Календар подій

День української писемності та мови

 9 листопада вiдзначається День української писемності та мови. Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора - послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія.

 Кожен народ має свою мову. Якщо народ втрачає свою мову, він перестає бути народом. Де хозари, де печенiги, де неври, де половці, де обри, де ятвяги, а разом з ними і їхні культури, звичаї? Їх нема, бо нема їхніх мов. Хоч генетичні нащадки цих народів існують, але вони розчинилися в інших народах, в інших культурах. Українська нація збереглася, бо зберегла свою мову.

 Віками народ витворював нашу мову, витворив її, одну з найбагатших мов слов’янства. Понад  триста тисяч пісень склала Україна цією мовою, в тім числі, явивши пісенні шедеври незрівнянної  краси. Зажило українське слово шани й визнання серед народів близьких і далеких.

 Українська мово,  всім світом ти визнана за одну з найзвучніших мов. Ти тому така мелодійна і неповторна, бо увібрала в себе гомін полів, лісів і морів нашої України. Ти переткана й вишита калиною, барвінком і вишневим цвітом. У тобі дзвенить слава запорі зьких козаків і січових стрільців. Тобою написані невмирущі твори Іван Котляревського  і Тараса Шевченка, Іван Франка і Іван Карпенка-Карого Лесі Українки і Михайла Коцюбинського, Олеся  Гончара і  Павла Загребельного, Лiни Костенко i Миколи Вiнграновського.

 Мова – то душа народу. Вона починається з маминої  колискової, батьківського мудрого слова, народної пісні. Рідна мова єднає родину. Вона є основою родоводу : від матері, батька, бабусі, дідуся, брата, сестрички веде  душу у світ людських взаємин, і весь цей світ виявляється у мові і через мову.

 Мова рідна! Світлоносна! Ти – як море – безконечна, глибинна, могутня. Котиш і котиш хвилі своїх  лексиконів, і нема їм кінця і краю. Бо ти є вічність. Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого. Тож такою і будь вічно, мово рідна!

 У День української писемності та мови, на Українському радіо  традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано 2000 року. Відтоді щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з’ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово. Писемність, мова – то є основа кожної нації, її святощі, її найкращій скарб… В мові – наша давня й нова культура, ознака нашого національного визнання!

 Ну що б, здавалося слова…

Слова та голос – більш нічого,

А серце б’ється – ожива,

Як їх почуєш!.. Знать од Бога.

І голос той, і ті слова…  (Тарас Шевченко)

 

Усім тепом цвіту перед Любов’ю,

Як та веселка на семи вітрах.

І пробую вплести у світ основу –

У вірі добрій викупане Слово. (Тетяна Майданович)

 

Коли забув ти рідну мову –

Яка б мова не була –

Ти втратив корінь і основу,

Ти обчухрав себе до тла.  (Дмитро Білоус)

 

Рідне слово... Ні, вітер огуди

Не затулить нам злякано рот.

Ми без нього так собі — люди,

А із ним — український народ. (Іван Малкович)

 

Народе мiй, дитино ясночола,

Живи й орудуй мовами всiма,

Бо кожна мова – твого духу школа,

Твоєї правди – золота сурма.

Вклякни перед зорею свiтовою,

Що пломенiє, наче сонця креш,

Та не молися мовою чужою,

Бо, на колiнах стоячи, умреш. (Дмитро Павличко)

 

МОЛЮСЯ НАШІЙ ПРЕСВЯТІЙ ПОКРОВІ.
благослови і пера, і шаблі!
Бо лиш народи, явлені у Слові,
достойно жити можуть на землі.   (Ліна Костенко)

Go to top