Календар подій

160 років від дня народження Михайла Олександровича Врубеля (1856 – 1910), російського і українського живописця, життя і творчість якого пов’язані з Чернігівщиною

 Михайло Олександрович Врубель - російський художник, найбільший представник символізму й модерну в російському образотворчому мистецтві.

 Його біографія стандартна для генія: подив і неприйняття при житті, змінились яскравою славою після смерті. На похоронах художника Олександр Блок говорив про нього, як про «вісника інших світів», та й пізніше багато хто вважав, що своїм талантом Врубель і справді зобов'язаний містиці і одержимості.

 Народився Михайло Олександрович в Омську в сім'ї військового юриста. Він мав веселу і живу вдачу, відмінно вчився, цікавився історією, латиною, театром, а малювати почав ще в п'ять років. Малювання Михайло не залишав ніколи - в підлітковому віці вже писав олійними фарбами і одного разу зробив чотири копії з картин Айвазовського.Одна з картин потрапила в місцевий художній магазин, де її продали за цілих двадцять п'ять карбованців. Рідні були в захваті, та й сам Михайло залишився дуже задоволений, хоча ретельно приховував свою радість.

 Одеську Рішельєвську гімназію Михайло Врубель закінчив із золотою медаллю в 1874 році. Батько бажав сину успішної кар'єри і надійного майбутнього, а тому відразу після гімназії юнак років вступив на юридичне відділення Петербурзького університету.

 Юридичні науки Врубеля анітрохи не приваблювали. Всі його захоплення лежали поза університетом - він серйозно зацікавився філософією Канта, відвідував оперу і закохувався в актрис, обожнював суперечки про мистецтво і, звичайно, багато малював. У ці роки він ставився до живопису вже не дилетантськи і почав відвідувати вечірній клас в Академії мистецтв.

 Видатний талант Врубеля був безсумнівним вже в ті роки: збереглися ілюстрації, зроблені ним до творів Тургенєва і Льва Толстого, в тому числі - малюнок знаменитого побачення Анни Кареніної з сином.

 Незважаючи на повну байдужість до юриспруденції, Михайло навчався прекрасно і в 1879 році закінчив університет, отримавши золоту медаль.

 У 1880 році Врубель все ж вирішив, що його справжнє покликання - живопис, і став студентом Академії мистецтв Санкт-Петербурга.

 Навчання Врубеля в Академії перервав випадок: у 1884 році Адріан Прахов, професор історії мистецтва та археології, попросив викладача Академії Чистякова вказати йому студента, здатного виконувати монументальні живописні роботи. Той порадив йому Врубеля. Приїхавши в Київ, Врубель занурився в абсолютно нову для нього стихію - релігійний живопис. Менш ніж за рік він створив у Кирилівській церкві монументальні розписи «Зішестя святого духу» і «Оплакування», а також написав у вигляді імітації мозаїки ангела в Софійському соборі.

 Восени 1884 року Прахов відправив Михайла до Венеції, щоб вивчити пам'ятники мистецтва Візантії та Ренесансу. У Венеції художник написав на цинкових дошках маслом чотири ікони для Кирилівської церкви. Кращою з них вважається «Богоматір», в яку Врубель вклав своє перше глибоке почуття - нерозділене кохання до дружини професора, Емілії Львівні Прахової.

 На початку 1885 року Врубель повертається до Києва. Але відносини з родиною Прахових загострюються через захоплення Врубеля Емілією Львівною, тому Михайло від'їжджає в Одесу, де проводить півроку. Саме в Одесі Врубель починає працювати над темою Демона — яку без перебільшень можна вважати найважливішою в його творчості.

 Наприкінці 1885 знову повертається до Києва. Він дає приватні уроки малювання, працює над ескізами для розпису Володимирського собору. У Володимирському соборі за ескізами Врубеля виконано орнаменти на внутрішніх стінах храму і арках двох нефів, але ескізи великого розпису «Плач надгробний» та «Ангел з кадилом і свічкою» (1887) не були затверджені і реалізовані, тому що були виконані в незвичній новаторській манері і не відповідали церковним канонам. Пізніше для розпису собору було запрошено молодого Васнецова.

 З 1889 Врубель в Москві. Продовжуються пошуки образу демона. Зовнішнім поштовхом ніби-то був конкурс пам'ятника поету М.Лермонтову, а Врубель зажадав бути учасником. Митець ліпив демона, а потім малював. З пам'ятником Лермонтову у Врубеля не вийшло, але художнику замовили ілюстрації до творів Лермонтова. Так з'являються аркуші з малюнками до «Героя нашого часу», до поеми «Ізмаїл-Бей» та улюбленого «Демона». Близькі художника згадують, як він був захоплений цією темою, як розповідав, що «демон», це не біс і не диявол, а з грецької означає «дух», «душа», цитував на пам'ять поему Лермонтова.

