Календар подій

170 років від дня народження Гі де Мопассана

ги де мопассанГі де Мопассан, повне ім'я Анрі Рене Альбер Гі — французький письменник, якого вважають натуралістом і декадентом, відомий в основному завдяки своїм новелам. Його творам притаманні сильні акценти іронії, сатири та суспільної критики.

Гі де Мопассан народився 5 серпня 1850 року в Нормандії в сім'ї дворянина і буржуа. Батько незабаром розорився, а після народження другої дитини, розлучився з матір'ю Анрі. Мати переїхала в приморське місто Етрета. Все це знайшло своє відображення в його творчості.

В 13 років хлопчика віддали в духовну семінарію, він не зміг змиритися із суворим життям семінарії. В 16 років хлопець був відданий в ліцей, а в 20 Гі де Мопассан вступив на юридичний факультет, але почалася війна. Замість навчання хлопця направили на франко-пруську війну.

На війні був простим рядовим, а після неї почав надолужувати втрачені знання. Сім'я Мопассанов була розорена, тому, щоб прогодувати рідних, Гі влаштовується  на роботу - спочатку в Морському міністерстві, а потім у Міністерстві громадської освіти.

Гюстав Флобер бере Мопассана під свою опіку і стає для нього наставником в літературі, направляючи його дебютні кроки в журналістиці та літературі. У Флобера він знайомиться з Тургенєвим та Емілем Золя, а також з численними письменниками, що належать до шкіл натуралізму та реалізму. Він пише багато віршів та коротких п'єс.

Служба в міністерстві надихнула де Мопассана до новел “Спадщина”, “В лоні сім’ї” та інших, в яких він висміював вульгарний світ дрібних чиновників, інтриганів і підлабузників.

У 1880 році він написав новелу «Пампушка», яка принесла йому славу і успіх. За неї він отримав відпустку на півроку і зайнявся літературною діяльністю.

За наступні 11 років він написав близько 60 творів і безліч віршів, об'єднаних у збірники.

В 1881-му він публікує свою першу збірку новел під назвою «Дім Тельє», яка перевидається дванадцять разів протягом двох років. У 1883-му Мопассан закінчує свій перший роман, праця над яким тривала шість років, починаючи з 1877-го: «Життя», 25 тисяч екземплярів якого продано менш як за рік.

У своїх романах Мопассан концентрує різноманітні думки та спостереження зі своїх новел. Його другий роман «Любий друг», виданий 1885 року, перевидавався тридцять п'ять разів протягом чотирьох місяців. З-під його плодючого пера виходять твори, що вирізняються стилем і описом, загальним світоглядом та проникненням в деталі… Трьома роками пізніше (в 1887—1888) він створює роман, який деякі критики вважають його найкращим творінням — «П'єр та Жан».

Його природна несхильність до публічного життя та слабке здоров'я ведуть до усамітнення, роздумів та медитації. Він відправляється в довгі мандри до Алжиру, Італії, Англії, в Бретань та Овернь, на Сицилію. Він відправляється в круїз на своїй яхті «Любий друг», названій так завдяки однойменному роману. Цей круїз, під час якого він відвідав Канни та Сен-Тропе, надихнув його на створення новели «На воді».

У 1884 році його вперше накриває напад душевної хвороби, а також відкривається, що він хворий на сифіліс.

У 1891 році він поривається вбити себе, за що його уклали в лікарню для душевнохворих.

У 1893 році він помирає від паралічу головного мозку.

Похований на цвинтарі Монпарнас у Парижі .

За кілька років до цього Мопассан написав: «Я увійшов в літературу як метеор, я залишу її як блискавка».

Творчість Мопассана завжди користувалася в Україні сталим інтересом. Перші переклади його творів з’явилися ще за життя автора. Починаючи з 1883 року різні газети й журнали друкували переклади його статей і оповідань. Серед перекладачів варто виділити Марка Вовчка, Василя Щурата, Осипа Маковея, Івана Рильського та ін.

За півтора десятиліття з’явилося понад 40 перекладів різних творів Мопассана. Великим прихильником творчості письменника був І. Франко. Він підготував збірку новел письменника, що вийшли під назвою «Дика пані» (1899).

1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top