Календар подій

310 років від дня народження Карло Гольдоні (1707-1793), італійського драматурга

Людина з хорошою книгою в руках

                                                                            ніколи не може бути самотньою. 

Карло Гольдоні

 Сьогоднi виповнюється 310 рокiв вiд дня народження одного з визнаних світових класиків, італійського комедіографа  XVIII століття - Карло Гольдоні, якого ще називають італійським Мольєром. Його літературна спадщина це — понад 150 комедій, 18 трагедій і трагікомедій, 94 лібрето серйозних і комедійних опер, «Мемуари».

 В числi найкращих та найвiдомiших комедій: «Хитра вдовичка» (1748), «Слуга двом панам» (1749), «Памела» (1750), «Мольєр» (1753), «Господиня заїзду» (1753), «Самодури» (1760), «Буркотун-благодійник» (1771).  Вони різні за жанровою природою, але їх об’єднує  життєва правда та яскравий і барвистий, незабутній світ старовинної Iталiї. Iсторик літератури Ф. де Санктіс писав: «У центрі його комедійного світу — характер, який не вигаданий як набір абстрактних якостей, а вихоплений з повноти реального життя».

 Чого тiльки варта забавна історія, що стала классикою «Слуга двом панам». Правда сьогоднi цю комедiю складно сприймати окремо від прекрасної екранізації  «Труффальдiно iз Бергамо» режисера  Владимира Воробйова, де головнi ролi талановито зiграли Костянтин Райкiн та Наталя Гундарєва. Впевненi, що перечитавши її не пожалкуєте про свiй втрачений час.  

 В iстoрiю свiтової літератури Карло Гольдоні також увiйшов як реформатор iталiйської драматургiї та театру. Суть реформи полягала в заміні імпровізованої комедії дель арте, або комедії масок, реальними людськими характерами, змістом, наповненим просвітницькими ідеями, дотепною критикою пороків.

 Італійська критика високо оцінювала заслуги комедіографа, адже він відіграв велику роль у становленні італійської драми. Традиції Ґольдоні засвоїла неореалістична комедія Едуардо де Філіппо та кінодраматургія iталійського неореалізму. Федерiко Фелліні, творець «Солодкого життя» і «Репетиції оркестру», багато чим зобов'язаний цьому драматургові.

 Твори Ґольдоні в Україні були відомі ще у першiй половинi XIX ст. На основі його п'єси «Слуга двом панам» Григорiй Квітка-Основ'яненко створив комедію «Шельменко-деншик».

Багато  комедій драматурга i до сьогоднiшнiх днiв  з успіхом живуть на сценах Iталiї та всього свiту. Адже вони i досі актуальнi, цікавi  та дуже смішнi. А які тут герої!

 

Немає іншого засобу помститися публіці,

як змусити її аплодувати нам.

Карло Гольдоні

Goldoni (1)
Goldoni (2)

Go to top