Календар подій

Міжнародний день волонтерів в ім'я економічного і соціального розвитку

Одного співчуття недостатньо.

Вчинки говорять голосніше слів.

Нiк Вуйчiч

 5 грудня весь світ відзначає Міжнародний день волонтера (International Volunteer Day).

 Генеральна Асамблея ООН запропонувала урядам щорічно відзначати 5 грудня як Міжнародний день добровольців в ім'я економічного й соціального розвитку (International Volunteer Day for Economic and Social Development)  (резолюція 40/212 від 17 грудня 1985 року) і закликала їх здійснювати заходи з метою підвищення поінформованості про важливий внесок роботи добровольців і тим самим спонукати ще більше людей у всіх сферах діяльності пропонувати свої послуги добровольців як на батьківщині, так і за кордоном.

 Загальну Декларацію про волонтерську діяльність, прийняту в 1990 році на Всесвітній конференції волонтерів у Парижі, було переглянуто в 2001 році на аналогічній конференції в Амстердамі. Декларація визнає право кожної жінки, кожного чоловіка і дитини вільно об’єднуватись та ставати волонтерами, незалежно від їх етнічного походження, релігії, віку, статі чи фізичного стану, соціального чи економічного становища. У Декларації проголошено низку головних принципів руху зокрема: залучення всієї громади до вирішення своїх проблем; принцип перетворення волонтерства на елемент особистісного розвитку, вдосконалення здібностей; окремо підкреслюється, що волонтерство доповнює, але не замінює відповідальні дії з боку інших секторів і зусилля оплачуваних працівників.

 Згідно з даними останнього звіту програми «Волонтери ООН» (2015 р.), близько 1 мільярда мешканців планети працюють волонтерами – переважно у своїх країнах на місцевому або державному рівнях. Волонтерськi організації існують у 80 країнах світу.

 За даними останнього дослідження CAF International, яке відображає стан волонтерства у 2014 р., найбільше (за відсотком залученого населення) займаються волонтерською діяльністю у таких 5 країнах: М’янма, Шрі-Ланка, Ліберія, Нова Зеландія, Канада. Найкраща серед європейських країн – Ірландія (№ 11 у рейтингу), де 41% населення бере участь у волонтерській діяльності. У кількісних показниках найбільше людей займається волонтерством в Індії, США, Індонезії, Китаї, Нігерiї.

 Україна, за даними 2014 р., посідає 89-у сходинку за розвитком благодійництва, при цьому показник залученості до волонтерства – це лише 103-є місце в світі серед 140 країн.

 Перший сплеск волонтерства в Україні був пов'язаний із чемпіонатом Європи з футболу 2012 року.

 Але з початком  окупації Криму Росією у березні 2014 року та  антитерористичної операції на сході України у квітні 2014 року, в Україні виник масовий волонтерський рух, який  надає  допомогу:  внутрішньо переміщеним особам, дiтям  i дорослим якi знаходяться в зонi бойових дiй на сходi країни та допомогу українським бійцям-воїнам АТО. Тільки всеукраїнські волонтерські організації обраховуються сьогодні десятками, а волонтерів - сотні тисяч. Тепер практично чи не кожен третій українець причетний до волонтерства. Цей волонтерський рух отримав справжнє народне та державне визнання. Деякі волонтери почали працювати в органах влади.

 Міжнародний день волонтера - це свято людей якi весь вільний час  присвячують суспільним справам, беручи участь у різних акціях, програмах соціальної взаємодопомоги, культурного просвітництва, які допомагають персоналу дитячих будинків, геріатричних інтернатів, людям з обмеженими можливостями,  лікарням швидкої допомоги i т.п.  Досить часто волонтери ризикують своїм життям, беручи участь у ліквідації наслідків глобальних екологічних катастроф, природних катаклізмів чи інших надзвичайних ситуацій.

 Волонтери важливі для кожного суспільства тому, що вони працюють без користі для себе, показуючи нам, що в житті є речі більш цінні ніж  матеріальнi  вигоди чи слави. Вони постiйно пiдтверджують, що  доброта та милосердя – це милість людського серця, розуміння, співчуття, любов та доброзичливе ставлення до людей. Це не слабкість, а сила, тому що доброта та милосердя властиві людям зi щирим серцем, які здатні відгукнутися на допомогу.

 Дуже не просто жертвувати своїми інтересами, співчувати комусь, підтримувати, любити та поспішати на допомогу. Але те, що чи не кожен третій українець причетний до волонтерського руху  сьогоднi засвідчує, що милосердя та благодійність залишаються незмінними атрибутами життя наших людей. Напевно саме через це добротворення завжди поважалося і вважалося найвищою людською чеснотою в Українi. 

Було і буде так у всі часи:
Любов, як сонце, світу відкриває
Безмежну велич людської краси.  
Василь Симоненко

Go to top