Календар подій

25 років тому (1991) народ України на Всеукраїнському референдумі підтвердив АКТ проголошення незалежності України

«Саме референдум – це справді історичний день утворення незалежної держави волею всього українського народу.»-

Леонід Кравчук, перший Президент України

 1 грудня 2016 року в Українi відзначається 25-та річниця Всеукраїнського референдуму щодо незалежності.

 24 серпня 1991 р. Верховна Рада України прийняла iсторичний документ  — Акт проголошення незалежності України. За Акт проголосувала абсолютна більшість депутатів Верховної Ради. Українська радянська соцiалiстична республiка перестала існувати. На геополітичній карті світу постала нова самостійна держава — Україна.

 На підтвердження Акту проголошення незалежності, Верховна Рада України вирішила провести 1 грудня 1991 р. республіканський референдум.  Він потрібен був, щоб відкинути всi політичні спекуляції противників української незалежності.  

 Референдум відбувся в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 областях, Автономній республіці Крим, Києві та Севастополі. Із 37885,6 тис. громадян України, котрі були внесені до списків для таємного голосування, взяли участь у голосуванні 31891,7 тис. (84,18 %). Під час голосування 90,92% українців дали стверджувальну відповідь на питання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Таким чином волевиявленням народу було підтверджено рішення Верховної Ради від 24 серпня 1991 року.

 Більшість жителів в кожному населеному пункті 1 грудня 1991 року проголосували за незалежність України. Зокрема, в Криму за незалежність України тоді проголосували 54,19% громадян, у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях понад 80%. У Iвано-Франкiвськiй,  Львівській,  Тернопільській,  Волинській, Рівненській,  Житомирській,  Київській,  Хмельницькій,  Черкаській,  Вінницькій областях за незалежність проголосувало понад 95 %, у решті областей — понад 90 % громадян.

За результатами референдуму вже ні в кого не  було сумніву, що український народ  хоче мати свою самостійну державу.   Референдум ознаменував появу на політичній карті світу нової держави - Україна.

 Результати референдуму дозволили Україні затвердитися на міжнародній арені як повноправному суб’єкту міждержавних відносин. До 1 грудня 1991 року незалежну Україну де-юре не визнала жодна держава. А протягом лише грудня місяця того ж року наша країна була визнана понад 40 державами світу. Згодом незалежність України визнана всіма колишніми радянськими республіками та світовим співтовариством.  

 Крім того, 1 грудня 1991 року відбулися і вибори президента України. Першим головою молодої держави став Леонід Кравчук.

 Проголошення України, як незалежної держави увінчало всю попередню багатостраждальну історію нашого народу. Розтягнута на довгі роки визвольна боротьба за незалежність  на власній землі нарешті переможно справдилася.  Мрія українського народу про незалежність знайшла політичне оформлення.

 "А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни."

Лiна Костенко

Go to top