Календар подій

День незалежності Грецької Республіки

 День незалежності Греції (офіційна назва Грецька Республіка) (Independence Day in Greece), відзначається щорічно 25 березня, — один з найважливіших державних свят в країні. Саме в цей день в 1821 році почалося повстання, результатом якого стало звільнення країни від чотиривікового ярма Османської імперії.

 З середини XIV століття Греція вроздріб завойовувалася турецькими арміями. В кінці XIV століття турки, захопивши Македонію, Фессалію, підкорили собі частину Центральної Греції. Після заняття Константинополя (1453) турецькі війська до 1466 оволоділи майже всією континентальною частиною країни. Турецькі завойовники встановили в Греції військово-феодальний режим. І, хоча турки залишили грекам свободу віросповідання, греки постійно боролися за своє визволення.

 Перше велике повстання грецького народу проти турецького гніту відбулося в 1770 році під час російсько-турецької війни 1768-1774 років і було пов'язане з появою в Егейському морі російської ескадри під командуванням адмірала Г. Спірідова і А. Орлова. Але це повстання було жорстоко придушене.

 Національне відродження Греції почалося на території України. Саме там, в південно-руських портах — Одесі, Таганрозі, Херсоні — з кінця XVIII століття проживала значна кількість греків. У 1814 році в Одесі була заснована таємна революційна грецька організація «Філікі Етерія» («Дружнє товариство»). Відділення товариства працювали майже у всіх великих містах Греції і в середземноморських грецьких колоніях. Одними з керівників «Філікі Етерія» були брати Іпсіланті — Олександр і Дімітрос — обидва офіцери російської служби, близькі до двору Олександра I.

 На початку березня 1821 року А. Іпсіланті на чолі озброєного загону гетерістов перейшов річку Прут і підняв повстання в Молдавії. Однак, воно було скоро придушено. Поява Іпсіланті в Дунайських князівствах і в Мореї було сприйнято як сигнал до масового повстання, яке почалася 25 березня 1821 року. Цей день став згодом святкуватися як День Грецької Незалежності.

 Для народу Греції і Всесвітньої грецької діаспори 25 березня 1821 — найбільш значна дата в новітній грецькій історії. Відзначаючи День незалежності, Греція шанує героїчне минуле, кличе до вільного, щасливого майбутнього.

 У День незалежності, інакше званий Днем національного відродження, по всій Греції проходять ходи і святкові урочистості, концерти і виставки. У столиці Греції Афінах в цей день відбувається військовий парад та урочиста хода та масові святкові заходи, як світські, так і релігійні.

Go to top