Календар подій

День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні

Не стирається пам`ять,

до тих днів повертаємось знову,

Коли в день лихоліть

прогриміло це слово – «війна»!

Це крізь роки із нами,

бо забути не маємо права,

Бо чимало життів

в нас назавжди забрала війна.

С.Кравченко

 22 червня в Україні відзначається День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни.  Пам'ятну дату було встановлено згідно з Указом Президента України «Про День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні» від 17 листопада 2000 р. № 1245/2000. Цей день нагадує нам про всіх загиблих в боях, закатованих у фашистській неволі, померлих у тилу від голоду та поневірянь  в найжорстокішій та найкривавішій війні в історії людства.

 22 червня 1941 р. війська гітлерівської Німеччини віроломно вторглися на територію Радянського Союзу, порушивши Договір про ненапад. Воєнні дії на Україні точилися 40 місяців. Дуже важливе місце в планах німецького командування відводилося загарбанню в найкоротші строки України з її величезними сировинними ресурсами та родючими землями. На окупованих українських територіях фашисти встановили «новий порядок». Згідно з планом «Ост», Україна розглядалась як «лебенсраум» — життєвий простір для німецького народу. Наша країна призначалася для постачання продуктів та сировини «новій Європі». Народи, які населяли окуповану Україну, підлягали знищенню або виселенню, а та частина, корінного населення, яка б вижила, мала перетворитися на рабів. Після закінчення війни на захоплені землі передбачалося переселити 8-9 млн. німецьких колоністів.

 Україна понесла надзвичайні втрати внаслідок війни. В руїни і згарища перетворилися 714 українських міст іселищ, 28 тисяч сіл Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн. військових і підпільників, понад 5 млн. цивільних загинуло через окупаційний терор та з голоду в тилу, до 5 млн. жителів були евакуйовані  або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина з яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8 – 10 млн. осіб. Загинув кожен п'ятий житель України.Гірка доля не оминула жодної української родини.

 У цей день ми  поминаємо усіх загиблих і схиляємо голови перед їхньою святою пам’яттю.

Шановні ветерани! Про мужність і героїзм, проявлені у смертельному двобої всіх народів з фашизмом, людство завжди має пам’ятати. Низький Вам уклін!

 

Зупинися!

Де б не був - в Москві, а чи Соренто,
Де б не був - в Парижі, чи Варшаві,
Зупинися біля монументу -
Де в граніт закута вічна слава.
Зупинися... Друже, зупинися -
Там твої батьки, а може, й діти...
Уклонися, низько уклонися
Тим, що вічно в серці будуть жити.
Не пройди, сучаснику, спокійно,
Квіти поклади на ці могили,
Кинь прокляття розпроклятим війнам.
И тих вшануй, які життя любили.

                                     М.Уманець 

Використані матеріали мережі Інтернет
Go to top