Календар подій

225 років від дня народження Петра Чаадаєва

 Петро Якович Чаадаєв -  російський філософ, мислитель, публіцист, який народився в Москві, 7 червня (27 травня за ст. ст.) 1794 р
Сім’я його була з багатого дворянського роду, зовсім дитиною виявився сиротою. Вихованням Петра займалася тітка, княгиня Щербатова. Завдяки своїй тітці, хлопчик отримав гідну освіту, незважаючи на те, що навчався вдома. Пізніше став студентом Московського університету, в якому навчався протягом чотирьох років, з 1807 року. Саме тут Петрові пощастило, він зустрів Якушкіна, Тургенєва, з якими зав’язалася щира дружба.

Петро Якович, брав участь у Вітчизняній війні 1812-му році, не залишився в стороні під час Бородінської битви, за що і був нагороджений орденом святої Анни. За відмінну службу Петро був узятий ад’ютантом до генерала Васильчикова.

В кінці 1820-ого року генерал відправив Чаадаєва до великому государю ” з інформацією про те, що в Лейбской гвардії стався бунт, у зв’язку з тим, що Чаадаєв раніше служив у цьому батальйоні, він у швидкості подав у відставку, хоча це рішення донині оповите таємницею. Його прохання про відставку задовольнили. Товариство було добре знайоме з Петром Чаадаєв, так як він вже тоді прославив себе, як особистість, утворена з дворянськими манерами. А як він трепетно ставився до свого зовнішнього вигляду, до свого одягу. Всі, хто з ним був знайомий, були впевнені, що Петра чекає кар’єра, і завести з ним дружбу було великою честю. 
У 19 році він став одним із членів декабристського спільноти під назвою, “Союз благоденства”, а через рік, членом північного декабристського спільноти, що мало не зіграло з Петром фатальну роль у його житті. Чаадаєв був скептиком, що і було причиною того, чому Петро Якович не прагнув брати участь в роботі декабристського співтовариства.

1826-ий рік для мислителя і публіциста став фатальним, його спіткав арешт і звинувачення у співучасті з декабристським суспільством, спростувати Петру Яковичу, пред’явлені звинувачення не вдалося. Арешт його не зламав, за всі сорок днів, які він був під вартою, Чаадаєв не зламався і ні в чому не зізнався. Тому владі нічого іншого не залишалося, як відпустити Петра Яковича. 
Після цього, прозаїк повернувся в рідні краї, через час виїхав на проживання в столиці, і на якийсь час зупинявся в будинку тітки. Цей період у житті Петра найбільш прихований, Чаадаєв, коротко кажучи, живе, як відлюдник в самоті і самоті майже два роки, з 1829 -ого, по 1831-ий. Цими ж роками датується написання “Листів про філософії і історії”, які пізніше стали широко відомі під назвою “Філософські листи”.

З 1831-го року прозаїк повернувся в суспільство. Вихід його з усамітненого способу життя став причиною арешту головного редактора і цензора журналу “Телескоп”, за опублікування на сторінках журналу одне з оповідань. Сам же Чаадаєв, отримав покарання у вигляді домашнього арешту, який тривав майже шість років і був знятий в 1837 році. І то після того, як публіцист дав обіцянку не написати більше не одного рядка. 
За час перебування під домашнім арештом, публіцистом написано твір “апологія божевілля”, яку світ побачив тільки після смерті публіциста.
В результаті пневмонії, Петро Якович 26 квітня 1856 року, похований на Донському кладовищі в столиці. 
Про Чаадаєва, коротко можна сказати, що він настільки відрізнявся від інших своїми неоднозначним світоглядом і ідеями, що до нього можна віднести, консерватор релігійного неоднозначного містичного мислення.

0013

0013

Go to top