Календар подій

105 років від дня народження Андре Нортон (1912— 2005), американської письменниці-фантаста

Книги — це справжній скарб,

так я завжди вважала.

Андре Нортон

 Її називають «бабусею американської фантастики» . Все своє довге життя (70 років творчої діяльності і близько 130 написаних книг) вона талановито та майстерно писала захоплюючу фантастику і мала мільйони прихильників по всьому світу.

 Андре Нортон — одна з найпопулярніших письменниць за всю історію світової фантастики.  Більше того, один з тих рідкісних авторів, таланту яких підвладні як жанр наукової фантастики, так і жанр фентезі.

 Американська асоціація письменників-фантастів удостоїла її високого титулу Великого Майстра. I досі вона залишається єдиною жінкою, удостоєною цього титулу.

 Андре Нортон (Аліса Марія Нортон)  народилася 17 лютого 1912 року в Клівленді, щтат Огайо, США. Вона була другою дочкою Адальберта Фрілі Нортона, власника компанії з виробництва килимів, і Берти Стемм Нортон. В сім'ї Нортонів багато уваги приділялося книгам, явною ознакою чого було щотижневе відвідування бібліотеки. Перш ніж Аліса навчилася читати сама,  мати читала їй книги або розповідала вірші. Навіть гарні оцінки в школі винагороджувалися книгами, а саме копіями творів Руфі Плумлі Томпсон. Ця пристрасть її батьків вплинула на все подальше життя майбутньої письменниці.

 В Collingwood High School в Клівленді  Аліса Нортон була редактором літературної сторінки в шкільній газеті, куди писала невеличкі розповіді. Саме в цей перiод була написана перша книга — «Удача Рейлстоунiв». Правда, опублікована вона була другою, вже в 1938 році. А першою дорослою і серйозною публікацією стала книга «Команда Принца», видана в 1934 році. Але, до фантастики було ще далеко. Після першої публікації вона не прокинулася знаменитою і не стала популярною. Просто кажучи, взагалі не прозвучала.

 Вже в 1934-му, у віці 22 років, Аліса Марія Нортон вступаючи в доросле життя (це збіглося з виходом першої книги) офіційно змінила ім'я на Андре Нортон. Це було зроблено за порадою видавців, якi вважали, що це  приверне увагу чоловічої аудиторії.

 Протягом року, з осені 1930 до весни 1931, вона продовжила свою освіту в Коледжі Флори Стоун Мезер Університету Вестерн Резерв, плануючи стати вчителем історії.  Та через економічну кризу в країні  була змушена знайти роботу домогосподарки. Вона пішла на вечірні курси з журналістики і письменства, які пропонувалися Клівлендським Коледжем, дорослим відділенням того ж самого університету.

 У 1932 році Андре Нортон влаштувалася на роботу в Клівлендську бібліотеку. Наступні 18 років вона провела, займаючи посаду асистента бібліотекаря в дитячому відділенні Нотінгемської бібліотеки в Клівленді. З 1940 по 1941  працювала спеціальним бібліотекарем  відділу Бібліотеки Конгресу, який займався проектом, пов'язаним з іноземним громадянством. З 1950 по 1956 рік працювала редактором у видавництві «Гном-прес».

 Згодом Андре Нортон повністю присвятила себе написанню книг. У листопаді 1966 поганий стан здоров'я змусив її переїхати в Вінтер Парк, Флорида, де вона жила до 1997 року. Потім мешкала в Штаті Теннессі.

 За перші чотирнадцять років творчих пошуків і роботи над собою Нортон видала вісім книг. Це були — історичні романи та романи на військову тематику, детективи i фантастика. Успіху ці книги не принесли. Тиражів і великих гонорарів не було. Головним результатом роботи стало накопичення письменницького досвіду.

 В 1947 році Нортон почала писати фантастичні романи i першим з них був твір «Люди кратера». Справжня  слава до письменницi прийшла в 1952-му, після виходу книги «Син зоряного чоловіка». Тема книги була не нова. Людина у нелюдських умовах ядерного апокаліпсису. Читачі і шанувальники Нортон не змусили себе чекати на схвальнi  вiдгуки. Це була справедлива винагорода Андре Нортон за довгі роки праці.

