Календар подій

Всесвітній день без автомобіля

 Щороку 22 вересня в багатьох країнах світу проводиться Всесвітній День без автомобіля (World Carfree Day), девіз якого — «Місто як простір для людей, простір для життя».

 День без автомобіля вперше провели в 1973 році в Швейцарії, коли уряд країни у зв'язку з паливною кризою закликав громадян відмовитись від машин на чотири дні.

 Через кілька років з’явилася ідея зробити щорічну акцію, яка б закликала рідше користуватися особистим автотранспортом. Ідею підхопили різні міста: Рейк’явік, Бат, Ля Рошель та інші. Акція набирала популярність у зв’язку з екологічною обстановкою і як засіб пропаганди здорового способу життя. «Відмовтеся від автомобіля хоча б на один день, зміцнiть здоров’я пішою або велосипедною прогулянкою, скористайтеся громадським транспортом і скоротіть потік машин!»– так закликали власників машин до участі в заходах.

 У 1994 році було запропоновано проводити 22 вересня Всесвітній день без автомобіля, цю ініціативу підтримали багато країн Євросоюзу.

 Відмова від автомобілів у різних європейських країнах тривала наступні декiлька років — до 1997 року, коли першу загальнонаціональну акцію провела Великобританія.

 У 1998 році акція «День без автомобіля» вперше пройшла у Франції. Тоді в заході взяли участь всього близько двох десятків міст. Проте вже до 2001 року до руху офіційно приєднались більше тисячі міст у 35-ти країнах світу. 

 З 2002 року  щорічно з 16 по 22 вересня проходить Європейський тиждень мобільності (The European Mobility Week), кульмінацією якого являється «День без автомобіля».

 В рамках проведення «Дня без автомобіля» країни пропонують проведення різних акцій, мотивуючі до того, щоб водії залишили своїх «залізних коней» вдома, хоча б на один день в році. У багатьох містах знижують вартість проїзду на громадському транспорті, майже вдвічі зменшується вартість проїзду в метро. А в деяких країнах  проїзд на громадському транспорті в цей день, взагалi, безкоштовний. Приміром, у Франції  в цей день для автомобілів закритий центр Парижа, а жителям для пересування пропонують велосипеди, причому абсолютно безкоштовно – достатньо залишити в заставу посвідчення особи.

 Багато мегаполісів світу проводять своєрідні велосипедні демонстрації. Перша така велодемонстрація була організована в 1992 році велосипедистами Сан-Франциско (США). Тоді в ній взяло участь лише 48 осіб. Але кількість демонстрантів та місць проведення пробігів швидко зростала. За прикладом Сан-Франциско все більше країн проводять 22 вересня велодемонстрацiї: велосипедисти в яскравих костюмах їздять вулицями міста нарівні з автомобілями, демонструючи, що цей спосіб пересування більш екологічно чистий і корисний для здоров’я, до того ж анітрохи не заважає автомобілістам.

 Останнiми роками до Європейського тижня мобільності  стали активно долучатись Київ та обласнi мiста України.

 За приблизними оцінками, в акції «День без автомобіля» щороку бере участь більше 100 мільйонів чоловік в 1,5 тисячах міст світу.

 Наростаюча популярність Всесвітнього Дня без автомобілів цілком зрозуміла. Це свято покликане нагадати нам про існування альтернативних засобів пересування, від яких ми вже відвикли - громадський транспорт, велосипед, а також  пішохiднi прогулянки. Як відомо, регулярні піші прогулянки є однією з обов'язкових складових здорового способу життя.

 Один день без авто – це також добра нагода приділити більше часу для спілкування із своїми ближніми, а також подивитися на світ поглядом – любові та відповідальності до оточуючого нас свiту. 

Давайте не будемо байдужими, підтримаємо цю екоініціативу та  зробимо свій маленький внесок в захист клімату та життя на нашiй планетi!

Go to top