Календар подій

160 років з дня народження Ернеста Сетона-Томпсона

Ernest Thompson SetonЕрнест Сетон-Томпсон — канадський (шотландського походження) письменник, художник-анімаліст, один з ідеологів і натхненників скаутського руху. Творець навчально-виховної програми «Життя в природі по-індіанськи» (1902). Сильно вплинув на лорда Баден-Пауела, засновника скаутингу. Автор «Берестяного згортка» й «Підручника бой-скаута» — книг, що активно використовувались скаутами. Саме завдяки Сетону-Томпсону американський скаутський рух зазнав значного впливу культури американських індіанців.

Народився 14 серпня 1860 в британському місті Саут-Шилдс. Коли Ернесту було шість років, сім'я переїхала до Канади.  Тут він закінчив школу, а в дев'ятнадцять років здобув диплом коледжу мистецтв у Торонто. Згодом Сетон-Томпсон опановував образотворче мистецтво у Лондоні, Нью-Йорку та Парижі. Сетон-Томпсон багато подорожував, цікавився фольклором індіанців та ескімосів, але провідною сферою його діяльності було вивчення життя тварин. Саме цій темі присвячені його книги, які принесли йому визнання й авторитет серед письменників-натуралістів. Власні твори Сетон-Томпсон ілюстрував сам, поєднуючи у своїх розповідях та малюнках наукову точність із захопливістю.

В 1886 році виходить його перша книга «Ссавці Манітоби», після якої невдовзі й з'явилася низка інших видань наукового характеру, зокрема з орнітології. Його спостереження і наукові описи пернатого населення Канади і Америки були визнані провідними вченими того часу. Проте Сетон-Томпсон був не тільки натуралістом, він поєднував у собі ще й талант чудового письменника і прекрасного художника-анімаліста. Працюючи натуралістом у Манітобі, він надзвичайно захоплюється вовками. У 1890 році Сетон-Томпсон отримав у Парижі премію за картину «Сплячий вовк».

Надзвичайно популярними стали його книги «Дикі тварини, яких я знав» (1898), «Біографія грізлі» (1900), «Життя тих, на кого полюють» (1901), «Життя сріблястого лиса» (1909), «Дикі тварини вдома» ( 1913) та ін.

Не будучи шанувальником міського життя, Ернест подовгу жив в лісах і преріях. Написав близько 40 книг, головним чином про тварин. Кілька книг присвятив побуті і фольклору індіанців — "Берестяний сувій індіанців" (1907), "Книга лісової науки й індіанських премудрощів" (1912), "Підручник лісовика" (1912), "Євангеліє червоношкірого" (1938). До книжок про індіанців відносять також і книжку "Рольф у лісах" (1911).

У 1906 році письменник познайомився з лордом Баден-Пауеллом, засновником руху бой-скаутів. Разом вони активно пропагували ідеологію життя в гармонії з природою.

Його книги про тварин, такі як «Тварини-герої», «Життя гнаних», «Біографія Гризлі», «Мустанг-іноходець», а також книги про людей, які живуть серед природи, про мисливців, дітей, котрі вивчають рідну природу («Рольф в лісах», «Маленькі дикуни»), мали небувалий успіх у юних та дорослих читачів.

Помер 23 жовтня 1946 року в американському місті Санта-Фе (штат Нью-Мексико). За своє життя написав більше 50 книжок. Після нього залишилась гігантська бібліотека — близько п’яти тисяч книг, альбоми, фотографії, щоденники, замальовки тварин і птахів, а також своєрідний зоологіч-ний музей. Спадщину письменника бережно охороняла його прийомна дочка Ді Барбара, яка улаштувала мемориальный комплекс та музей Сетона-Томпсона.

В 1960 році, в сторічну річницю народження письменника, була виконана його воля: його прах був розвіяний нащадками над пагорбами Сітон-Віллідж з борту маленького спортивного літака.

0012
0013

Go to top