Календар подій

160 років від дня народження Жозефа Роні (старшого) (Жозефа Анрі Бьокса) (1856—1940), французького прозаїка

 Жозеф-Анрі Роні-старший — широковідомий класик французької фантастики, що писав на рубежі двох століть, справжнє ім'я якого Анрі-Жозеф-Оноре Бекс (фр. Boex).

 Роні-старший дитинство провів в Брюселлі. Пізніше він зайнявся науковими дослідженнями в математиці, фізиці, хімії та інших природничих науках. В 1874 році після одруження він переїзджає в Лондон. В 1885 році в Париж. Спочатку він підписував свої твори, як Ж.-А.Роні; коли до Парижа приїхав його молодший брат Жюстен-Франсуа-Серафін Бекс, почався нетривалий період їх спільної творчості під тим же псевдонімом.

 Перша їхня загальна публікація - "Маніфест п'яти", - вийшла в світ у 1887 році. Співпраця братів тривало до 1907 або 1908, за цей час були написані такі, швидко ставші знаменитими книги, як "Вамірех"(1892) і "Ейрімах"(1896) - романи, які належали до "доісторичної" тематики, а також ряд новел, як доісторичних (наприклад, "Глибини Кійамо", 1896), так і науково-фантастичних ("Інший світ", 1898 і ін.). Коли брати посварилися (офіційною причиною послужили розбіжності у характері), з'явилися два окремих письменника - Роні-молодший і Роні-старший. Якщо перший з них практично не залишив після себе помітного сліду в літературі, то другий увійшов в історію французької фантастики багатьма своїми творами. Слід зазначити, наприклад, такий шедевр, як "Смерть Землі" (1908), в якому вперше описуються представники неорганічного феромагнітного життя, які вторглися на Землю.

 Роні – старший автор пригодницької прози, романів про доісторичне минуле, один з родоначальників жанру наукової фантастики. Наукова фантастика у великому творчому доробку Роні-старшого взаємопов’язана з «доісторичним» жанром. По суті, тільки зараз починається відкриття Роні як видатного письменника-фантаста. Виступивши і в цій галузі творчості як письменник-Новатор, він переносить акдент з інженерно-винахідницької теми, звичної за романами Жуля Верна, на біологічну, яку трактує в дусі вчення Дарвіна.

 Фантастичні сюжети Роні незвичайні і захоплюючі. Через багато десятиліть вони несподівано потрапляють в русло наукової фантастики нашого часу. З науково-фантастичних творів Роні, на жаль, переведені лише деякі.

 Жозеф-Анрі Роні-старший залишив також "Літературні спогади" (1927), "Портрети і спогади" (1945).

Бібліографія:

 • Інший світ(1895)
 • Ксіпехузи(1887)
 • Дивовижна подорож Гертона Айронкестля(1922)
 • Таємнича сила(1913)
 • Боротьба за вогонь(1909, екранізують. в 1981 Жан-Жаком Анно, дві премії Сезарі премія Оскар)
 • Звездоплавателі(1925)
 • Загибель Землі(1910)
 • Юний вампір(1920)
 • Катаклізм(1896)
 • Вамірех(1892)
 • Печерний лев(1918)

Визнання:

Жозеф-Анрі Роні-старший нагороджений орденом Почесного легіону (1897). Член Гонкурівської академії, з 1926 її президент.

Книги Роні перевидаються до нинішнього дня на багатьох мовах, множаться дослідження його романів у контексті відкриттів і страхів епохи.

З 1980 у Франції вручається премія Жозефа Роні-старшого за кращий твір у жанрі наукової фантастики за двома номінаціями - роман і новела.

Roni (1)
Roni (2)
Roni (3)

Go to top