати всіх гостей холодцем і пирогом. Трапеза починалася, як правило, з локшини і випивки, ну а вже потім подавалися м'ясні страви. Чай пили з пирогами да бубликами. Головний бенкет закiнчувався на наступний день рано вранці. А на третій день приїжджали гості з інших сіл.

 

Народнi прикмети на Михайла (21 листопада)

Якщо Михайло дощем служить — добру й суху весну ворожить.
Іній — на великі сніги, а туман — на відлигу.
Якщо відлига — не жди санного шляху до Миколи (19 грудня).
Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
День на Михайла похмурий і на деревах іній — до хорошого врожаю.
Від Михайла зима морози кує.
Як Михайло закує, то Микола не розкує.
Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.

 

Тропар свята

Небесних сил архістратиги, завжди молимо вас ми, недостойні, щоб вашими молитвами охороняли й покровою небесної вашої слави захищали ви нас, що з любов`ю припадаємо до вас і взиваємо: від напастей спасайте нас, як старшини небесних сил.

Наші контакти

 

Go to top