Календар подій

185 років від дня народження Миколи Семеновича Лєскова (1831 – 1895), російського письменника, публіциста

 Микола Семенович Лєсков— російський письменник, журналіст. «Найросійськіший із російських письменників», як називали його сучасники.

 Микола Семенович Лєсков народився у селі Горохове Орловського повіту. Батько Лєскова виходець з духовного середовища, за словами Миколи Семеновича, був «…великий, чудовий розумник і дрімучий семінарист». Порвавши з духовним середовищем, він поступив на службу в Орловську кримінальну палату, де дослужився до чинів, що давали право на спадкове дворянство, і, за свідченням сучасників, мав репутацію проникливого слідчого, здатного розплутувати складні справи.

 У серпні 1841 року в десятирічному віці М. С. Лесков поступив в перший клас Орловської губернської гімназії, де вчився погано: через п'ять років він отримав свідоцтво про закінчення лише двох класів.

 У червні 1847 року Лєсков вступив на службу в ту ж палату кримінального суду, де працював його батько, на посаду канцелярського служителя 2-го розряду. Після смерті батька від холери (в 1848 році), Микола Семенович отримав чергове підвищення по службі, ставши помічником столоначальника Орловської палати кримінального суду, а в грудні 1849 року за власним проханням — переміщення в штат Київської казенної палати. Він переїхав до Києва, де жив у свого дядька професора Київського університету, декана медичного факультету. Лєсков був вільним слухачем Київського університету. Служив канцеляристом у присутніх місцях.

 Написати перший фейлетон Миколу Лєскова умовив Олександр Петрович Вальтер, відомий київський анатом, завідувач кафедри фізіологічної анатомії та мікроскопії. Так почалося творче життя письменника. Вальтер видавав власним коштом журнал «Современная медицина», у якому Лєсков опублікував декілька своїх перших статей. У Києві (в 1850–1857 роки) Лєсков відвідував вільним слухачем лекції в університеті, вивчав польську мову, захопився іконописом, брав участь в релігійно-філософському студентському гуртку, спілкувався з паломниками, старообрядцями, сектантами.

 1860, 1864, 1865, 1874, 1875, 1880 і 1881 року письменник відвідував Київ і відобразив київське життя в повістях «Дитячі роки», «Закарбований ангел», оповіданні «Фігура», нарисах «Печерські антики» та ін.

 1940 року у Києві на честь Миколи Лєскова названо вулицю.

 У 1857 році Лєсков звільнився зі служби і почав працювати в компанії чоловіка своєї тітки А. Я. Шкотт (Скотта) «Шкотт і Вількенс». У підприємстві, яке (за його словами) намагалося «експлуатувати все, до чого край представляв будь зручності», Лєсков придбав величезний практичний досвід і знання в численних галузях промисловості і сільського господарства. «… Це найкращі роки мого життя, коли я багато бачив і жив легко», — пізніше згадував Н. С. Лесков. однак, торговий дім припинив своє існування і Лєсков влітку 1860 року повернувся до Києва, де зайнявся журналістською та літературною діяльністю. Через півроку він переїхав до Петербурга.

 Лєсков почав друкуватися порівняно пізно, на двадцять дев'ятому році життя, помістивши декілька заміток у газеті «Санкт-Петербургские ведомости» (1859–1860), кілька статей в київських виданнях «Сучасна медицина», який видавав А. П. Вальтер (стаття "Про робітничий клас ", кілька заміток про лікарів) і «Покажчик економічний».

 З початку 1862 року М. С. Лесков став постійним співробітником газети «Північна бджола», де почав писати як передові статті, так і нариси, нерідко на побутові, етнографічні теми, але також — критичні статті.

 Письменницька кар'єра Н. С. Лєскова почалася в 1863 році, коли вийшли його перші повісті «Житіє однієї баби» і «Вівцебик» (1863–1864). Тоді ж в журналі «Бібліотека для читання» почав друкуватися роман «Нікуди» (1864). У ті ж роки вийшли твори Лєскова, «Леді Макбет Мценського повіту» (1864), «Войовниця» (1866) — повісті, в основному, трагічного звучання, в яких автор вивів яскраві жіночі образи різних станів. Приблизно в цей час Н. С. Лесков дебютував і як драматург. У 1867 році Александринский театр поставив його п'єсу „Марнотрат“, драму з купецького життя. З інших великих творів Лєскова 1860-х років критики відзначали повість „Обійдені“(1865), полемізував з романом Н. Г. Чернишевського» Що робити? ", і"Остров'яни"(1866).

 У 1870 році М. С. Лесков опублікував роман «На ножах», який став поворотним пунктом у творчості письменника. Сам Лєсков був незадоволений романом, згодом називаючи його своїм найгіршим твором. В 1872 році в «Русском вестнике» був надрукований великий роман, в кінцевому підсумку отримавший назву «Соборяне». Твір, темою якого стала протидія «істинного» християнства казенному, згодом привело письменника до конфлікту з церковними і світськими властями. Одночасно з романом писалися дві «хроніки», співзвучні з тематики і настрою основному твору: «Старі роки в селі Плодомасове» (1869) і «Зубожілий рід» (повна назва: "Зубожілий рід. Сімейна хроніка князів Протазанова. Із записок княжни В. Д. П. ", 1873). Одним з найяскравіших образів у галереї лесковских «праведників» став Лівша («Сказ про тульському косому шульзі і про сталевий бліх», 1881). У 1872 році було написане, а рік потому опубліковане оповідання Н. С. Лєскова «Запечатаний ангел», що оповідало про диво, що привів розкольницькі громаду до єднання з православ'ям.

 Можливо самим помітним антицерковним творм Лєскова стала повість «Полунощники», яка була закінчена осінню 1890 року і надрукована в 1891році в журналі «Вестник Европы».

 В 1889—1890 роках було видано десятитомне зібрання творів Лєскова (пізніше був добавлений 11 - й том і посмертно – 12-й). Видання було бистро розкуплене.

 В 1890-х роках Лєсков в своїй творчості став ще більше публіцистичнішим, ніж раніше: його оповідання та повісті в останні роки життя носили гостро сатиричний характер. Сам письменник про свої твори того часу говорив: « Мои последние произведения о русском обществе весьма жестоки. «Загон», «Зимний день», «Дама и фефела»… Эти вещи не нравятся публике за цинизм и прямоту. Да я и не хочу нравиться публике. Пусть она хоть давится моими рассказами, да читает. Я знаю, чем понравиться ей, но я больше не хочу нравиться. Я хочу бичевать её и мучить.»

 Герої Лєскова – люди Руської землі, диваки, блаженні, надзвичайно обдаровані, щедрі люди, цільні по натурі, часто безтурботні і завжди готові прийти на допомогу іншим, проявити почуття співчуття до скривджених. Лєсков не вигадував їх, а знаходив в самому житті. Талановитість російської людини, лагідність його духу і чистота його серця давали Лєскову надію, що народ знайде разом з країною праведний шлях.

 Світло розуму і таланту Лєскова пролилося на російське словесне мистецтво XX століття і збагатив російську прозу.

Leskov (1)
Leskov (2)
Leskov (3)
Leskov (4)
1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top