 Далi був успіх. Тепер письменниця «знає як і вміє все, що потрібно. Книги виходять одна за одною. До 1967 році у Андре Нортон опубліковано бiльше п'ятдесяти книг.  Cеред них є більш сильні та менш сильні, але немає відвертих провалів.  Майстерність і натхнення супроводжують її.

 У своїй роботі письменниця приділяла велику увагу дослiдженю стародавніх міфів, переказів та легенд народів світу. Ця сума знань, помножена на її талант i майстерність, зробили для читачів надзвичайно привабливими книги письменницi. Нортон вдалося стати справжнiм казкарем. Вся  її творчість пронизана духом казковості, з постійними мотивами далеких небезпечних подорожей та очікуванням дива. Та за уявною легкістю текстiв романiв  ховається набагато більше, ніж видно це на перший погляд.

 Книги Андре Нортон були вперше переведенi на російську мову в 1969 році. Читачi познайомилися з першим романом циклу «Королева Сонця» — «Саргасси в космосі», який перевели брати Аркадій  ii Борис Стругацькi. Книга мала величезний успiх серед любителів пригодницької фантастики. Роман був  зарахований до класики американської  фантастики. I вже не одне покоління читачів із завмиранням серця стежать за захоплюючими пригодами випускника Космічної Школи Дейва Торсона та відважної команди вільних торговців з зоряного корабля «Королева Сонця».

 Серед найбільш помітних творів Нортон — космічна серія  «Королева Сонця» про зоряних торговців, цикли «Чаклунський Світ» і «Ельфійська Трилогія» в жанрі фентезі. В ряди класиків фантастичної літератури   XX століття Андре Нортон увійшла саме завдяки фентезі. Саме завдяки своїй знаменитій епічній сазі про чаклунський світ - світ могутніх героїв і могутніх чарівників, унікального, нескінченно оригінального світу, якi полюбися мільйонам читачів.

 Окремi та найбільш популярнi книги письменницi: культовий цикл «Королева Сонця» — «Саргасси космосу», «Зачумлений корабель», «Планета чаклунства»,   «На штемпелі — зірки», «Зірки, непозначені на карті», «Покинутий корабель», «Розум на торги»  ; цикл «Чаклунський Світ» - «Чаклунський Світ», «Павутина Чаклунського Світу», «Троє проти Чаклунського Світу», «Чарівник Чаклунського Світу», «Закляття Чаклунського Світу»,  «Трійка мечів», «Бережися сокола», «Котячі ворота»; цикл   «Зоряні ворота» - «Зоряні ворота», «Пошук на перехресті часів»,   «Перехрестя часу», «Операція «Пошук у часі»;  цикл «Ельфійська Трилогія» - «Прокляття Ельфів», «Ельфійске поріддя»,  «Ельфійський лорд», «Годованець ельфів».  

 За всю свою письменницьку кар'єру  Андре Нортон стала лауреатом близько 20 премій і призів. Серед них: у 1987 році  лауреат Всесвітньої премії фентезі. У 1997 році прiзвище письменницi занесено до залу Слави наукової фантастики і фентезi. У 2002 році вона лауреат Південно-східної науково-фантастичної премії за заслуги перед жанром.

 Андре Нортон померла вранці 14 березня 2005 року у своєму будинку в місті Мерфрісборо (штат Теннессі).

 Американська асоціація письменників-фантастів у 2005 роцi посмертно заснувала премію імені Андре Нортон за наукову фантастику і фентезі для молоді. Протягом 11 років номінацій, були номіновані роботи 67 авторів, з яких 11 виграли премiю.  

 

Пам'ятай, віра дуже важлива - віра і необхідність бачити не тільки очима, але й серцем.

Андре Нортон

Norton (1)
Norton (2)
Norton (3)
Norton (4)
0001
0002
0003
0004
0005

Go to top