 Меценат С. І. Мамонтов запросив Врубеля з собою в подорож до Європи. І Врубель з родиною Мамонтова побував в Римі, Флоренції, Венеції, Мілані, Парижі. Подорож спонукала для малювання картин і акварелей — «Іспанія», «Ворожка», «Венеція», можливо, самих радісних в усьому його творчому надбанні.

 У 1896 Михайло Врубель приймає замовлення створити два великих панно для художнього павільйону Всеросійської виставки в Нижньому Новгороді. Це були два величезних панно, площиною більше ста метрів квадратних, Врубель брався за роботу сповнений надій і з великим натхненням. На одному полотні він писав «Принцесу Грьозу», як символ прекрасного, до якого прагнуть всі художники, на другому полотні змалював «Микулу Селяниновича», як символ сили руської землі. Але панно не було прийняте сучасниками і Петербургською Академією мистецтв. Панно купив Савва Мамонтов і зробив окремо виставку Врубеля, де на художника чекав перший довгоочікуваний успіх.

 У 1896 Михайло Врубель закохався знову — Надія Іванівна Забела була оперною співачкою, художник побачив ії на сцені Панаєвського театру під час репетицій. Швидке зближення завдяки мистецтву завершилося весіллям в Швейцарії влітку 1896 року.

 У вересні 1901 року у Михайла і Надії народився маленький Сава, але ця радість була затьмарена вродженим пороком хлопчика - «заячою губою». Врубель побачив у цьому «зіпсовану кров» і «фатальну спадковість», і з тієї пори став задумливий і розсіяний. Цей стан душі відвернуло його від всіх творчих задумів і повернуло до образу Демона - вже через два місяці після народження сина він почав картину «Демон повалений».

 Робота над цією картиною тривала рік, переривалася лише на короткий час викладання студентам Строгановского училища. Але надовго піти від «Демона» Врубель не зумів. Картину він писав як одержимий - деколи по 20 годин на добу, підтримуючи себе вином. Обличчя Демона він міняв, навіть коли картина вже потрапила на виставку «Світ мистецтва» - і це обличчя ставало все більш страшним. Після закінчення роботи хвороба восторжествувала над художником.

 У 1902 Врубеля вражає важка душевний недуга, але і в пізній свій період (проведений в основному в приватних клініках Москви та Петербурга) він створює чимало робіт, відзначених вишуканою майстерністю («Перлина», 1904; «Портрет В.Я.Брюсова», 1906; обидві картини - змішана техніка), - робіт, теж по-своєму перехідних від модерну до авангарду. У 1906 художник осліп.

 У квітні 1902 року Врубеля поклали в московську клініку Свавей-Могилевича. Галюцинації, що змінюють один одного манії величі - психічна хвороба, яку лікарі визнали невиліковною. Але в березні 1903-го художник щодо прийшов в себе, і його виписали - але ненадовго. У травні помер син Врубеля, а у вересні Михайло знову потрапив в клініку.

 Останні роки життя Михайло Олександрович Врубель провів у клініці Барі, на Василівському острові в Санкт-Петербурзі, де і помер 1 квітня 1910 від застуди, що обернулася швидкоплинною сухоти. До того часу його ім'я вже було прославлене - причому чи не у всіх жанрах і видах образотворчого мистецтва: графіка, живопис, декоративна скульптура.

 Михайло Врубель помер був похований в Петербурзі на цвинтарі Новодівочого монастиря. Могила художника збережена.

 Сильний вплив Врубеля на свою творчість зазнали майже всі великі російські художники XX століття.

 Творчість художника було пристрасним протестом проти зла. Створюючи трагічні образи, він втілював у них світле благородне начало. Боротьба світла і темряви - ось зміст більшості робіт Врубеля. Про це поетично сказав А. Блок над могилою художника: "Він залишив нам своїх Демонів, як заклинателів проти світового зла, проти ночі. Перед тим, що Врубель і йому подібні відкривають людству раз на століття, я вмію лише тремтіти".

 Врубель зарахований до класиків російського мистецтва - значення його в історії російського живопису дуже велике. Він чудовий не тільки як автор прекрасних картин, але і як один з перших, що вказали шлях сучасного монументального живопису. Твори його знаходяться в Третьяковській галереї, в музеї Академії Мистецтв і в багатьох приватних зібраннях.

 Спадщина Михайла Врубеля давно вже стала дорогоцінним надбанням світової культури. Висока майстерність, трагізм, велич духу і великий декоративний дар роблять Врубеля художником на всі часи.

Vrubel (1)
Vrubel (2)
Vrubel(3)
0001 (1)
0001 (2)

Go to top