Календар подій

145 років від дня народження Едгара Берроуза

56401 1488398065Едгар Райс Берроуз, американський письменник, творець всесвітньо відомого "Тарзана", один з кращих авторів ХХ століття, народився 1 вересня 1875 року в родині ветерана громадянської війни (офіцер армії Північного союзу), який після війни став процвітаючим бізнесменом. Едгар був четвертою дитиною в сім'ї. Два його старших брати закінчили Єльський університет, а сам він був відправлений до школи Браун. Коли ця школа закрилася на карантин під час епідемії дифтерії, його перевели в Маплхерстовську  школу для дівчаток, а потім - у Ендоверську  гарвардську школу, після закінчення якої Едгар поступив у Мічиганську військову академію. Пізніше Берроуз згадував, що у всіх школах його наполегливо вчили грецької мови та латини, але ні в одній з них у програмі не було курсу англійської мови. Зате у військовій академії він навчився відмінно їздити верхи.

Закінчивши академію в 1895 році, Едгар заручився підтримкою конгресмена від Чикаго Е. Вілсона і отримав рекомендацію у Вест-Пойнт, але переоцінив вагомість рекомендації і ганебно провалився на вступних іспитах. Тоді він кинувся в погоню за пригодами і в травні 1896 року вступив у  кавалерію, з якою  розлучився  в березні 1897 року.

В 1900 році одружився на Еммі Хулберті. Їх шлюб був довгий, але не особливо щасливий. Чоловік і дружина розлучилися в 40-і роки. За час спільного життя у них народилося двоє синів і дочка.

 Після демобілізації Берроуз довго пас корів в Айдахо. Потім він працював продавцем у Покателло, штат Айдахо, на золотих копальнях в Орегоні, поліцейським в Солт-Лейк-Сіті, клерком в чиказьких конторах, бухгалтером, комівояжером, безуспішно намагався виїхати в Китай інструктором з верхової їзди і думав навіть знову завербуватися в армію.

Поворотний момент настав, коли він почав писати для журналів у віці 35-и років.

 Його першим професійним твором був роман "Під місяцями Марса", закінчений в 1912 році, про пригоди героя Джона Картера, який потрапив на Марс зоряним шляхом, після битви з апачами в Арізоні. "Марсіанський" ряд у кінцевому рахунку досяг одинадцяти книг.

Другий роман Берроуза відкрив найпопулярніший його цикл – Тарзан. Берроуз був ідеальним автором з погляду комерційного книговидання. Він писав швидко, продовжував свої популярні серіали і починав серіали нові. У 1918 році він зміг на гонорари купити ранчо в Каліфорнії, яке назвав Тарзанія.

Починаючи з 1929 року, його компанія Edgar Rice Burroughs, Inc. починає сама випускати книжкові видання романів Берроуза, управляти правами на екранізації, комікси і так далі.

Особливо значний внесок письменника в жанри «планетарного роману» і «sword and planet», а також в жанр фантастико-пригодницьких оповідань про загублені світи і цивілізації.

Всього Берроуз написав 11 романів в циклі «Марсіани», 26 романів про Тарзана, 7 романів про світ Пеллюсідара, 4 романи про Карсоні Непіра і його пригоди на Венері і безліч інших книг, серед яких є вестерни, історичні романи про кам’яне століття, середньовіччя та інші.

Під час Другої світової війни Берроуз був найстарішим (і найзнаменитішим) військовим кореспондентом на тихоокеанському театрі воєнних дій.

 Едгар Райс Берроуз помер 19 березня 1950 року в Енсіно (Каліфорнія).

 

1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top