Календар подій

Міжнародний день лісів

 Сьогодні в усьому світі відзначається Міжнародний день лісу (International Day of Forests) або Всесвітній день захисту лісів, який був заснований в 1971 році. Ініціатором започаткування даного Дня виступила Європейська конфедерація сільського господарства на 23-й Генеральній Асамблеї в 1971 році, і ця ідея була підтримана Всесвітньою Продовольчою і сільськогосподарською організацією при ООН (ФАО).

 Проблема збереження лісу та його багатств стоїть сьогодні в ряду найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу. В останні роки тенденції, пов'язані із знищенням лісів викликають тривогу не тільки у екологів, але й у всього міжнародного співтовариства.

 В даний час загальна площа лісів на планеті складає приблизно 38 млн. кв. км (це близько третини площі суші), з яких 13% належать до територій під охороною. Ліси — легені нашої планети, вони мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення — беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість грунтів і ландшафти ...

 Проте, з кожним днем площа світових лісів неухильно скорочується, кожну секунду Земля втрачає більше 1,5 гектарів незайманого лісу. Насамперед це пов'язано зі зростанням чисельності населення і перетворенням лісових територій для різних людських потреб. За деякими експертними оцінками, за останні 10 тисяч років людина знищила 26 млн. кв. км лісів. Поряд з цим, ліси гинуть від пожеж, незаконної вирубки, природних катастроф, впливу комах-шкідників, хвороб та інших причин. Адже скорочення площі лісових масивів веде до непоправних негативних процесів, що мають глобальне значення для всієї природи і життєдіяльності всього людства.

 У зв'язку з цим, основним завданням Міжнародного дня лісу є привернення уваги жителів планети до проблеми збереження лісів, інформування про значимість лісових екосистем, їх дійсному стані, про заходи з лісовідновлення та лісорозведення. Оскільки процеси скорочення площі лісів і їх деградації стали міжнародними проблемами, які вимагають спільного рішення усіма країнами, то ООН закликала всі держави-члени ООН підтримати проведення цього дня спеціальними заходами. У цей день повсюдно в більшості країн світу проводяться різноманітні акції та заходи, спрямовані на захист лісів і зелених насаджень, — це та інформаційні заходи, і всілякі конкурси і виставки, і кампанії з висадки дерев, і різні флешмоби.

 У багатьох країнах світу разом з Міжнародним днем лісу відзначається також День дерева. Так, наприклад, з кінця XIX ст. в Італії встановився звичай: 21 березня учні кожної середньої школи повинні були посадити у дворі хоча б одне деревце. З тих пір 21 березня відзначається День дерева як свято оновлення і єднання людини з природою, повідомляє Центр екологічної інформації та культури.

 Ліси України сформовані понад ЗО видами деревних порід, серед яких домінують сосна (Pinus silvestris), дуб (Quercus robur), бук (Fagus silvatica), ялина (Рісеа abies), береза (Betula pendula), вільха (Alnus glutinosa), ясен (Fraxinus excelsior), граб (Carpinus betulus), ялиця (Abies alba). Хвойні насадження займають 42 % загальної площі, зокрема сосна — 33 %. Твердолистяні насадження становлять 43 %, зокрема дуб і бук — 32 %. Україна, незважаючи на невелику лісистість території, за площею та запасами лісу є європейською лісовою державою.

 За площею лісів Україна посідає восьме місце в Європі та 6 місце за запасами деревини. Лісовий фонд України становить 10,8 млн. га., це 15,7 відсотків території країни.

 Починаючи з 2006 року 21 березня Державне агентство лісових ресурсів України проводить щорічну Акцію «Майбутнє лісу в твоїх руках» метою якої є поширення знань про ліси та їх важливість для існування життя на планеті, виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, збереження лісових насаджень, дотримання правил поведінки в лісі, надання можливості учнівській молоді та всім бажаючим взяти участь у лісогосподарських роботах.

 Також багато громадських організацій спільно з лісництвами проводять акції "Посади своє дерево", "РАЗОМ саджаємо дерева!", "Зробимо ліс чистішим", "Ліс саджати - природу зберігати", учасниками яких може стати кожен охочий. Ці акції включають: екскурсії для учнівської молоді та громадськості; майстер-класи з посадки дерев; різноманітні культурно-пізнавальні заходи для школярів, для старшокласників лісівники проводять дні профорієнтації.

Тому не будьте байдужими! Долучайся, посади своє дерево, і нехай воно росте і квітне. І пам’ятай: підтримавши таку акцію, ти не лише прикрасиш власну оселю, а й збагатиш Планету чистим свіжим повітрям, покращиш екологічну ситуацію свого регіону, збережеш здоров’я собі і майбутнім поколінням. 

Ліс зустрів мене як друга

Горлиць, теплим воркуванням,

Пізнім дзвоном солов'їним,

Ніжним голосом зозулі,

Вогким одудів гуканням,

Круглим циканням дроздів.

Ліс зустрів мене як друга

Тінню від дубів крислатих,

Смутком білої берези,

Що дорожчий нам за радість,

Кленів лапами густими,

Сосни гомоном одвічним,

Срібним шемранням осик.

І до друга я звернувся

Із промовою такою:

Ти рости на втіху людям,

Отіняй кохання чисте,

Бережи нам світлі ріки,

Що полям несуть вологу,

Що запліднюють сади,

А за кожну деревину,

Що піде нам на будови

Чя на щогли корабельні,

Ми нові гаї посадим,

Щоб земля була весела,

Як веселе птаство в лісі,

Як веселі дерева.

1954 p. Максим Рильський  

Go to top