Календар подій

135 років від дня народження Анни Павлівни Павлової (1881-1931), російської балерини

 Анна Павлівна (Матвіївна) Павлова — російська артистка балету, одна з найвидатніших балерин XX століття.

 Мати Анни Павлової, праля Любов Федорівна Павлова, була одружена з відставним солдатом Матвієм Павловим, однак біографи сходяться на тім, що Анна Павлова була побічною дочкою Любові Федорівни й відомого залізничного підрядника й московського банкіра Лазаря Полякова.

 Після закінчення Ваганівського училища, в 1899 році була прийнята в трупу Маріїнського театру. Танцювала партії в класичних балетах «Лускунчик», «Коник-Горбунок», «Раймонда», «Баядерка», «Жизель». В 1906 році стала провідною танцівницею трупи.

 Великий вплив на її виконавську манеру зробила спільна робота з балетмейстерами А. Горянським і особливо М. Фокіним. Анна Павлова виконувала головні ролі в балетах М. Фокіна «Шопеніана», «Павільйон Арміди», «Єгипетські ночі» і ін.

 В 1907 році на благодійному вечорі в Маріїнськім театрі Анна Павлова вперше виконала поставлену для неї М. Фокіним хореографічну мініатюру «Лебідь» (пізніше «Умираючий лебідь»), що стала згодом одним із символів російського балету XX століття.

 В 1910 році Павлова перейшла на так назване положення «гастролерки», створила власну трупу. Разом із цією трупою гастролювала в багатьох країнах світу. Спеціально для трупи А. Павлової М. Фокіним були поставлені кілька балетів. Серед них — «Сім дочок гірського короля».

 Останній виступ балерини в Маріїнському театрі відбувся в 1913 році, а в Росії — в 1914 році, після чого вона влаштувалася в Англії і в Росію більше не поверталася.

 В 1921–1925 роках Анна Павлова гастролювала по США, організатором її гастролей був американський імпресаріо російського походження Соломон Юрок. В 1921 році Анна Павлова також виступала в Індії і завоювала увагу індійської публіки в Делі, Бомбеї і Калькутті.

 Ім'я Павлової ще при житті балерини стало легендарним. Померла вона в Гаазі, під час гастролей, 23 січня 1931 року від пневмонії. Незважаючи на бажання балерини повернутися на батьківщину, урна з її прахом перебуває в закритому колумбарії крематроію Голдерс-Грін в Лондоні. По легенді останніми її словами були: «Приготуйте мій костюм лебедя!».

 Визнання:

• Під час австралійського турне Анна Павлова справила на публіку таке враження, що її ім'ям назвали дуже популярне тістечко, що стало національним символом Австралії.

• Анні Павловій присвячений п'ятисерійний фільм режисера Еміля Лотяну, знятий в 1983 році.

• На честь балерини названо астероїд 3055 Аннапавлова

Pavlova (1)
Pavlova (2)
0001 (2)

Go to top