Календар подій

200-річчя від дня народження О.Ф.Писемського

pucemckiyПисемський Олексій Феофілактович — романіст і драматург.

Писемський Олексій Феофілактович  народився 23 березня 1821 р. в селі Раменьє Костромської губернії в небагатій дворянській сім'ї. Дитячі роки провів у Ветлузі, де його батько, підполковник у відставці, служив городничим.

У 1934 – 40 рр.  навчався в  гімназії, по закінченні якої вступив до Московського університету на математичне відділення філософського факультету. "Наукових відомостей ... придбав трохи, зате познайомився з Шекспіром, Ґете, Руссо, Вольтером, Гюго, свідомо оцінив російську літературу" - так скаже про свої студентські роки Писемський.

Закінчивши в 1844 р. університет, переїхав у село, але незабаром вступив на службу в костромську палату, де прослужив кілька років. Службові поїздки по губернії дали письменнику багатий матеріал для творчості.

Першим опублікованим твором Писемского була розповідь "Ніна" (1848 р.), але справжню популярність йому принесла повість "Матрац" (1850 р.). Вже перші повісті поставили його в один ряд з кращими письменниками того часу.

Завдяки університетським зв'язкам з гуртком молодих письменників слов'янофільського напряму (О. Островський, Т. І. Філіппов та ін.) Писемський  увійшов у коло співробітників "Москвитянина".

У 1953 р. були видані "Повісті та оповідання" Писемського в трьох томах, куди увійшли вже відомі його твори: "Комік", "Шлюб по пристрасті", "Іпохондрик" і ін.

В "Москвитянині" була опублікована перша розповідь із серії "Нариси з селянського побуту" - "Пітерщік", потім послідували "Лісовик" (1853 р.) і "Теслярська артіль" (1855 р.), пізніше - "Стара пані" і "Батька" (1862 р.).

 Вийшовши у відставку і переїхавши взимку 1954 року в Петербург, він зближується з редакцією "Современника", але друкується і в інших виданнях.

У 1856 р.  їде на вісім місяців в організовану Морським міністерством експедицію до  берегів Каспійського моря з метою дослідження побуту населення, що займається рибальством. Повернувшись, друкує ряд нарисів і приступає до роботи над одним з головних своїх творів, романом "Тисяча душ", який був надрукований в "Вітчизняних записках" в 1858 р. Важливе місце в творчості Писемського зайняла також п'єса "Гірка доля" (1859 р.), за яку він в 1860 р. отримав премію Академії наук.

У 1860 р. стає відповідальним редактором "Бібліотеки для читання". Виступає з рядом фейлетонів, спрямованих проти революційно-демократичної журналістики.

Влітку 1862 р. був за кордоном, зустрічався в Лондоні з Герценом. Повернувшись, опублікував роман "Збаламучене море".

У 1860 - 70 роки письменник втратив свій вплив в літературі, хоча продовжував інтенсивно працювати. У ці роки пише драми і романи: "Колишні соколи" (1864 р.), "Пташенята останнього зльоту" (1865 р.), "Хижак" (1873 р.), "Освічений час" (1875 р.) та ін. У 1877 р. вийшов роман "Міщани", що викликав багато відгуків у пресі, високо оцінений Тургенєвим.

Публікація останнього роману "Масони" закінчилася в кінці 1880 р. в журналі "Вогник" за кілька місяців до смерті Писемського.  Він помер 2 лютого 1881 р.

1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top