Календар подій

День закінчення Другої Світової війни

Крізь вирви і фронти,
Крізь наглу смерть вела тяжка дорога.
Лежать в могилах тут і там брати,
Нам дорого дісталась Перемога.
Дмитро Луценко 

 Офіційна і загальновизнана дата завершення Другої світової війни - 2-е вересня 1945-го року.

 Закінчення бойових дій в Європі ще не означало повного завершення Другої світової війни. Війна тривала на Далекому Сході. Її повне закiнчення  без поразки Японiї було неможливим.

 Як відомо, основні бої проходили між військовими силами Японії і США, які переслідували свою економічну вигоду. Дії Японії при цьому були спрямовані на збереження земель і прагнення вийти з  війни з найменшими втратами. 6 серпня 1945 го року, союзними військами Сполучених Штатів Америки вперше в історії людства була скинута перша атомна бомба і найбільше японське місто регіону Тюгоку Хірасіма було практично знищено. 8 серпня СРСР офіційно оголосив війну Японії, а 9 серпня друга американська атомна бомба ще більшої потужності була скинута на центральне портове місто в Японії Нагасакі, розташоване на заході острова Кюсю, яке було практично стерте з лиця землі.

 Тепер, японське керівництво було готове прийняти умови капітуляції з тими лише обмовками, що політичний устрій Країни висхідного сонця буде збережений, а саме держава не буде окуповано союзниками. Такі вимоги главам країн союзних держав здалися надто сміливими і були відкинуті. Лише 10 серпня Японія визнала капітуляцію, знову наполягаючи на тому, що влада імператора залишиться на колишньому рівні. Не отримавши позитивної відповіді від верховних правителів країн-противників, Японія продовжувала вести «священну війну».

 14-го серпня 1945 року було зроблене офіційне повідомлення японської влади,  в якому вони брали умови капітуляції за формулою Потсдамської конференції без будь-яких поправок і застережень, а всім військовослужбовцям адресований указ скласти зброю і припинити військові дії, що знаменувало закінчення Другої світової війни.

 Офіційно кінець Другої світової війни настав у вересні 1945 року, 2 числа, на борту американського лінкора «Міссурі», де підтвердження капітуляції Японії було закріплено підписами не тільки всіх глав союзних республік, а й правителів переможених держав. Від імені СРСР акт капiтуляцї підписав 40-річний генерал із села Косинівка, що на Уманьщині, Кузьма Дерев'янко.  Так, в самому початку вересня 1945 року, а саме, 2 числа, закінчення Другої світової війни стало офіційним.

 Найстрашніша війна світової історії протривала рівно шість років плюс один день. Розпочалася вона офiцiйно 1 вересня 1939 року. Cвiтова  кривава бійня, розв'язана руками збожеволілих фанатиків, котрі вважали себе вершителями доль всієї планети, забрала життя,  за різними підрахунками, від 50 до 65–67 млн. чоловік. 95 млн. було поранено або покалічено. Матеріальні витрати складали 4 трлн. дол. 

Перемога у найстрашнішій війні в історії людства безцінна i її ціна не піддається обчисленню.

Василь Симоненко

ПАМ'ЯТЬ
І живуть у пам’яті народу
Його вірні дочки і сини,
Ті, що не вернулися з походів
Грізної, великої війни.

Їх життя, їх помисли високі,
Котрим не судилось розцвісти,
Закликають мир ясний і спокій,
Як зіницю ока, берегти.

Go to top