Календар подій

95 років з дня народження Аркадія Стругацького

strugackiy   Народився 27 серпня 1925 року в Батумі, проте незабаром сім`я перебралася до Ленінграду. Батько — мистецтвознавець, мати — вчителька російської мови і літератури. Після початку Великої Вітчизняної війни він працював на будівництві укріплень, пізніше — в гранатній майстерні. В кінці січня 1942 р. А.Стругацький разом з батьком був евакуйований з блокадного міста, але вижив єдиний зі всього вагону (батька поховав у Вологді).

   Доля закинула його під Оренбург, де молода людина і був покликаний в армію і направлений в Актюбінське артучилище. А незадовго до випуску (у 1943 р.) він був направлений до Москви, у військовий інститут іноземних мов в Москві, який він закінчив вже після перемоги, в 1949 р. (перекладач з англійської і японської мов). Деякий час А.Стругацький викладав в Канській школі військових перекладачів, служив дивізійним перекладачем на Далекому Сході.

   У 1955 р. він демобілізувався, і на початок творчої діяльності він працював референтом-перекладачем з японського в Інституті технічної інформації. Після публікації першої повісті «Попіл Бікіні» (у 1956 р., в співавторстві з Л.Петровим) перейшов в редакцію науково-художньої літератури в Дітгіз, і з тих пір займався літературною діяльністю вже систематично, хоча перші проби пера відбулися ще в армії.

   Основні повісті і романи були написані в співавторстві з братом Борисом Стругацьким. Твори писалися наступним чином: раз на рік або раз у півроку Аркадій, який живе в Москві, зустрічався з Борисом, що живуть в Ленінграді. Зустрічі проходили в основному в будинку творчості «Комарово», куди приїжджали письменники у творчі відрядження. Там братами обговорювалися сюжети і прописувалася основна фабула твору. Потім брати роз’їжджалися і писали незалежно один від одного, формуючи закінчений твір при наступній зустрічі.

   Всі ці повісті та романи, які ввійшли в золотий фонд світової фантастичної літератури і стали класикою утопічною і антиутопічній фантастики. Перший твір братів Стругацьких було опубліковано в 1958 році («Ззовні»). У 1959 році побачила світ знаменита «Країна багряних хмар». Найбільш відомими і користуються всенародним визнанням стали «Важко бути богом», «Жук у мурашнику», «Понеділок починається в суботу», «Стажери».

   У сімдесятих роках Аркадій Стругацький обіймав високі посади в серйозних літературних виданнях, був членом редколегій журналу «Світ пригод», антології «Бібліотека сучасної фантастики», «Знання – сила». У 1985 році став редактором «Уральського слідопита», перетворивши цей журнал в головний рупор радянської і переказний фантастики.

   Аркадій Стругацький двічі був одружений. Перша дружина письменника – Ірина Шершова. Познайомився з нею він під час служби в Канську. Шлюб виявився неміцним, і Аркадій розлучився з Іриною в 1954 році. Дітей у них не було. Другою дружиною Аркадія стала Олена Ошаніна (Стругацкая). У шлюбі з нею у Аркадія народилася дочка Марія. Шлюб зі Стругацьким став для Ошаниной також другим. Від першого шлюбу з синологом Д. Воскресенським у Олени була донька Наталя, яку Аркадій дуже любив і виховував, як рідну. Марія Стругацкая, рідна дочка Аркадія, стала дружиною політика Єгора Гайдара, нащадка письменника Аркадія Гайдара.

   Наприкінці життя Аркадій Стругацький сильно хворів раком печінки. Після тривалого, але безуспішного лікування письменник помер на 67-му році життя. Він заповів не ховати себе в землі, а спалити своє тіло в крематорії і розвіяти останки над Москвою на вертольоті. Заповіт письменника було виконано.

1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top