Календар подій

День пам'яті святителя Григорія Богослова.

svyatutel grugoriy bogoslov7 лютого Церква вшановує пам'ять святителя Григорія Богослова, архиєпископа Константинопольського (389). 

Григорій Богослов, або, як його ще називають Григорій Назіанзін, народився близько 330 року н.е. у фамільному маєтку, розташованому недалеко від міста Назіанз.

 Батько Григорія був впливовим аристократом, але пізніше звернувся в християнську віру і був вибраний єпископом Назіанза. Мати також була строгою християнкою і проводила свої дні в молитвах та займалася добродійністю.

 Освіту хлопчик здобув в кращих школах Кесарії, Александрії і Афін. Під час навчання в Афінах Григорій познайомився з Василем Великим, який мав великий вплив на подальший християнський шлях хлопця.

 У 361 році, Григорій повертається додому, де його хрестять (по тодішньому звичаю, обряд хрещення проводився лише по закінченню навчання). Під тиском старезного батька-єпископа, Григорія висвятили в священицький сан пресвітера. Вся подальша діяльність Григорія Богослова проходить в контексті боротьби з аріанською єрессю, представники якої заперечували рівність Ісуса Христа і Бога-батька, а відповідно й поняття Трійці.

 Наступні 10 років, після прийняття священицького сану, Григорій Богослов допомагає батьку в служінні в Назіанзі. У 372 році, Василь Великий, який на той час вже став єпископом, переконує Григорія посісти посаду начальника кафедри в місті Сасимі. Але після смерті Василя в 379 році Григорій відправляється до Константинополя.

 Прибувши в місто, він виявляє, що всі церкви знаходяться під владою аріан, що вимагало негайного втручання досвідченого православного пастиря. Григорій Богослов проводить служіння в церквах Константинополя, активно протистоїть нападкам аріан і з часом створює справжній бастіон православ'я в одному з міських храмів. Його  проповіді, присвячені складним проблемам богослів'я, приносять йому широку популярність, що, після приходу на трон Феодосія Першого і поразки партії аріан на виборах в 380 році, приводить до призначення Григорія Богослова єпископом Константинополя.

 Не дивлячись на це, конфлікти між вищим духівництвом з окремих питань тлумачення рішень Нікейського собору не стихають і Григорій Богослов вимушений покинути столицю. Він повертається в свій маєток де і живе духовним і аскетичним життям до самої смерті у 390 році.

 Святитель Григорий був похований в м. Назіанзі. В першій половині V ст. в його честь в Константинополі був побудований храм і перенесені його мощі. В 950 р.мощі святого Григорія були разділені: одна частина їх була покладена в храмі Апостолів, друга – в храмі св. Анастасії. Є його мощі тепер і в Римі в соборі Святого Петра.

 Григорій Богослов був талановитим письменником і поетом. До сьогоднішнього часу зберіглося 45 промов, в тому числі «П`ять слів про богослов`я», в яких святитель захищає рішення Нікейського собору от аріан. Кріме того, відомі його 243 листа і 507 поем, в тому числі автобіографічні поеми: «Про моє життя», «Про мою долю», «Про страждання моєї душі», а також гімни, які і по сьогодні використовуються у православному співі.

 

Go to top