Календар подій

90 років від дня народження Єлизавети II (1926), королеви Великої Британії

 Єлизавета ІІ (Елізабет Олександра Мері Віндзор (Queen Elizabeth II) — королева і голова держави Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та 15-ти країн Співдружності націй — Канади, Австралії, Нової Зеландії, Ямайки, Барбадосу, Багамських Островів, Гренади, Папуа-Нової Гвінеї, Соломонових Островів, Тувалу, Сент-Люсії, Сент-Вінсенту і Гренадин, Антигуа і Барбуди, Белізу, Сент-Кітсу і Невісу. У всіх цих країнах, окрім Сполученого Королівства, її представляють генерал-губернатори, що призначаються нею. Окрім цього, Єлизавета II править також Британськими заморськими територіями, але не як їхня королева, а як королева Сполученого Королівства. Вона також: Голова Співдружності Націй, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил, Лорд Острова Мен, Верховний управитель Церкви Англії, Захисниця віри, Герцог Нормандії.

Формально Єлизавета ІІ — наймогутніший монарх світу.  

 У дитинстві Єлизавета отримала домашню освіту. Крім звичайних шкільних предметів, їй викладали основи економіки, юриспруденцію і конституційне право. Особливий інтерес вона проявляла до історії Великобританії. У програму навчання входили також уроки кінної їзди, танців і музики. З палацовим етикетом її знайомила мати, герцогиня Йоркська.

 Вона завжди вміла настояти і проявляти характер. У квітні 1942 року, незважаючи на заперечення тата Георга VI, дочка вирушила на Лондонську біржу праці і зареєструвалася в якості добровольця, який бажає надати допомогу фронту. Для підняття бойового духу громадян своєї країни майбутня королева не боялася забруднити руки: в 1945-му році  молодший офіцер Єлизавета Олександра Марія Віндзор служила механіком і водієм в резервному батальйоні.

 У 1939 році в Дартмутському військово-морському коледжі, який відвідало королівське подружжя, Єлизавета познайомилися з лейтенантом Філіпом Маунтбеттеном. Як пізніше зізналася Єлизавета, вона закохалася в Філіпа з першого погляду - і лише потім дізналася, що по материнській лінії він був прямим нащадком королеви Вікторії.

 Закінчилося все тим, що Філіп зробив принцесі Єлизаветі пропозицію руки і серця. Вона відповіла згодою. Принцеса Єлизавета поєдналася законним шлюбом з грецьким принцом Філіпом, який доводиться їй чотириюродним братом: їх спільними пра-пра-прадідами є королева Вікторія і принц Альберт, які, в свою чергу, були двоюрідними кузенами.

 Єлизавета и Філіп живуть разом уже 65 років.

 У сім'ї Єлизавети і Філіпа народилося четверо дітей: Чарльз, Анна, Ендрю  та Едуард.

 Король Георг VI помер 6 лютого 1952. Єлизавета, яка перебувала на відпочинку в Кенії, була проголошена королевою.

 Церемонія коронації відбулася у Вестмінстерському Абатстві 2 червня 1953р.

 Єлизаветі було всього 25 років, коли вона стала королевою.

 До обов'язків королеви відноситься відкриття парламентських сесій, прийом офіційних осіб високого рангу які прибувають у країну, участь у церемонії виносу прапора, вручення нагород і почесних звань, виступ з різдвяним зверненням до жителів свого королівства і т. д.

 Більшість своїх офіційних обов'язків королева виконує в другій половині дня. Багато з них пов'язані з поїздками в інші райони країни. Декілька разів на місяць вона присутня на офіційних церемоніях, таких, як відкриття пам'ятників, введення в дію нових лікарень, спуск на воду кораблів і т.д. У вечірні години королева зазвичай переглядає документи, що надходять з різних міністерств Великобританії і з країн Співдружності.

 Щорічно Її Величність звертається з промовою до обох палат парламенту. До Палати лордів вона за традицією приїжджає в кареті, одягнена в королівську мантію і з короною на голові.Фактично королева зберігає за собою право призначати прем'єр-міністра і розпускати парламент, але на практиці жоден монарх за останні пару століть цим правом не скористався.

 У вузькому колі сім'ї маленька спадкоємиця престолу отримала прізвисько Лілібет, оскільки довго не могла вивчитися правильно вимовляти своє повне ім'я. Король Георг VI часто говорив про своїх дочок: Лілібет моя гордість, а Маргарет відрада.

 Закони Великобританії не поширюються на королеву як на індивідуум, тому на неї не можна подати до суду. Єлизавета II є найстарішим за віком британським (англійською) монархом в історії.

 Незважаючи на поважний вік, Єлизавета – технічно освічена, «просунута» бабуся. І якщо оновлення сторінки на Facebook і повідомлень у Твіттері можна списати на роботу прес-секретарів та піар-менеджерів, то фотографії, де вона набирає текстові повідомлення, говорять самі за себе. Секретарі королеви підтверджують – вона дійсно листується з онуками за допомогою СМС.

 Святкувати день народження двічі - така стара англійська традиція для коронованих осіб. Перший, фактичний, день народження Її Величність святкує скромно - в колі сім'ї в Віндзорському замку під Лондоном, а другий, офіційний, прирівнюється до національних свят і відзначається з розмахом в одну із субот червня.

 Королева володіє великою колекцією ювелірних виробів, більшу частину якої становлять так звані королівські регалії (корони, скіпетри). Решта коштовності, в тому числі найбільший рожевий діамант в світі, королева отримала у спадок або в подарунок.

Якщо маєте бажання, Ви зможете направити королеві особисте привітання. Загляньте на спеціальний сайт, присвячений королівському ювілею!

Go to top