Календар подій

135 років від дня народження Олександра Романовича Бєляєва (1884-1942), російського прозаїка-фантаста

 Народився 16 березня 1884 в Смоленську в родині священика. З раннього дитинства Бєляєв жив в світі, створеному його уявою. Хлопчик прагнув пригод, таємниць і подвигів. Батько віддав його вчитися в духовну семінарію, проте син пішов власним шляхом.

Після закінчення семінарії він вступив до юридичного ліцею в Ярославлі і одночасно навчався в Московській консерваторії по класу скрипки, займався журналістикою. Після повернення до Смоленська працював присяжним повіреним, був музичним критиком і театральним рецензентом в газеті «Смоленський вісник» (через кілька років став її головним редактором).

У 1913 р Бєляєв вирушив у поїздку по Європі. Це подорож дало масу вражень, які пізніше відбилися в книгах: він літав на гідроплані, забирався в гори, спускався в кратери вимерлих вулканів, досліджував життя міської бідноти. Два роки по тому сталося нещастя: важка хвороба - кістковий туберкульоз хребта - на довгий час прикувала Бєляєва до ліжка. Позбавлений можливості пересуватися, він занурився в читання: вивчав книги з медицини, біології, історії, техніці, стежив за новітніми досягненнями науки. Ставши на ноги, ще довгий час змушений був носити спеціальний корсет, долаючи сильний біль. 

З 1923 р Бєляєв жив в Москві. Його літературна діяльність почалася в 1925 р, коли журнал «Всесвітній слідопит» опублікував розповідь "Голова професора Доуеля» (перероблений в однойменний роман в 1937 р). У його прозі захоплюючі фантастичні сюжети поєднуються з точними знаннями і проникливими гіпотезами. Головною героїнею більшості творів стала наука з сенсаційними відкриттями, які можуть служити на благо людства або використовуватися йому на шкоду, заради корисливих цілей.

Мотиви добра, справедливості, гуманізму, відповідальності вченого пронизують романи і повісті Бєляєва ( «Людина-амфібія», 1928 р .; «Продавець повітря», «Володар світу», обидва 1929 р .; «Аріель», «Людина, яка знайшла своє обличчя », обидва 1941 р та ін.).

Малюючи картини майбутнього, Бєляєв робив прогнози, що здавалися в ті роки нездійсненними: описував пересадку людських органів, використання енергії вітру, добування води в пустелі, штучні дощі, планеризм, суцільнометалеві дирижаблі, міркував про внутрішньоатомної енергії. 

У 30-х рр., Коли до думки про підкорення космічного простору багато хто ставився скептично, Бєляєв на сторінках своїх романів вже літав на Місяць, здійснював міжпланетні подорожі, запускав в космос ракети і наукові станції.

К. Е. Ціолковський, з яким Бєляєв почав листуватися, гаряче підтримував письменника і з захопленням читав його космічні твори («Стрибок у ніщо», 1933 р .; «Повітряний корабель», 1934-1935 рр.). Бєляєв використовував різні жанри - від чарівної казки до роману-памфлету. Він визнаний одним з основоположників сучасної російської наукової фантастики.

Помер 6 січня 1942 у місті Пушкіні під Ленінградом. 

1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top