Календар подій

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щорічно 28 липня у багатьох країнах проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом. Датою  його вcтановлення став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який i відкрив вірус гепатиту B.

 Перший подібний День було проведено в 2008 році за ініціативи Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом, що об’єднує понад 200 асоціацій хворих на гепатити у всьому світі. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) внесла цю дату в свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом отримав офіційний статус.

 Мета заходів до цього Дня – підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також пов’язаних з ними захворювань, охоплення населення вакцинацією проти гепатиту В та її інтеграцію в національні програми імунізації, привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям з гепатитом В і С.

 Хронічні вірусні гепатити становлять серйозну медичну та соціальну проблему у зв’язку з широкою розповсюдженістю, а також можливим розвитком цирозу та раку печінки. За даними ВООЗ, гепатит вразив близько 2 мільярдів осіб у світі, тобто кожного третього жителя планети. У деяких країнах вірусним гепатитом А перехворіла велика частина населення, а десята частина жителів є носіями вірусів гепатиту В і С. Щороку первинно інфікується більш ніж 50 млн людей. Від 1,5 до 2 млн. помирають від захворювань печінки, обумовлених гепатитом В.

 У світі понад 150 млн людей інфіковані гепатитом С. Найбільш небезпечною є хронічна форма захворювання, яка розвивається приблизно у 70-80% хворих. Ризик переходу в цироз печінки (протягом 20-30 років) становить від 5 до 20%.

 За даними ВООЗ  Україна входить до 17 країн, на долю яких припадає 70% від загальної кількості людей з гепатитами у світі. Україна належить до регіонів з середньою розповсюдженістю гепатиту. За оцінками ВООЗ в Україні понад 5% (> 2 мільйонів осіб ) інфіковані гепатитом С, а рівень інфікування вірусним гепатитом В може складати від 1 до 5%.

 Статистика свідчить, що в середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит (особливо С) іноді називають «лагідним убивцею».

 Існує вісім типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм.

 Найбільш небезпечні віруси, в першу чергу – віруси гепатиту В та С. Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).

 Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Гепатит може перебігати безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина не підозрює про наявність у неї захворювання.

 Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно: використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише перекип’ячену воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування.

Переривання шляхів передачі парентеральних вірусних гепатитів забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи:

  • в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань;
  • під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу;
  • з метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.

 Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях, у лабораторіях у яких медичний персонал контактує з кров’ю. При виконанні будь-яких парентеральних втручаннях та маніпуляціях необхідно використовувати гумові медичні рукавички. Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація.

 До Всесвітнього дня боротьби з гепатитом лікарі інформують:

  • вірусний гепатит уражає 400 мільйонів людей в усьому світі і, враховуючи розміри епідемії, будь-хто може опинитися під загрозою;
  • за оцінками, 95% людей, які страждають гепатитом, не знають про свою проблему;
  • більше 90% людей з гепатитом С може бути повністю вилікувані від вірусу протягом 3-6 місяців;
  • належне лікування гепатиту В и С може запобігти розвитку основних загрозливих для життя ускладнень хронічного захворювання печінки: цироз і рак печінки.

 Лiкарi нагадують! Шляхи зараження вірусними гепатитами в більшості випадків лишаються невідомими. Тому для збереження свого здоров’я слід дотримуватися елементарних правил гігієни та проводити своєчасну вакцинацію, яка, зокрема, є надійним засобом захисту від вірусного гепатиту В.

.

Go to top