Календар подій

Всесвітній день метеорології

У природы нет плохой погоды - каждая погода благодать.

Дождь ли снег - любое время года Надо благодарно принимать.

Ельдар Рязанов

 Про неї кажуть: гарна, мінлива, примхлива, дощова, тепла, холодна. Слухаючи постійно прогноз погоди, ми вже звикли до таких метеорологічних термінів, як циклон, антициклон, опади, відлига, гроза. Саме стан погоди підказує, що треба одягати, виходячи з дому. Від стану погоди залежить робота людей у різних сферах діяльності: весняні роботи на ланах, щедрий урожай в засіках, судноплавство та робота авіації. З погодою доводиться рахуватися і пілотам, і морякам, і будівельникам, і працівникам транспорту. Де б людина не працювала, що б не робила, вона так чи інакше «спілкується» з погодою.

 23 березня Всесвітня Метеорологічна організація (ВМО), 189 країн-членів ВМО та світове співтовариство метеорологів відзначають Всесвітній метеорологічний день. В цей день набула чинності прийнята в 1950 році Конвенція Всесвітньої метеорологічної організації, яка започаткувала створення ВМО (World Meteorological Organization). З 1951 р. ВМО отримала статус спеціалізованої установи системи Організації Об'єднаних Націй.

 З давніх пір людство цікавиться погодою. Ще давньогрецький вчений Аристотель (384-322 рр. до н.е.) написав монографію „Метеорологіка”, в якій вказував що задовго до нього цей розділ знання називали „метеорологія”. В руських літописах перші свідоцтва про погоду з'являються в описі подій, що відносяться до другої половини IX століття. Першу спробу створити мережу метеорологічних станцій зробила створена учнями Галілея флорентійська „Академія досвіду” в 1657 р., яка відкрила станції в Італії, Парижі, Варшаві, Інсбруці тощо. Хоч із закриттям академії мережа розпалась, але поштовх було зроблено. З 17 ст. метеорологічні спостереження мають більш-менш науковий характер. У великих містах Європи – Парижі, Упсалі, Празі, Берліні, Лондоні, Петербурзі – спостереження проводяться майже безперервно – з початку 18 ст.

 У другій половині XVII століття за наказом царя Олексія Михайловича стали вестися щоденні записи стану погоди в Москві і її околицях. А після винаходу барометра і термометра були зроблені спроби передбачення погоди по зміні атмосферного тиску. Першого грудня 1725 року при Академії наук в Санкт-Петербурзі були розпочаті перші в Росії регулярні інструментальні метеорологічні спостереження за погодою. На початку 30-х років XVIII століття починаються перші помірковані і організовані дослідження погоди і клімату України. Перша метеорологічна станція в Україні була створена в Херсоні в 1808 р.

 У 1872 році була заснована міжнародна метеорологічна організація (ММО). 11 жовтня 1947 року була відкрита для підписання Конвенція, якою утворена Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) взамін ММО. Україна з 1948 року є членом ВМО.

 Одним із завдань Всесвітньої Метеорологічної організації та Національних гідрометеорологічних служб є підготовка та спільне використання інформації про небезпечні природні явища, забезпечуючи при цьому розуміння відповідних органів державної влади та населення в усвідомленні ступенів ризику, що виникають внаслідок небезпечних явищ, а також вміння розпізнавати початок небезпечних явищ. Крім того, надання інформації, що стосується погоди, клімату та води, необхідних для підтримки таких життєво важливих видів соціально-економічної діяльності, як сільське господарство, охорона здоров'я, транспорт, виробництво електроенергії, управління водогосподарською діяльністю та інших областях діяльності людини.

 В 1982 році був утворений Український гідрометеорологічний центр. 114 метеорологічних станцій України включено до каталогу станцій базових спостережень ВМО. Синоптична інформація з 36 станцій через Глобальну систему телезв'язку ВМО оперативно надається для глобального світового обміну. До глобальної системи ВМО надають інформацію всі 8 пунктів аерологічних спостережень України.

 Спостереження за гідрометеорологічними умовами та геофізичними величинами здійснюється відповідно до стандартів та технічних документів ВМО. Робота ряду метеорологічних станцій гідрометеорологічної служби України відзначена дипломами ВМО.

 Україна є учасницею полярних досліджень. Немало наших метеорологів були учасниками експедицій на антарктичній станції "Академік Вернадський".

 Гідрометслужба України також бере участь у роботі Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату, Всесвітній кліматичній програмі та Міжнародній гідрологічній програмі ЮНЕСКО, роботі Міждержавної ради з гідрометеорології країн-учасниць Співдружності незалежних держав.  

Go to top