Календар подій

130 років від дня народження Агати Крісті.

agata kristiАгата Мері Кларіса Крісті (Міллер) — англійська письменниця, найвідоміший автор детективів, що найкраще купується в світі.

 Книги Агати Крісті посідають третє місце в історії, після Біблії та творів Вільяма Шекспіра, за тиражами друкованих видань (понад 2 млрд. примірників) та за кількістю їх перекладів (понад 100 мовами світу).

 Агатi Крістi також належить рекорд по максимальному числу театральних постановок творів.  Її п'єса  «Мишоловка»  вперше була поставлена в 1952 році і до цього часу постiйно демонструється. Достатньо сказати, що п'єса «Мишоловка» витримала 8862 вистави протягом 21 року.

Агата Міллер народилася 15 вересня 1890 році у місті Торкі (англ. Torquay), графство Девон. Її батьки були заможними переселенцями з США. Агата отримала гарну домашню освіту, зокрема, музичну. Під час Першої світової війни Агата працювала медсестрою в госпіталі.

У перший раз Агата Крісті вийшла заміж на Різдво в 1914 році за полковника Арчибальда Крісті, в якого була закохана вже кілька років. У них народилася дочка — Розалінда. Цей період став початком творчого шляху Агати Крісті. У 1920 році був опублікований перший роман Крісті, «Таємнича пригода в Стайлзі», який до цього був п'ять разів знехтуваний британськими видавцями. Незабаром у неї з'являється ціла серія творів, в яких діє детектив-бельгієць Еркюль Пуаро: 33 романи і 54 розповіді. Скандальним зникненням Агати та розлученням закінчився її перший шлюб з пілотом Арчибальдом Крісті. Другий чоловік, археолог Макс Маллоуен супроводжував свою на 14 років старшу дружину в подорожах по Близькому Сході. Цей період її життя знайшов відображення в автобіографічному романі «Розкажи, як ти живеш». У цьому шлюбі Агата Крісті прожила все життя, до своєї смерті в 1976 році.

Письменниця опублікувала більше 60 детективних романів, 6 любовних романів (під псевдонімом Мері Уестмекотт) і 19 збірок оповідань.16 її п'єс були поставлені в Лондоні.

 Цікавий наступний факт: письменниця спочатку вважала, що жінка - автор детективів буде зустрінута читачами з упередженням, і хотіла взяти собі псевдонім Мартін Уест або Мостін Грей. Однак видавець наполіг на збереженні власних імені та прізвища, тому що ім'я Агата було рідкісним і запам'ятовувалося, і він виявився правий ... У 1957 році Крісті «завоювала» і кінематограф: на екрани вийшов перший фільм за мотивами її п'єси  «Свідок звинувачення».

 Найкращим своїм твором Агата Крісті вважала роман «Десять негренят». Скелястий острівець, на якому відбувається дія роману, списаний з натури — це острів Бург у Південній Британії.

 Завдяки поїздкам Крісті разом з чоловіком на Близький Схід, події декількох її творів сталися саме там. Роман «Вбивство в Східному експресі» 1934 року був написаний у Готелі Пера Палас  у Стамбулі (Туреччина). У номері 411 готелю, де проживала Агата Крісті, тепер її меморіальний музей . Маєток The Greenway Estate в Девоні, який  Агата Крісті разом з чоловіком купила в 1938 році, знаходиться під захистом Товариства Охорони Пам'яток.

1956 року Агата Крісті була нагороджена орденом Британської імперії, а 1971 року за досягнення в галузі літератури визнана гідною дворянського титулу дама (англ. Dame Commander), що вживається перед іменем. 1957 року письменниця очолила англійський Детективний клуб.

Як часто трапляється з талановитими людьми, Агата  Крісті страждала дисграфією - нездатністю записувати текст. Всі її твори були надиктовані.

У період з 1971 по 1974 рік здоров'я Крісті стало погіршуватися, але попри це вона продовжувала писати. Письменниця померла 12 січня 1976 року в місті Воллінгфорд (Оксфордшир) після короткої застуди.

 Автобіографія Агати Крісті, яку письменниця закінчила в 1965 році, закінчується словами: «Спасибі тобі, Господи, за моє хороше життя і за всю ту любов, яка була мені дарована».

1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top